Tento LIEK môže účinkovať na koronavírus: Ide o prípravok, ktorý je známy sto rokov!

01.04.2020

Austrálski vedci začnú od budúceho týždňa testovať ako možný liek proti novému koronavírusu takmer sto rokov známy prípravok proti tuberkulóze Bacillus Calmette-Guerin (BCG). Informoval o tom v utorok denník Asia Times. 

Podľa genetika Gaetana Burgia z Austrálskej národnej univerzity vedci dúfajú, že do troch mesiacov budú mať jasnejšiu predstavu o tom, ktoré lieky sú vhodné a ktoré nie.

Čítajte tiež: KORONAVÍRUS Pripravte sa na nákazu: Tieto látky v strave zocelia telo!

Zisťujú to prostredníctvom testov

Na testovaní v Austrálii by sa malo zúčastniť približne 4000 lekárov a zdravotných sestier.

"Nerobili by sme to, keby sme si mysleli, že to nebude fungovať. A samozrejme, jediný spôsob ako to zistiť, sú testy," povedal riaditeľ Inštitútu pre infekčné choroby profesor Nigel Curtis. 

Hoci BCG vyvinuli na boj proti tuberkulóze, zistilo sa, že u bábätiek zvýšil ich imunitu tak, že dokázali odolávať aj viacerým agresívnejším mikróbom. Štúdie v Afrike ukázali, že tento liek podporuje tvorbu bielych krviniek so schopnosťou bojovať aj proti nešpecifickým patogénom.

Testy s týmto prípravkom vykonávajú v menšom rozsahu aj v Holandsku, pričom inštitút hľadá potenciálne testovacie miesta aj v americkom Bostone. Očakáva sa, že k programu sa pripojí niekoľko desiatok nemocníc v Austrálii.


Tagy:
choroba vírus liek liečba koronavírus

01.04.2020  |  Foto: gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Diskusia