Najlepšie POTRAVINY, ktoré ochránia pľúca pred koronavírusom: Vďaka nim prekonajú aj infekcie

04.11.2020

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu ovplyvniť zdravie pľúc vrátane genetiky, úrovne fyzickej aktivity a podmienok prostredia. Kľúčovú úlohu pri zdraví dýchacích ciest a celkovo pľúc zohráva aj strava! ktoré potraviny nás ochránia pred respiračnými chorobami a novým koronavírusom?

Preventívne opatrenia v súvislosti s novým koronavírusom sú samozrejmosťou. Netreba zabúdať na to, že koronavírus COVID-19 najskôr napadne náš dýchací systém, resp. pľúca. Preto je dôležité dbať nielen na dôkladnú hygienu rúk, ale starať sa aj o tento dôležitý telesný orgán. Umývanie rúk môže byť menej účinné, ak nie sú pľúca natoľko zdravé, aby dokázali samé odolať akýmkoľvek infekciám. Jednou z možností, ako posilniť ich zdravie, je konzumácia určitých výživných jedál, ktoré ochránia pľúca pred rôznymi respiračnými ochoreniami vrátane koronavírusu. 

Čítajte tiež: Kráska a zázrak na imunitu v jednom: Táto BYLINKA poskytne telu ochranný štít pred chorobami!

Ak chcete chrániť svoje pľúca, mali by ste mať na tanieri tieto potraviny podľa draxe.com

Jablká

O jablkách sa hovorí ako o ovocí, ktoré vás udrží zdravými bez toho, aby ste navštívili lekára. Jedna štúdia uverejnená v časopise European Respiratory Journal uvádza, že jablká môžu pomôcť spomaliť pokles pľúcnych funkcií v priebehu 10 rokov, najmä u bývalých fajčiarov. Sú bohaté na fytochemikálie, ktoré môžu znižovať zápal a oxidačný stres, čo pomáha zlepšiť spomínané pľúcne funkcie. 

Listová zelenina

Bez tejto zeleniny ani na krok! Zelená listová zelenina, ako je špenát, rukola a kapusta, sú plné živín vrátane vlákniny, minerálov, antioxidantov a vitamínov. Tieto všetky látky podporujú zdravie pľúc. Obzvlášť v tomto období by mali byť priam nevyhnutnou súčasťou vášho jedálnička. 

Zelený čaj

Šálka zeleného čaju v sebe skrýva množstvo polyfenolov a antioxidantov, o ktorých je známe, ako zistili rôzne štúdie, že pomáhajú potláčať rast buniek rakoviny pľúc. Okrem toho, jeden výskum ukázal, že pravidelná konzumácia zeleného čaju znižuje riziko rozvoja chronickej obštrukčnej choroby pľúc. 

Cesnak

Cesnak sa tiež hodí na toto obdobie, keď vonku zúri nový koronavírus. Má protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré taktiež chránia pľúca pred oxidačným stresom. Aby toho nebolo málo, pomáha znižovať riziko vzniku rakoviny pľúc. 

Losos

Ak milujete morské plody, mali by ste dať prednosť tejto rybe. Ide o skvelý zdroj protizápalových omega-3 mastných kyselín, ktoré vám pomôžu udržať zdravé pľúca. Navyše, príjemným plusom lososa je to, že chutí skvelo! 

Kurkuma

Považuje sa za jednu z najlepších potravín pre pľúca vďaka obsahu kurkumínu, čo je chemikália, ktorá dodáva koreniu typickú žltú farbu a má množstvo zdravotných výhod. 

Jeden výskum naznačuje, že protizápalové vlastnosti kurkumy by mohli pomôcť pri liečbe niekoľkých respiračných problémov vrátane astmy, Chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP), syndrómu akútnej respiračnej tiesne, poškodenia pľúc a pľúcnej fibrózy.

Banány

Banány sú bohaté na draslík, vlákninu a vitamín C. Považujú sa za doslova hnaciu silu výživy a môžu byť obzvlášť prospešné, pokiaľ ide o zdravie pľúc. Štúdie ukazujú, že draslík, nachádzajúci sa v banánoch, pomáha pľúcam sťahovať sa a rozširovať, čo môže zabrániť problémom s dýchaním.

Ďalší výskum zistil, že banány môžu zachovať funkciu pľúc a môžu byť dokonca spojené s nižším rizikom pískania spôsobeného detskou astmou.

Fotogaléria


Tagy:
potraviny jedlo strava pľúca výživa prevencia koronavírus

04.11.2020  |  Foto: gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/Janka

Ďalšie články

Diskusia