Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

MUDr. Miriam Záhorcová bola online: Pýtali ste sa na všetko o očiach!

(Zdroj: red)

Vďaka zraku vieme, ako vyzerá okolitý svet. Ťažko si predstaviť, že by sme boli bez neho. Aj preto sa treba starať o svoje oči. MUDr. Miriam Záhorcová bola online v stredu 7. októbra 2020 od 10:00-11:00 v magazíne Vysetrenie.sk. Pýtali ste sa na všetko, čo vás zaujíma o očiach!

Svetový deň zraku každoročne poukazuje na význam prevencie očných ochorení. Nástup mnohých z nich si totiž doslova nemusíme vôbec všimnúť. V súčasnom období pandémie však niektorí z nás odkladajú návštevu lekárov na lepšie časy, na časy bez koronavírusu. No takýmto správaním si môžeme svoj stav a videnie ešte zhoršiť.

Čítajte tiež: VODA, ktorá vplýva na štítnu žľazu: Pite ju z tejto nádoby a očakávajte ZMENY v tele!

Aké sú najčastejšie očné ochorenia Slovákov, ktoré z nich nemožno podceňovať, ktoré so sebou prinášajú najväčšie obmedzenia a v krajnom prípade aj slepotu? Máme sa obávať návštevy očného lekára v dnešnej dobe a hrozí nám niečo na klinikách a počas zákrokov? Renomovaná očná chirurgička bola online pri príležitosti Svetového dňa zraku v stredu 7. októbra 2020 od 10:00-11:00 v magazíne Vysetrenie.sk.

O lekárke

MUDr. Miriam Záhorcová, očná lekárka a chirurgička Očnej kliniky NeoVízia, je absolventkou Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Patrí medzi špičkových odborníkov slovenskej oftalmológie. Je autorkou množstva prednášok na domácich aj zahraničných kongresoch. Vo svojej praxi sa venuje predovšetkým ochoreniam predného segmentu oka, problematike refrakčných chýb a ochoreniam šošovky, sivého a zeleného zákalu. Je jednou z dvojice prvých slovenských lekárok, ktoré vykonali operáciu očí pomocou femtosekundového lasera.

Viac o téme: ZdravieOčiOnline rozhovorMUDr. Miriam Záhorcová
Nahlásiť chybu

Online Rozhovor

* údaje sú povinné
07.10.2020 10:58 - otázka od Maruška
Dobrý deň,pani doktorka,zaujímalo by ma a chcem to mať potvrdené od odborníčky,či sú také očné cviky napr.gúľanie očami,striedavé pozeranie doprava doľava hore dole,rýchle žmurkanie a pod.vhodné na posilnenie zraku a na regeneráciu unavených očí? A ešte používam očné kvapky Artelac Rebalance,pri unavených očiach-je to v poriadku? Ďakujem a prajem Vám všetko dobré,predovšetkým veľa zdravia a božieho požehnania. Maruška
Dobrý deň, uvedené cviky Vám určite neuškodia, ale nemajú žiadny dlhodobý vplyv na kvalitu videnia. Ak Vám kvapky Artelac Rebalance (umelé slzy) vyhovujú, pokojne pokračujte v kvapkaní ako doteraz.
07.10.2020 10:56 - otázka od Robert
Mal som laserovu operaciu zraku. Po operácii som mal veľké bolesti typu, plne oči piesku. Keď som to reklamoval, bol som odbitý, že to prejde. Od vtedy často sa budím s pocitom piesku v očiach. Je tento stav zvrátiteľný ? Moj osobný pocit je, ze mi s tými kvapkami narušili slzné kanáliky.
Dobrý deň, pravdepodobne ste podstúpili operáciu povrchového typu (PRK, LASEK, NoTouch), pri ktorej je Vami uvedený pooperačný priebeh štandardom. Jedná sa pravdepodobne o prejavy suchého oka, ktoré sa lieči dlhodobo kvapkaním umelých sĺz.
07.10.2020 10:54 - otázka od Mira
Ako sa u vas lieci sivy zakal
Dobrý deň, sivý zákal je možné liečiť výlučne operačným zákrokom, pri ktorom dochádza k výmene zakalenej šošovky novou priehľadnou šošovkou.
07.10.2020 10:53 - otázka od Alena
Dobrý deň pani doktorka, mám diagnostikovaný sivý zákal. Moja sestra u vás v minulosti podstúpila operáciu a je veľmi spokojná. Ako je to s opatreniami na vašej klinike? Musím doniesť test s negatívnym výsledkom na covid? Ďakujem
Dobrý deň, nemusíte priniesť test a rovnako nemusíte mať ani žiadne obavy. Radi Vás na našej klinike privítame. Prísne dodržiavame všetky hygienicko-bezpečnostné opatrenia. Pravidelne dezinfikujeme kliniku a zabezpečujeme dostatočný odstup medzi pacientami v čakárni.
07.10.2020 10:51 - otázka od gitka
Pri prudsom pohybe vidim 5 az 10 minut neostro a krivo, neskor sa to upravi a znova vidim dobre. Tych par minut je to velmi neprijemne. Poprosim o doporucenie krokov ktore mozem urobit aby som to odstranila. Dakujem
Dobrý deň, pravdepodobne sa nejedná o očný problém, preto Vám odporúčam navštíviť interného lekára resp. neurológa.
07.10.2020 10:49 - otázka od Michal
Dobrý deň, rozhodujem sa pre laserovú operáciu očí. Popravde, čo sa týka referencií tak som naklonený k vašej klinike, ale nerozumiem prečo niekde inde vedia dať dlhodobo vysokú zľavu. Je na týchto operáciách až taká vysoká marža? Alebo prečo tomu tak je? Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň, väčšina pacientov sa pre laserovú operáciu očí rozhoduje na základe referencií a kladných hodnotení, od známych a iných spokojných pacientov. Každé pracovisko má svoj spôsob prezentácie, pri veľkých zľavách treba byť vždy ostražitý, prečo sa takéto pracovisko musí uchyľovať práve k takémuto typu zviditeľňovania sa.
07.10.2020 10:47 - otázka od Ondrej Brzky
kolko u vas stoji vstupne vysetrenie, komplet prehliadka ak som v dovere?neviem ci to ma vplyv
Dobrý deň, pozriete si prosím náš cenník, ktorý je voľne prístupný na webe: https://www.neovizia.sk/cennik/
07.10.2020 10:46 - otázka od LELE
DObrý deň, neviem, či môžem písať už aj dnes ale nechcem teraz absolvovať vyšetrenia zraku, keď nie sú až také markantné problémy. Ale chcem sa spýtať už pol roka vidím často takú čiernu bodku vo výhľade keď pozerám, keď sa obrziem, hýbe sa spolu s okom..čo by to mohlo znamenať, prosím??
Dobrý deň, je možné, že sa jedná o zákal v sklovci, ktorý sa časom stáva jeho prirodzenou súčasťou. Je potrebné si na drobné zákaly v sklovci zvyknúť.
07.10.2020 10:43 - otázka od iva
Dobrý deň, moja mama ma 68 rokov. Rano po zobudeni ma opuchnuté viečka, až začervenalé. Má problém so spankom, spí v priemere 5 hodin denne. Čo robiť pri takomto opuchu viečok? Ďakujem
Dobrý deň, opuch viečok môže mať mnoho dôvodov. Od alergie cez prirodzené zmeny až po rôzne interné ochorenia. Najčastejšie je však spojený so zápalom okraja viečok ( tzv. blefaritída) a so syndrómom suchého oka.
07.10.2020 10:39 - otázka od Vladislav Dofka
Dobrý deň,som po vyšetrení na operáciu šedeho zákalu.Pýtam sa či sa dá liečiť šedý zákal aj mimo operácie.Ďakujem.
Dobrý deň, sivý zákal nie je možné liečiť iným spôsobom ako tým, že ho operačne odstránime. Sivý zákal resp. katarakta spočíva v zakalení šošovky, ktorú je nutné nahradiť umelou, priehľadnou šošovkou.
07.10.2020 10:37 - otázka od Branislav Veselý
Dobrý deň, este v čase pod Coronou, ca vo februári 2020 som bol preventívne si zmerať očný tlak, Hodnoty som mal v norme. Už vtedy som lekárovi hovoril, že mi slzi ľavé oko. Lekár tomu nevenoval nijakú pozornosť. Odvtedy až doteraz si pravidelne rukou pretieram vytecene slzy, aby sa mi slzy nehromalili a alebo aby mi nestekali po nose. Je možné slzenie nejako zastaviť, bez návštevy lekára pripadne bez nejakej intervencie? Dakujem za pomoc B. Vesely
Dobrý deň, ak sú prejavy len na jednom oku môže ísť o zúžený až neprechodný slzný kanálik. V tom prípade je nutné navštíviť očného lekára, ktorý Vám urobí prestrek slzných ciest. Zákrok je bezbolestný.
07.10.2020 10:35 - otázka od Stano
Dobrý deň! Občas sa mi stáva,že sa mi v strede zorného poľa objavia malé obrazce v tvare lichobežníka, ktoré sa akoby vlnia a usporiadajú sa do poloblúka.Oblúk sa pomaly zväčšuje,neustále sa vlniac a postupuje až do periférneho videnia,kde sa stratí.Trvá to niekoľko minút.Môžete mi povedať čo to znamená a či sa s tým dá niečo robiť?Nijako ma to neobmedzuje,akurát to pôsobí trocha rušivo vo výhľade.Ďakujem pekne za odpoveď.
Dobrý deň, pravdepodobne sa jedná o sklovcové zákaly, ktoré môžu byť vnímané ako rôzne abstraktné obrazce. Sú pohyblivé a premenlivé. Netreba sa s tým znepokojovať, sklovcové zákaly sú časom prirodzená súčasť sklovca.
07.10.2020 10:33 - otázka od Beata
Dobrý deň chcela by som vás poprosiť o vás názor na operáciu oči, mam 45 rokov a necelý rok nosím multifokalne okuliare s dioptriami do diaľky práve oko+1,25, ľavé oko +1,0 a do blízka pravé oko +3, ľavé oko +2,75. Zaujíma ma ci mi operácia dokáže pomôcť a ci je efekt trvalý alebo docasny. Ďakujem za odpoveď. Borosova
Dobrý deň, určite áno, operácia typu PRELEX Vás dokáže zbaviť všetkých okuliarov doživotne. Musí tomu však predchádzať precízne predoperačné vyšetrenie. V prípadne záujmu Vás radi privítame na našej klinike. Objednajte sa na tel. čísle: +421 911 345 110
07.10.2020 10:32 - otázka od Kukol Ladislav
Zdravim.posledne dni mam velke problemy z očami.z ničoho nič sa mi pred očami ,začne rozmazavat obraz.začne mi vsetko kmitat pred ocami a je mi z toho velmi zle.co sa to so mnou deje.?mam 64 rokov.dakujem za odpoveď.
Dobrý deň, môže sa jednať o syndróm suchého oka, ktorý sa lieči kvapkaním umelých sĺz, ale môže ísť aj o problém so zníženým plnením ciev oku v dôsledku výkyvov krvného tlaku, nedostatočného pitného režimu alebo vplyvom neurologického ochorenia.
07.10.2020 10:29 - otázka od františek kapralčik
dobry den,prosim v jednom oku mam stale taky krvavy kut,take začervenanie, lekarka mi dala,predpisala liek na kvapkanie do oka SensiLux,na kontrole potom skunštaovala že to tak musi byt a nechala to tak,je to možne zmenit?vyliečit? dakujem za odpoved
Dobrý deň, akúkoľvek známku červeného oka je nutné vyšetriť. Ak Vaša pani doktorka skonštatovala, že sa nejedná o vážny problém a naozaj sa jedná o suché oko skúste vymeniť Sensilux za napr. HyloGel alebo Artelac Triple Action.
07.10.2020 10:28 - otázka od Juraj Čordáš
Dobrý deň. Ak pozriem na bielu stenu, uvidím čierne bodky a niečo podobné pavučine. Pred tridsiatimi rokmi som upozornil svojho očného lekára a po vyšetrení , ktoré som absolvoval ma podozrieval so simulácie. Tak som stým žil ďalej. Teraz mi je 71 a otravuje ma to. Je dáka možnosť sa toho zbaviť,alebo si v pokoji počkať na samovyriešenie? S pozdravom Juraj.
Dobrý deň, pravdepodobne máte v sklovci zákaly, ktoré sa postupom času stávajú prirodzenou súčasťou sklovca. Je potrebné si na ne zvyknúť, ale v krajných prípadoch sa pristupuje k operačnému zákroku tzv. PPV.
07.10.2020 10:25 - otázka od Monika Janáková
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať,prečo sa mi tvoria čierne bodky,zrejme na sklovci,da sa im predchádzať,a ako sa daju odstrániť?Ďakujem.
Dobrý deň, zákaly sa postupom času stávajú prirodzenou súčasťou sklovca. Väčšinou sa neodstraňujú a je potrebné si na ne takpovediac zvyknúť. V extrémnych prípadoch je možný operačný výkon tzv. PPV.
07.10.2020 10:23 - otázka od Margita
Dobrý deň pani doktorka, chcem sa opýtať mala som teraz v septembri 60 rokov je možné, aby som podstúpila operáciu oči zle vidím do diaľky aj na čítanie
Dobrý deň, určite áno musí tomu však predchádzať precízne predoperačné vyšetrenie. Operácia typu PRELEX Vás dokáže zbaviť všetkých okuliarov doživotne. V prípade záujmu Vás radi privítame na našej klinike. Objednať sa môžete na tel. čísle: +421 911 345 110
07.10.2020 10:22 - otázka od Bc. Ladislav Čonka
Dobrý deň Som po operací oboch oči na šedý zákal necítim sa dobré beriem kvapky ktoré asi mi nerobia dobré oči mám ako zlepene mám problém ráno ich otvoriť Liečim sa na očný tlak .
Dobrý deň, pravdepodobne máte prejavy suchého oka, ktoré je nutné liečiť kvapkami príp. gélmi/masťami. Je tiež možné, že Vaše oko reaguje na konzervačné látky v kvapkách určených na znižovanie očného tlaku. Určite je potrebné osobné kontrolné vyšetrenie.
07.10.2020 10:18 - otázka od Vladimír
Dobrý deň. Volám sa Vlado a som z Považskej Bystrice. Ráno keď sa zobudím mám problém prečítať správy na mobile,alebo článok v časopise-mám to rozmazané.Do diaľky vidím dobre.V priebehu dňa sa to vie zmeniť.Krásne prečítam,ale horšie vidím do diaľky.A takto to kolíše.Ale sú stavy keď vidím dobre aj blízko aj ďaleko.Neviem či je to vnútroočným tlakom?Myslíte že už je čas na okuliare?Mám 47 rokov.Ešte jedna vec:Keď vidím horšie na blízko býva mi ťažko od žalúdka.Môže to mať súvis.Ďakujem. Majte sa.
Dobrý deň, môže ísť starozrakosť, t.j. zhoršené videnie do blízka po 45. roku života a potrebujete okuliare na čítanie. Príďte k nám na precízne, komplexné vyšetrenie. Objednať sa môžete na tel. čísle: +421 911 345 110.
07.10.2020 10:12 - otázka od Monika Frančeková
Dobrý deň. Mám 48 rokov, nosím okuliare do blízka i do diaľky, dioptria 1. Aj keď to nie je veľa, šoférovať bez okuliarom napríklad nemôžem. Uvažujem nad operáciou, ale mám strach. Viem, že je to teraz in, väčšina ľudí si to pochvaľuje, očné centrá to vrelo odporúčajú. Ale ja som čítala, že pri zásahu sa nenávratne poškodí Bowmanova membrána. Viem, že žiť sa dá aj bez nej, ale neviem sa rozhodnúť, či mám zásah do očí podstúpiť, alebo nie. Všimla som si veľa lekárov (mladších aj starších), že nosia radšej okuliare a nenechávajú sa operovať a to ma mätie. Neviem, či operácia je v konečnom dôsledku až taká úžasná, ako sa hovorí a ako to prezentujú očné centrá. Prosím Vás, aký je Váš názor? Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň, u nás na klinike sa riadime heslom: ,,Veríme tomu, čo robíme." Žiaden zamestnanec na našej klinike okuliare nepotrebuje, pretože my sami podstupujeme zákroky, ktoré nás zbavujú okuliarov. Príkladom je aj MUDr. Radovan Piovarči, primár našej kliniky, ktorý pred desiatim rokmi sám podstúpil laserovú operáciu NeoLASIK HD. Video si môžete pozrieť na našej webovej stránke: https://www.neovizia.sk/cely-nas-tim/45-mudr-radovan-piovarci/
07.10.2020 10:08 - otázka od Jozef Divilek
Dobry den vazena pani doktorka, chcem sa spytan na liecbu zltej skvrny,ktora mi bola diagnostikovana vo vasom zdr.zariadeni...priblizne v roku 2012. Neviem sa dopatrat spravnych liekov urcenych na tuto zalezitost v oku Chcem poprosit,ake lieky by boli Vami odporucane? Som zoperovany vo vasej klinike na katarakt. Dakujem pekne za radu a Vami odporucanu liecbu. S uctou a vdakou Divilek Joze.
Dobrý deň, odporúčam Vám Macushield/Ocuvite Lutein forte jedná sa o výživové doplnky s obsahom luteínu a zeaxantinu.
07.10.2020 10:07 - otázka od Jana
Okuliare nosím už od detstva keď som si poškodila zrak voňavkou. Mám 55 rokov, nemám diabetes. Okuliare mám P: plan -2,25 15" add 2,25 PD67, Ľ: +0,75 -2,5 165" add 2,25 34/33. V poslednom čase mám pocit, že neviem zaostriť pravé oko ( videla som naňho pomerne dobre). Teraz mám pocit miernej hmly. Po chvíľke sa to ustáli. V minulosti som mala problém so slzením ( pracujem s počítačom ) používam kvapky HYLO. Ďakujem za radu.
Dobrý deň, pravdepodobne sa jedná syndróm suchého oka. Odporúčam kvapkať kvapky viackrát denne, prípadne hustejšie kvapky (HyloGel). Ak nepomôžu odporúčam prísť na dôkladné vyšetrenie. Objednať sa môžete telefonicky na číslo: +421 911 345 110.
07.10.2020 10:04 - otázka od Alena.Zduchová
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či môžu pôsobiť na zhoršené videnie aj vysunuté platničky na krčnej chrbtici. Ďakujem
Dobrý deň, áno je to možné a závisí to od toho, či dochádza aj k utláčaniu ciev zásobujúcich mozog resp. oko.

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9