Rádiologička MUDr. Claudia Gibarti bola online: Je CT vyšetrenie bezpečné pre ľudské zdravie?

13.11.2018

Poslal vás lekár na CT vyšetrenie a neviete, čo vás čaká? Pýtajte sa na všetko o počítačovej tomografii, alebo skrátene CT vyšetrení rádiologičky MUDr. Claudii Gibarti, ktorá bola online v utorok 13. novembra 2018 od 10:00-11:00 v magazíne Vysetrenie.sk.

Rýchla diagnostika pacientov

Počítačová tomografia, alebo skrátene CT vyšetrenie je moderná diagnostická metóda, ktorá umožňuje lekárom nazerať do ľudského tela a odhaliť problémy, ktoré by inak ostali skryté. Na rozdiel od röntgenu zobrazuje jednotlivé orgány ľudského tela detailnejšie a skúsený lekár tak môže odhaliť možné choroby omnoho presnejšie. Najmodernejšie prístroje dnes pomáhajú pacientov diagnostikovať veľmi rýchlo a bez zbytočnej záťaže na organizmus.

Kedy je nutné vyšetrenie absolvovať a kedy sa naopak neodporúča? Čo všetko dokážu lekári pomocou CT-čka zistiť a je vyšetrenie bolestivé? Je vyšetrenie vhodné aj pre deti? Ako dlho sa naňho čaká? Je žiarenie z CT-čka nebezpečné pre ľudské zdravie?

Na vaše otázky o vyšetrení na CT-čku odpovedala popredná odborníčka na rádiológiu MUDr. Claudia Gibarti, primárka oddelenia rádiológie vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb.

O lekárke

MUDr. Claudia Gibarti je absolventkou Lekárskej fakulty na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Absolvovala viacero stáží a kurzov v zahraničí. Vo svojej praxi sa venuje zobrazovacím metódam kardiovaskulárneho systému  a to CT a MR diagnostike. Od júna tohto roka je primárkou novozaloženého oddelenia rádiológie vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb, v ktorom nedávno spustili do prevádzky najmodernejší a najrýchlejší CT prístroj na Slovensku – Siemens Somatom Force.


Online rozhovor

09:57 - otázka od: slavka pani doktorka, ako je to najnovšie CT čo máte v popiske v profile ze najrýchlejšie skodi? ake su rizika?aspon mensie ako tie starsie? dakujem slavka Dobrý deň Slávka , Na našom pracovisku vo VÚSCH bol inštalovaný nový CT prístroj Somatom Force, ktorý bol špeciálne zostrojený pre potreby kardiológie. Je toho času jeden z najrýchlejších na svete, schopný zachytiť pohybujúce sa srdce a malé koronárne tepny čo najvernejšie . Zároveň pri vyšetrení je pacient zaťažený niekoľko násobne nižšou dávkou ako pri vyšetreniach na starších typoch prístrojov. Každý pacient je však pri CT vyšetrení vystavený ionizačnému žiareniu, preto každé vyšetrenie musí byť správne indikované , zamerané na len na tú oblasť , ktorá pacienta najviac trápi.

09:58 - otázka od: Kristína Dobrý deň, gastroenteorológ ma poslal na CT kolonografiu, chcem sa opýtať či sa na toto vyšetrenie dá aj u vás objenať a ako to prebieha ďakujem Kristína Dobrý deň Kristína , Keďže naše pracovisko je súčasťou Ústavu kardiovaskulárnych chorôb , sústreďujeme sa hlavne na vyšetrenia srdca a ciev. CT kolonografia si vyžaduje špeciálnu prípravu a taktiež špeciálne softverové vybavenie na vlastné vyhodnotenie CT vyšetrenia , preto tieto vyšetrenia na našom pracovisku neposkytujeme.

10:02 - otázka od: Miroslava Pobrežná Čím je CT u Vás také výnimočné? Dobrý deň Miroslava ,je to CT prístroj s dvoma zdrojmi žiarenia a v súčasnej dobe je to najrýchlejšie CT, a teda môže zachytiť aj pohybujúci sa orgán, ako je napríklad srdce bez pohybových artefaktov. Zároveň však pacient dostáva minimálnu dávku žiarenia. Tiež vieme realizovať vyšetrenia metódou s dvoma rôznymi energiami , a tak odhaliť zmeny v srdcovom svale, ktoré do teraz nebolo možné na CT vyšetriť

10:03 - otázka od: zuzana moravkova Robíte len CT vyšetrenia srdca? Dobrý deň Zuzana , naše CT pracovisko je síce hlavne zamerané na vyšetrenie kardiovaskulárneho systému, ale poskytujeme CT vyšetrenia orgánov celého tela , hlavy, krku, hrudníka a brucha a kostí

10:12 - otázka od: Peter Skala - Mám 3 ročného synčeka. Je v prípade potreby CT ho aj uspávať pred samotným vyšetrením? - Je možné vyšetriť pacienta aj s vysokým tepom? - Ako dlho trvá celotelové CT vyšetrenie? Dobrý deň Peter, v každom prípade to závisí aj od dieťaťa. Mále malých pacientov aj vo veku 3 rokov, ktorí absolvovali CT vyšetrenie bez akejkoľvek sedácie. Ak je to nutné a dieťa je veľmi nekľudné a nespolupracuje, vieme stlmiť ho na tú krátku dobu ( expozícia napríklad detského hrudníka trvá menej ako pol sekundu) . Dieťa nemusí byť pred a po vyšetrením hospitalizované . Je len na krátku dobu na našom oddelení sledované ( cca do 1 hod.) a ide domov. CT srdca je vyšetrenie , ktoré závisí od rýchlosti frekvencie – teda tepu srdca. Čím je tep vyšší , tým je vyšetrenie zložitejšie a výsledný obraz menej kvalitný. Preto je vhodné podávať pacientom lieky, ktoré tep znižujú. V prípade nášho CT prístroja sme však schopní vyšetriť aj pacientov s vyšším tepom, ako aj malé deti, u ktorých srdiečko bije rýchlejšie. Oveľa zložitejšie je ak je tep nepravidelný . Celotelové CT -vždy závisí od rozsahu vyšetrenia a výšky pacienta, ale principiálne je možné rátať s cca. 70 cm za sekundu, takže napríklad pacient s výškou 170 cm by mohol byť vyšetrený za cca. 2,5 sekundy

10:15 - otázka od: katarina Zdravim Vas, Chcem sa opytat ci je mozne absolvovat celotelove vysetrenie na MR na vlastnu ziadost? Kolko by taketo stálo? Aky velky nadorovy nalez je mozne mr odhalit ? Dobrý deň Katarína, celotelové MR vyšetrenie na vlastnú žiadosť nie je určite možné absolvovať. Je vhodné sa dať vyšetriť u odborníka s problémom , ktorý Vás trápi a potom cielene vybrať vyšetrovacie metódy so zameraním na tú časť tela kde daný problém je

10:19 - otázka od: Beruska Marková Je žiarenie z CT-čka nebezpečné pre ľudské zdravie? Je možné ho absolvovať aj viackrát v roku ? Dobrý deň Beruška , všeobecne neexistujú limity na lekárske ožiarenie. Preto ak je to potrebné v záujme pacienta , môže absolvovať CT vyšetrenia opakovane. Ionizujúce žiarenie sa v tele po opakovaných ožiareniach nekumuluje.

10:22 - otázka od: Robo Dobry den pani primarka, su aj ine pracoviska na vychodnom Slovensku, ktore robia CT srdca? Dobrý deň Robo, pokiaľ viem , momentálne sme jediné pracovisko na východnom Slovensku kde sa realizujú CT vyšetrenia srdca s EKG synchronizáciou.

10:25 - otázka od: Ivona Dobrý deň, prosím Vás, dá sa z CT mozgu vyšetrenia jednoznačne určiť o aký nádor ide (zhubný - nezhubný), ak má pacient mnohopočetný myelóm?? Ďakujem Dobrý deň , charakter nádoru jednoznačne neurčí žiadna zobrazovacia metodika, len histologický rozbor po biopsii nádoru. Ložiskové zmeny však môžu spĺňať niektoré charakteristiky v CT obraze , viac v prípade MR vyšetrenia , keď sa vyšetrujúci lekár môže prikloniť k diagnóze benígneho alebo malígneho útvaru.

10:28 - otázka od: Lucia Vrabová Dobrý deň, prosím Vás, je radiačná dávka veľká? Ďakujem Dobrý deň Lucia, ak myslíte , či pri našich vyšetreniach . Tak dávka závisí určite od rozsahu vyšetrenia a od spôsobu vyšetrenia.Niektoré vyšetrenia sa dajú realizovať pri dávke 0,1 mSv. Pre porovnanie, ročná dávka žiarenia, ktorému je človek bežne vystavený z okolia je 2-5 mSv.

10:30 - otázka od: kiko pani doktorka, to nove CT je cim lepsie?pripadne cim horsie? Dobrý deň Kiko, naše CT vyšetrenie má v porovnaní so staršími typmi niekoľko výhod a to je ako som už spomínala niekoľko násobne vyššia rýchlosť vyšetrenia a niekoľko násobne nižšia dávka počas expozície . Ti sú dve hlavné výhody nášho nového CT

10:35 - otázka od: Antonia Dobrý deň pani doktorka, aký je prosím rozdiel medzi CT a MR. Ďakujem za odpoveď! Dobrý deň Antónia , CT funguje na princípe využívania ionizujúceho žiarenia, podobne ako röntgen. Výsledný obraz vzniká pomocou zložitých počítačových algoritmov. Oproti štandardnému RTG je CT oveľa presnejšie. CT dokáže ľudské telo zobraziť v jednotlivých vrstvách, pomáha odhaľovať ťažko zistiteľné vnútorné zmeny. CT vyšetrenie má lepšie priestorovú rozlíšiteľnosť, preto patrí medzi suverénne najlepšie neinvazívne zobrazovacie metodiky ciev celého tela. MR je magnetická rezonancia, funguje na princípe pôsobenia magnetického poľa (za pomoci silného magnetu) a rádiových vĺn. V porovnaní s CT vyšetrením nezaťažuje organizmus ožarovaním, vyšetrenie trvá podstatne dlhšie, prevažne 20 až 40 minút a má viac kontraindikácií . Táto technológia sa využíva predovšetkým pri vyšetrení centrálneho nervového systému, vyšetrerní srdca , kĺbov a tiež brucha.

10:36 - otázka od: Teo Dobrý deň, prečo je rýchlosť CT vyšetrenia dôležitá? Dobrý deň , napríklad pri vyšetrení srdca je rýchlosť vyšetrenia dôležitá vzhľadom na pohyb srdca, snažíme sa ho zachytiť v intervale najmenšieho pohybu počas srdcových sťahov. Preto ak je to možné využívame programe , keď vieme zachytiť celé srdce počas jedného úderu. Rýchlosť je tiež dôležitá pri vyšetrení malých detí a tiež pri nespolupracujúcích pacientov

10:39 - otázka od: Katka Dobry den, mam uz par tyzdnov tekutinu v dutine brusnej cca 150ml, je vhodne ist na CT brucha alebo vyuzit inu diagnosticku metodu? dakujem Dobrý deň Katka, o vyšetrovacích postupoch by mal rozhodnúť Váš ošetrujúci lekár. Neviem v akej súvislosti a ako Vám to bolo zdiagnostikované.

10:40 - otázka od: Richard Hlavac Dobry den, v septembri som bol na CT s podozrenym na mocove kamene a v decembri ma caka MR chrbtice-krizov. Chceme mat dieta, mozu tieto vysetrenia nejako ovplyvnit spermie, ze v nejakom case by sme sa nemali pokusat? dakujem Dobrý deň Richard, myslím že sa nemusíte obávať

10:46 - otázka od: Jana Dobry den, tento specialny typ CT s dvomi RTG lampami je jediny na Slovensku alebo su aj ine nemocnice, kde je mozne sa dat vysetrit takym CT vysetrit? Dobrý deň Jana, na Slovensku je inštalovaných niekoľko CT prístrojov s dvoma lampami. Dva v Bratislave , jeden v Nitre. Posledný z tejto rady Somatom Force -z 3.generácie dvojzdrojových CT - u nás v Košiciach vo VÚSCH a.s., je toho času jediný na Slovensku,

10:47 - otázka od: ZUZANA MORAVKOVA Možem sa prihlasit na CT U VAS Dobrý deň , ak máte žiadanku na CT vyšetrenia , tak áno.

10:52 - otázka od: Martina Dobry den,, batolata maju vacsinou vyssi tep srdca, mozno aj 90 za minutu, je mozne vysetrit srdce dietatka aj v takom pripade bes uspatia?mate nejaku skusenost? Dobrý deň, áno vyšetrujeme aj malé bábätká. CT srdca u malých detí vyšetrujeme v móde Flash - čo je najrýchlejší spôsob skenovania s nízkou dávkou. Pred vyšetrením možno dieťa stlmiť, nemusí byť uspaté. Môže sa podať liečivo do konečníka dieťaťa na obmedzenie pohybov pri vyšetrení. Vzhľadom na veľmi krátky čas ( bábätko je možné vyšetriť za 0,2 sek ) nemusí byť uspaté.

10:52 - otázka od: Jan chlebana Dobrý den,liečim sa na aritmiu 20 rokov, je to dost neprijemne kedže príde kedykolvek a nečakane. Niekedy je to raz za mesiac prípadne za 2či 3 mesiace poslednom čase. Vždy mám v poriadku krv, daju mi inekciu ,infuziu napíšu zvysenie dávky lieku a domov . Potreboval by som vyšetrenie asi s CT nakolko už som ostatné absolvoval a vraj primerané veku nám 60 rokov.Mozem aj u vás. Dakujem Dobrý deň, samozrejme môžete aj u nás.

10:55 - otázka od: Daniela Dobry den.Je mozne odhalit Ct pristrojom rakovinu pluc ?Alebo ine zavaznejsie diagnozy v pluciach?Dakujem pekne za odpoved Dobrý deň , CT vyšetrenie je pri rakovine pľúc indikované - na odhalenie patologických zmien, na posúdenie štádia ochorenia, tiež pred operáciou alebo inou formou liečby, ako aj po operácii a na kontrolu po liečbe.

10:56 - otázka od: Helena Po MR chrbtice LS o cca 24 hod. ma velmi bolela hlava až migrénozna bolesť s nevoľnosť. Môže to mať súvis s MR? A druha otázka, som hypertonička a po zasunutí do tunela mi začalo busit srdce, asi 3-4 minúty , nie je pre mňa vysetrenie MR riziko? Ďakujem Dobrý deň , MR vyšetrenie riziko pre Vás určite nie je. Búšenie srdca po zasunutí do tunela môžu súvisieť skôr s pocitom stiesnenosti v uzavretom priestore, čo sa u niektorých pacientov môže prejaviť

10:56 - otázka od: Tomáš Burza Dobrý večer chcem sa spýtať, keďže už viac ako rok mám problémy s kĺbmi, bolia ma kosti svali a šľachy, som stále unavený. Absolvoval som neurologické, infektologicke vyšetrenie, kde mi nič nezistili. Teraz čakám na reumatologicke vyšetrenie. Ale moja otázka znie: pomohlo by vyšetrenie CT na zistenie môjho problému. Ďakujem Dobrý deň, to musí zhodnotiť Váš ošetrujúci lekár.

10:58 - otázka od: Viera Zubčeková Je potrebné podávať aj kontrastnú látku pred CT vyšetrením ? Ak áno, prečo ? Dobrý deň ,kontrastná látka sa podáva do žily pacienta , napríklad na odlíšenie jednotlivých orgánoch v tele, alebo na znázornenie patologických zmien, napríklad nádorového postihnutia, ktoré sa po podaní kontrastnej látky vysýti a tým lepšie odlíši od okolia. Zároveň je kontrastná látka nevyhnutá pre zobrazenie ciev v ľudskom tele . Vieme tak ako prebiehajú , či nie sú závažne zúžené, alebo naopak rozšírené, alebo nejako inak postihnuté.

11:02 - otázka od: Ľudmila Královičová Dobrý deň, práve v stredu budúci týždeň mám absolvovať CT Hypofýzy, v súvislosti s vysokým tlakom, ktorý mi vyskočí niekedy aj na 210/130 - chcela by som sa spýtať, čo sa dá zistiť týmto vyšetrením a či má štítna žľaza priamo vplyv na tlak v tele. Ďakuje veľmi pekne, prajem všetko najlepšie Královičová Dobrý deň, CT môže odhaliť zmeny v oblasti hypofýzy , je prípadné zväčšenie. Na patologické zmeny v oblasti hypofýzy je však vhodnejšie MR vyšetrenie. Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú viaceré funkcie v ľudskom organizme, ktoré Vám určite podrobne vysvetlia na endokrinológii.

Fotogaléria


Tagy:
zdravie online rozhovor CT vyšetrenie

13.11.2018  |  Foto: red  |  Zdroj: Janka

Ďalšie články

Diskusia