Otázka karcinómu prsníka či iných onkologických ochorení a tehotenstva je opradená množstvom mýtov, ktoré sa dnes snažia odborníci búrať. Najčastejším problémom pacientiek totiž je, že nemajú informácie alebo sa k nim dostávajú iba veľmi neskoro.
A práve toto je problém, na ktorý upozorňuje aj občianske združenie Amazonky vo svojom projekte Mamazonky. Pacientky, ktorých sa to týka, sa totiž často stretávajú s tým, že nemajú informácie alebo v čase, keď by ich rady mali, ich jednoducho nedostali. Má to pritom zásadný vplyv na celý ich život.
„Najčastejším mýtom je, že každá pacientka s nádorovým cohrením zomrie, a preto by nemala mať rodinu,‟ hovorí kliničká onkologička Bela Mriňáková, ktorá na dennej báze pomáha pacientkam, komunikuje s nimi a otvorene sa s nimi rozpráva napríklad aj o téme materstva popri onkologickej liečbe, pred ňou či po nej. „Toto už naozaj nie je pravda. V súčasnosti vieme vyliečiť naozaj veľké množstvo pacientiek, ktoré môžu plnohodnotne žiť a mať rodinu.‟
Ďalším mýtom je, že po onkologickej liečbe sa pacientkam zaručene narodí dieťatko so zdravotným znevýhodnením. Mýtom je tiež, že po tehotenstve sa ochorenie vracia. Mýtom je tiež to, že počas tehotentva nie je možná onkologická liečba... Mýtov je jednoducho veľmi veľa a je dôležité, aby sa o nich hovorilo, aby si onkologické pacientky pýtali informácie, aby sa dožadovali toho, aby im lekári dali všetky potrebné vedomosti na to, aby sa vedeli rozhodnúť, ako bude ich prípadné budúce rodičovstvo vyzerať.
MUDr. Mrivňáková vo videorozhovore povie aj to, či je pravda, že dojčenie je jednou z možností prevencie voči rakovine prsníka, ale aj to, či a prečo sa niekedy ukončujú partnerské vzťahy, ak je žene diagnostikované onkologické ochorenie.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%