V čom spočíva problém? Jednoducho v tom, že aj darcovia majú zväčša poškodenú pečeň. Ako sa teda transplantácie riešia a ako sa musia pacienti pred a po transplantácii správať, to sa dozviete v rozhovore s hepatológom MUDr. Havajom.
„Počet transplantácií pečene postupne narastá, je ich okolo 40 ročne. Problémom ale je, že je veľmi náročné nájsť vhodného darcu na Slovensku, pretože často aj tí darcovia majú poškodenú pečeň,‟ povedal MUDr. Daniel Ján Havaj, internista a hepatológ z Internej kliniky SZU, Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Darcami sú pritom štandardne ľudia po mozgovej smrti, rozvíja sa ale aj možnosť transplantácie od žijúceho darcu. „Kritériá sú pomerne tvrdé, pretože cieľom je neublížiť darcovi a zároveň pomôcť prijímajúcemu. Ale nie je to nemožné,‟ vysvetľuje lekár, ktorý zároveň hovorí, že na Slovensku sa už podobný prípad stal, kedy pacietke darovala pečeň jej vlastná sestra. Dnes sú obe zdravé a spokojné.
A ako by sa mal pacient správať po transplantácii pečene? Absolútnym základom je úprava životného štýlu. Viac sa dozviete vo videorozhovore s MUDr. Havajom.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%