MUDr. Martin Romančík sa vo svojej špecializácii urológa venuje aj jednodňovej chirurgii. Kým u mužov ide najčastejšie o operácie prostaty, u žien ide o operácie súvisiace s neželaným únikom moču. Dnes ide o pomerne jednoduché zákroky, ktoré môžu veľmi efektívne spríjemniť pacientkam život.
„U žien sú najčastejším zákrokom jedňovej chirurgie na urológii operácie na zabránenie úniku moču. Na našom pracovisku vykonávame relatívne veľký počet aplikácií botoxu do svaloviny močového mechúra. Týmto spôsobom sa lieči tzv. urgentná inkontinencia,‟ povedal MUDr. Martin Romančík z novootvorenej Nemocnice jednodňovej chirurgie pri Poliklinike Bezručovej. Do jeho pôsobenia ale spadá aj stresová inkontinencia, ktorá predstavuje únik moču pri kašľaní, kýchaní atp. „Tu realizujeme minimálne intenzívne zákroky spočívajúce v implantácii syntetickej pásky pod močovú trubicu, ktorá zabráni zvýšenej pohyblivosti, nahradí funkciu oslabených väzov a pacientka sa po tejto operácii stáva plne kontinentnou,‟ vysvetlil. Urológ zároveň poukázal na to, že niektoré staršie pacientky podstupujú ešte menej invazívne zákroky.
„Každý operačný záíkrok zameraný na zabránenie úniku moču má časom tendenciu k poklesu jeho efektivity. Takže nie je tam garancia, že do konca života bude pacientka úplne kontinentná. Ale ak by ten zákrok nepodstúpila, tak vo vyššom veku by sa to určite operovalo horšie,‟ varuje odborník. Najčastejšie ide o operácie medzi pacientkami vo veku nad 50 - 60 rokov. Kým muži s prostatou preventívne veľa robiť nemôžu, naopak, ženy s inkontinenciou môžu. MUDr. Romančík konštatuje, že prvoradé sú odporúčania na úpravu životného štýlu. „Až po zlyhaní konzervatívnej liečby v podobe posilňovania svalstva panvového dňa pristupujeme k operačnej liečbe,‟ vysvetľuje doktor.
V ďalšej časti videorozhovoru predstaví, ako prebieha liečba inkontinencie u mužských pacientov.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%