Pondelok21. apríl 2025, meniny má Ervín, zajtra Slavomír

Prvenstvo, ktoré zabíja: Rakovinu hrubého čreva odhalí kolonoskopia! Týmto spôsobom na ňu pôjdete s radosťou

Prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.
Prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. (Zdroj: TH)

Slovensko si už niekoľko rokov drží miesto na popredných priečkach v rámci celého sveta vo výskyte karcinómu hrubého čreva a konečníka. Spomedzi krajín OECD je Slovensko zároveň na prvom mieste v úmrtnosti na toto ochorenie. Až 32 Slovákov zomrie každý týždeň v dôsledku tejto závažnej diagnózy.

V roku 2022 bolo na Slovensku diagnostikovaných 4 219 prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka. V tom istom roku ochoreniu podľahlo 2 232 pacientov, čo predstavuje viac ako 52 % zo všetkých nových prípadov. Od roku 2019 na Slovensku funguje skríning kolorektálneho karcinómu prostredníctvom testu na skryté krvácanie v stolici, prostredníctvom ktorého by bolo možné zachrániť asi 800 životov ročne. „Pozitívny test na skryté krvácanie si vyžaduje ďalšie, kolonoskopické vyšetrenie. Často nejde o rakovinu, ale o polypy, ktorých odstránením je možné predísť 98 % prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka. Pacienti sa však kolonoskopii vyhýbajú a ako najčastejší dôvod udávajú strach z bolesti,“ vysvetľuje medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova a prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti, prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

Kolonoskopiu je možné absolvovať bezbolestne

V súčasnosti sa už pacienti bolestivosti pri kolonoskopickom vyšetrení nemusia báť. Je možné ju realizovať bezbolestne prostredníctvom analgosedácie. „Pri analgosedácii podávame pacientovi do žily sedatíva v kombinácii s liekmi proti bolesti. Pacient je počas výkonu pri vedomí, je však utlmený a bolesť necíti,“ hovorí prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. a približuje priebeh bezbolestnej kolonoskopie.

Príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka sú na začiatku nenápadné a väčšinou bez špecifických prejavov. Ak však pacient prichádza s príznakmi ako chudnutie, únava, hnačky, krvavé stolice, problémy s vyprázdňovaním či v pokročilejších štádiách bolesti brucha, prognózy sú horšie. „Ak u pacienta diagnostikujeme rakovinu hrubého čreva alebo konečníka čaká ho náročná liečba, vrátane chirurgického riešenia, chemoterapie či ožarovania. Kolonoskopie by sa preto pacienti nemali báť, no najmä by nemali čakať na prejavy závažnejšieho ochorenia.“ dodáva  prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

Rakovinou hrubého čreva a konečníka sú najčastejšie postihnutí pacienti medzi 50. a 70. rokom života a taktiež tí, u ktorých sa diagnóza vyskytla v rámci rodinnej anamnézy. U takýchto pacientov je dôležité prvýkrát absolvovať testovanie na skryté krvácanie, respektíve preventívnu kolonoskopiu už o 10 rokov skôr v porovnaní s vekom, v ktorom bol diagnostikovaný rodinný príslušník. Rakovinou hrubého čreva a konečníka sú však ohrození aj pacienti so zápalovými ochoreniami čriev, diabetici, fajčiari či obézni ľudia.
V rámci mesiaca povedomia o rakovine hrubého čreva a konečníka, Poliklinika Bezručova a pacientske združenie NIE RAKOVINE, upozorňujú na dôležitosť prevencie a búrajú mýty o tabuizovanej kolonoskopii.

Prvenstvo, ktoré zabíja: Rakovinu hrubého čreva odhalí kolonoskopia! Týmto spôsobom na ňu pôjdete s radosťou (Zdroj: NaJa/Tomáš Hambálek)

Viac o téme: RakovinaRakovina hrubého črevaKolonoskopia
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9