Počet detí, ktoré žijú s diabetom 1. typu každoročne na Slovensku rastie. Podľa Inštitútu zdravotných analýz celkovo evidujeme na Slovensku viac ako 330-tisíc ľudí s diabetom 2. typu a viac ako 30-tisíc ľudí s diabetom 1. typu. Za ostatných tridsať rokov počet ľudí s diabetom 1. typu narástol štvornásobne.
Asi 5–10 % ľudí s diabetom má diabetes 1. typu. Toto ochorenie, na rozdiel od diabetu 2. typu, nijako nesúvisí so životným štýlom, ale vzniká náhle v dôsledku autoimunitnej poruchy organizmu. Bez pravidelného podávania inzulínu by pacienti s diabetom 1. typu neprežili. Typickými symptómami diabetu 1. typu sú smäd, zvýšená potreba močenia, rozmazané videnie, únava či úbytok hmotnosti. „Ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda a ničí beta bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín, čo vedie k úplnému zastaveniu produkcie inzulínu,“ hovorí MUDr. Adriana Dankovčíková, detská endokrinologička a diabetologička a dodáva: „Diabetes 1. typu je celoživotné ochorenie, ktorému sa na rozdiel od diabetu 2. typu nedá predísť a v súčasnosti nie je vyliečiteľné. Vďaka správnemu manažmentu a moderným technológiám, ako je napríklad kontinuálne meranie glykémie alebo inzulínová pumpa, môžu ľudia, vrátane detí s diabetom 1. typu, viesť plnohodnotný život a robiť všetko, čo majú radi, rovnako ako ich rovesníci.“
Mať doma dieťa s diabetom 1. typu prináša výzvy nielen pre samotných rodičov, ale aj pre učiteľov. S cieľom vzdelávať o diabete prichádza do slovenských škôl nový edukačný projekt DIA KAMARÁTI. Päťtýždňový cyklus priblíži deťom základné fakty o diabete, vysvetľuje rozdiely medzi diabetom 1. a 2. typu a učí ich, ako sa dá s diabetom prežiť plnohodnotný život. Program sa zameriava aj na praktické informácie týkajúce sa nastavenia správneho jedálnička, vysvetľuje význam sacharidov, bielkovín a tukov v strave a približuje zásady správnej životosprávy.
„Naším cieľom je nielen vzdelávať, ale aj vytvoriť v školách prostredie, kde budú deti žijúce s diabetom vnímané úplne prirodzene a rovnako ako ich rovesníci, a budú neoddeliteľnou súčasťou kolektívu a všetkých školských aktivít,“ vysvetľuje koordinátorka projektu DIA KAMARÁTI Mgr. Ľubica Fidesová. Deti si tak hravo poradia s prispôsobením jedálnička pre kamaráta s diabetom, budú vedieť aká je optimálna hladina cukru v krvi, naučia sa podať prvú pomoc spolužiakovi, ktorému klesne cukor v krvi a osvoja si pravidlá pri cestovaní či športovaní v spoločnosti dieťaťa s diabetom.
Program DIA KAMARÁTI má okrem vzdelávania priniesť do škôl viac pochopenia. Má búrať bariéry v kolektíve, vysvetľovať fakty a vyvracať mýty, ktoré sa spájajú s diabetom. Pre pedagógov to má byť efektívny nástroj na plnohodnotné začlenenie detí s diabetom do kolektívu.