Diagnózy spojené s krvou sú nepríjemné a náročné. Nemusia byť vážne, ale zároveň môžu. Najčastejšou diagnózou, ktorú slovenskí pacienti riešia, je anémia, teda chudokrvnosť či málokrvnosť. Dôležité je najmä zistiť, čo je jej príčinou.
"Anémia je chudokrnovť, tak to asi ľudia najčastejšie poznajú. Možno v minulosti sa to označovalo ako málokrvnosť," hovorí MUDr. Katarína Slezáková, hematologička. "Je to vlastne znížený počet červených krviniek v tele pacienta."
Prečo vzniká, to je niekedy práve ťažko určiť. V našich podmienkach je najčastejšou príčinou nedostatok železa, čo súvisí najmä so stravovaním. Železo je totiž nutné prijímať práve v strave. "Za nedostatkom železa sa ale môže skrývať aj závažnejší problém, napríklad nádorové ochorenie zažívacieho traktu, kedy pacient môže krvácať," upozorňuje lekárka s dôrazom na absolvovanie pravidelných lekárskych prehliadok.
Majself bojuje s Crohnovou chorobou: Neexistuje na ňu liek, on má radu nad zlato!
Lekárskym postupom je v prvom rade zistenie príčin strát železa a následne liečenie príčiny, ktorá anémiu spôsobuje. Vo videu sa dozviete aj to, aké sú konkrétne postupy na zistenie strát železa, ktoré skupiny ľudí sú najohrozenejšie, aká je následná liečba a ako dlho trvá a, samozrejme, aké sú príznaky, ktoré by sme si mali všímať.