Obrovské využitie umelej inteligencie v diagnostike prináša realitu toho, že žiadna podozrivá bunka neunikne pozornosti. To, čo človek nedokáže, dokáže intelingentná technológia až pridobre - porovná jednotlivé bunky a poukáže na tú, ktorá vykazuje nedokonalosť.
MUDr. Henrieta Šidlová hovorí o obrovskom využití umelej inteligencie v diagnostike, a to najmä v diagnostike rakovinových ochorení. Zdá sa, že v blízkej budúcnosti už karcinóm pozornosti len tak neunikne. Nefunguje to ale tak, že by diagnostika nebola aj pod drobnohľadom človeka. Prvotné nástrely diagnózy a porovnanie buniek robí umelá inteligencia, avšak jej výstupy spracováva skúsený laborant. Výhodou však je, že vďaka umelej inteligencii mu s najväčšou pravdeodobnosťou máločo "ujde".
"Pre pacientov aj samotných klinikov to znamená to, že výťažnosť vyšetrenia je podstatne vyššia," uviedla doktorka. "Hovorili sme o falošne negatívnych výsledkoch, čo sú také, pri ktorých je nález v skutočnosti abnormálny, avšak nie je zachytený - z viacerých dôvodov. Mnohokrát je to aj ľudská chyba, bunky si nevšimneme, pretože sú v malom množstve."
Viac sa dozviete vo videorozhovore s MUDr. Henrietou Šidlovou.