Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Nedarí sa vám v práci? Možno za to môžu vaše oči

(Zdroj: GettyImages)

Zdá sa, že to, ako vidíme, má vplyv nielen na naše vnútorné pocity či možno estetiku, ale aj na to, aké výkony sme schopní podávať. Napríklad aj v práci, kde nasadenie korekčných pomôcok, okuliarí či kontaktných šošoviek, dokáže radikálne zmeniť situáciu.

Štatistiky z roku 2023 ukazujú, že na svete trpí zrakovým postihnutím vyše 285 mil. ľudí. Na Slovensku sa problém so zrakom týka 80 000 ľudí, v 80 % týchto prípadov sa dá predísť prevenciou (Zdroj: Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska). Celosvetový problém so zrakovým postihnutím sa až v 90 % týka krajín s nízkymi a strednými príjmami, kde je prístup k očnej starostlivosti obmedzený.

Vyšší plat!

Zrakové obmedzenia majú vplyv na našu pracovnú produktivitu, ale s tým úmerne aj na náš plat. Podľa štúdie vykonanej v roku 2018, ktorá skúmala ako vplýva korekčná pomôcka na produktivitu práce, výskumníci zistili, že po dodaní okuliarov vzrástla pracovná produktivita o 22 %. Experimentu sa zúčastnilo 750 zberačiek čajových listov v Assam. Boli im dodané okuliare za 1,80 USD (Zdroj: Orbis, 2018). Štúdia vykonaná v tomto roku na pracovníkoch v Bangladéši preukazuje, ako môže mať korekčná pomôcka vplyv aj na ich príjem. Ľudia vo veku od 35 do 65 rokov, ktorí boli identifikovaní ako ďalekozrakí, boli rozdelení do dvoch skupín. Prvej skupine dali výskumníci okuliare okamžite a druhej po ôsmich mesiacoch. Výsledkom bol nárast príjmu zamestnancov z prvej skupiny, ktorá dostala okuliare skôr, a to z mesačného príjmu 35,30 USD na 47,70 USD, čiže o 33 %. Nehovoriac o možnosti znovu sa vrátiť do práce ľuďom, ktorí sú kvôli zrakovým problémom v nevýhode (Zdroj: World Economic Forum, 2023)

„Pre ľudí s poruchami zraku, ako sú krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus, môže byť korekcia zraku kľúčová pre jasné a ostrejšie videnie. Kvalitné korekčné pomôcky môžu pomôcť znížiť únavu očí a nepohodlie spojené s námahou súvisiacou s pokusom zaostriť pri zrakových úlohách. So správnou korekciou zraku je ľahšie udržať si koncentráciu a sústrediť sa na prácu, a tým, že sa zamestnanec vyhýba neustálemu napätiu spôsobenému snahou zaostriť môže zlepšiť efektivitu a produktivitu v práci,“ vysvetľuje optometristka Ing. Dominika Štáliková z Očnej Optiky MANIA a zároveň dopĺňa, že pre ľudí s problémami so zrakom môžu mať správne korekčné pomôcky významný pozitívny psychologický účinok. Vedeli ste však, že existujú aj tzv. relaxačné alebo úľavové okuliare? V rozhovore sa dozviete, o čo vlastne ide a pre koho sú určené.

Nedarí sa vám v práci? Možno za to môžu vaše oči (Zdroj: NL/Vlado Anjel)

Viac o téme: OkuliareZrakPostihnutie zrakuKontaktne sosovky
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9