Streda12. jún 2024, meniny má Zlatko, zajtra Anton

Optička varuje: Čo hrozí, keď nenosíte slnečné okuliare! Ako si vybrať sklá?

(Zdroj: GettyImages)

Nie sú len na parádu. Aj v dnešnej dobe si mnohí ľudia spájajú slnečné okuliare s dovolenkou, návštevou kúpaliska, prípadne výletom v horách, kde slnko páli tiež. Tomu, že okuliare treba nosiť len k vode a pri opaľovaní, veria stále tisíce Slovákov, ktorí si však nevedomosťou poškodzujú zrak. Ten máme len jeden a treba ho chrániť stále, či ste pri mori, alebo na prechádzke v meste.

Tí, čo nosenie okuliarov zanedbávajú, si koledujú o problém. “Oči si chránime z dôvodu veľmi negatívnych, agresívnych, ultrafialových lúčov. Nosením okuliarov zamedzujeme prenosu lúčov na oči,” vysvetľuje pre Vyšetrenie.sk optička Ivana Harňáková s tým, že ak ochranu zanedbáme, slnečné lúče môžu spôsobiť až očné katarakty, starnutie pokožky či slzenie.

Slnečné okuliare teda môžu zabrániť rôznym zdravotným problémom, no poskytujú aj sekundárnu ochranu. “Je to chránenie si očí pred nečistotami, pred vetrom,” dopĺňa Harňáková a objasňuje, že pri výbere okuliarov je veľmi dôležité to, aký rám zvolíme. “Subjektívny pocit musí byť vynikajúci, aby sa ten nositeľ cítil veľmi dobre. Ak by sme vybrali nevhodný typ rámu, tak by to nesedelo na tvári a ľudia by boli nervózni,” radí optička.

Každému sa páči a svedčí čosi iné, preto je výber rámu veľmi subjektívny. Pri sklách je však dobré nechať si poradiť. Mali by ste myslieť na to, kde chcete okuliare nosiť. Niektoré rámy slnečných okuliarov sú svetlé, iné veľmi tmavé a poskytujú teda rôznu intenzitu ochrany. Harňáková hovorí, že poznáme 4 stupne tmavosti skla. “Čím je kategória vyššia, tým je tá farba sýtejšia,” hovorí odborníčka. Treba však myslieť na to, že veľmi tmavé okuliare sú vhodné napríklad k moru, na prechádzke v meste vám ale tmavé sklá môžu prekážať.

Začať si chrániť zrak až v dospelosti podľa odborníčky nie je správne. Slnečné okuliare by počas horúcich dní na slnku mali nosiť aj deti. “Je to individuálne, ale odporúča sa začať už v druhom-treťom roku života. Je to aj na konzultácii s očným lekárom, čo odporučí, pretože to je individuálne,” objasnila optička podľa ktorej je na trhu množstvo rámov vhodných pre deti.

Ako si vybrať univerzálny typ skla, čo robiť, ak nosíte aj dioptrické okuliare a ako vybrať vhodný rám pre dieťa, si pozrite v rozhovore s optičkou Ivanou Harňákovou (Alensa).

Optička varuje: Čo hrozí, keď nenosíte slnečné okuliare! Ako si vybrať sklá? (Zdroj: NL/TH)

Viac o téme: ZrakOchrana zrakuSlnecne okuliare
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9