Streda12. jún 2024, meniny má Zlatko, zajtra Anton

MUDr. Zuzana Murárová: Množstvo pacientov s rakovinou kože bude u nás do roku 2050 určite rásť

MUDr. Zuzana Murárová, PhD.
MUDr. Zuzana Murárová, PhD. (Zdroj: Vlado Anjel)

Skríning a včasná diagnostika kožnej rakoviny sú dostupné v každej kožnej ambulancii, rýchle, nebolestivé a motivačné. Čím rýchlejšie diagnostika prebehne, tým väčšia je šanca na minimálne následky, upozorňuje onkodermatologička MUDr. Zuzana Murárová.

"Opaľovanie by som určite vyradila z našich voľnočasových aktivít," hovorí MUDr. Zuzana Murárová, ktorá pracuje s onkologickými pacientami a upozorňuje na to, že už spálenie v detstve zvyšuje riziko vývinu melanómu v dospelosti. Každý rok sa počet nových malígnych melanómov kože zvýši o 5 %, pričom podľa dát z roku 2020 sa na Slovensku u 2 - 10 % pacientov, ktorí prežili melanóm, vyvinie druhý primárny melanóm. A tiež u 30 - 50 % ľudí s melanómovou rakovinou kože sa do 5 rokov vyvinie druhý bazocelulárny alebo skvamocelulárny karcinóm.

Zaujímavé pritom je, že až polovicu kumulatívnej dávky UV žiarenia dostane človek pred dovŕšením dospelosti. "Naša pokožka si pamätá každé poškodenie slnkom a časom sa to prejaví - či už predčasným starnutím pokožky, alebo aj predrakovinovinovými stavmi," povedala onkodermatologička, ktorá dopĺňa pár základných pravidiel včasnej diagnostiky malígneho melanómu:

1) Neignorujte to, nečakajte, že to samo zmizne.

2) Nečakajte, ako sa to vyvinie.

3) Nemyslite si, že to nie je nič vážne.

4) Nemyslite si, že nie je vašou prioritou riešiť to.

5) Nebojte sa navštíviť lekára.

Rozhovor s pani onkodermatologičkou vám prezradí o problematike malígneho melanónu, ale aj o tom, kedy by množstvo pacientov s touto diagnózou mohlo začať klesať, viac.

MUDr. Zuzana Murárová: Množstvo pacientov s rakovinou kože bude u nás do roku 2050 určite rásť (Zdroj: Vlado Anjel)

Viac o téme: RakovinaRakovina kozeMaligny melanom
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9