Piatok13. jún 2025, meniny má Anton, zajtra Vasil

Ráno alebo večer: KEDY je sprchovanie lepšie pre vaše telo aj myseľ?

(Zdroj: GettyImages)

Pre niekoho ranný rituál, pre iného relax na záver dňa. No kedy je vlastne najlepší čas na sprchu? Ak ste si doteraz mysleli, že záleží len na tom, kedy máte viac času, možno vás prekvapí, čo na to hovorí veda a pokožka.

Sprchovanie nie je len o hygiene

Sprcha nie je len o zmytí potu, ale aj o reštarte. Či už chcete odplaviť únavu, prebudiť sa do nového dňa, alebo si večer uľaviť po náročnom dni, výber času sprchy môže mať výrazný vplyv na váš spánok, produktivitu či stav pokožky. Pravdou je, že neexistuje univerzálna odpoveď, oba varianty majú svoje výhody.Treba si iby vybrať tie, ktoré sú pre vás dôležitejšie.

Benefity rannej sprchy

Prebudenie a štart do dňa

Teplá sprcha pomáha prekrviť telo a rozprúdiť cirkuláciu. A ak potrebujete extra budíček, krátke ochladenie vodou na záver vám dodá energiu na celé predpoludnie.

Čistý začiatok

Po noci sa na pokožke nachádza pot, maz a odumreté bunky. Ranná sprcha ich zmyje a vy sa do práce či školy vyberiete nielen čistí, ale aj svieži.

Úprava vlasov a styling

Ak máte nepoddajné vlasy, ranná sprcha vám môže ušetriť čas pri úprave. Vlasy si totiž ľahšie vytvarujete, ak sú čerstvo umyté alebo navlhčené.

Výhody večernej sprchy

Zmytie celého dňa

Pokožka počas dňa zachytáva nečistoty, baktérie a zvyšky kozmetiky. Večerné sprchovanie ich pomôže odstrániť a znížiť tak riziko podráždenia či vyrážok.

Lepší spánok

Teplá voda podporuje uvoľnenie svalov a zníženie telesnej teploty po sprche signalizuje telu, že je čas na spánok. Výsledok? Rýchlejšie zaspávanie a kvalitnejší odpočinok.

Čistejšie posteľné prádlo

Ak sa sprchujete večer, menej potu a nečistôt prenesiete do postele. Výsledkom sú hygienickejšie podmienky a menej časté pranie obliečok.

Fakty, ktoré ste možno nevedeli

Dĺžka sprchy má vplyv na pokožku. Dermatológovia odporúčajú sprchovať sa 5 až 10 minút. Dlhé horúce sprchy môžu pokožku vysúšať a narúšať jej ochrannú bariéru.

Striedanie teplej a studenej vody môže posilniť imunitu. Tento princíp využíva aj otužovanie – studená voda zlepšuje krvný obeh a stimuluje lymfatický systém.

Sprchovanie môže mať podobný účinok ako meditácia. Zvuk tečúcej vody, uzavretý priestor a zameranie sa na prítomný okamih môžu znížiť stres a zlepšiť náladu.

Po sprchovaní je ideálne hydratovať pokožku do 3 minút. Vlhká pokožka lepšie absorbuje hydratačný krém, čím sa zabraňuje vysychaniu.

Tak čo si vybrať?

Ranná sprcha vám pomôže naštartovať deň, večerná vás zase pripraví na pokojný spánok. Ak máte citlivú pokožku, pracujete v prašnom prostredí alebo športujete večer, nočná sprcha môže byť výhodnejšia. Ak však potrebujete ráno energiu a sústredenie, bude lepšie zaradiť sprchu do ranného rituálu.

Viac o téme: SprchaSprchovanieVečerné sprchovanieRanné sprchovanie
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9