Je večer, máte za sebou náročný deň a to ideálne, čo vám napadne, je zajesť tento deň niečím chutným sladkým, prípadne nezdravým fast foodom? Hovoríme o emocionálnim jedení či jedení zo stresu. Prinášame vám 12 spôsobov na to, ako s ním skoncovať.
Emocionálne jedenie, známe aj ako jedenie zo stresu, je bežnou reakciou na negatívne emócie, ako sú stres, úzkosť, smútok alebo nuda. Hoci občasne siahnuť po jedle na upokojenie je prirodzené, pravidelné emocionálne jedenie môže viesť k nezdravým stravovacím návykom a ovplyvniť fyzické aj duševné zdravie. Toto je podľa magazínu Prevention 12 zaručených spôsobov na to, ako s týmto jedením skoncujete.
1. Napite sa vody
Niekedy si môžeme pomýliť smäd s hladom. Skôr než siahnete po jedle, vypite pohár vody a počkajte niekoľko minút, či pocit hladu pretrváva.
2. Zaznamenajte si svoje pocity
Písanie si denníka môže pomôcť identifikovať spúšťače emocionálneho jedenia. Zaznamenajte si, kedy a prečo máte chuť jesť mimo hladu.
3. Zamyslite sa nad svojimi emóciami
Uvedomte si, aké emócie prežívate predtým, než siahnete po jedle. Rozpoznanie týchto emócií vám môže pomôcť nájsť alternatívne spôsoby zvládania stresu.
4. Stanovte si pravidlá pre jedenie
Zaveďte si pravidlá, ako napríklad jesť len pri stole alebo bez rozptyľovania sa televíziou či telefónom. To vám pomôže byť viac vnímavými k tomu, čo a koľko jete.
5. Vyhýbajte sa pokušeniam
Majte doma nakúpené zdravé potraviny a obmedzte zásoby nezdravých snackov. Ak nemáte po ruke lákavé jedlá, je menej pravdepodobné, že po nich siahnete v stresových situáciách.
6. Nájdite si alternatívne aktivity
Keď pocítite potrebu jesť zo stresu, skúste sa zamestnať inou činnosťou, ako sú naor. prechádzka, čítanie knihy alebo telefonát s priateľom.
7. Praktizujte všímavé jedenie
Sústredené jedenie vám pomôže byť viac v kontakte so svojím telom a rozpoznať skutočný hlad od emocionálnych podnetov.
8. Plánujte si jedlá vopred
Pravidelné a vyvážené jedlá počas dňa môžu znížiť pravdepodobnosť prejedania sa večer. Zahrňte do jedálnička potraviny bohaté na bielkoviny a vlákninu, ktoré vás zasýtia na dlhšie.
9. Zlepšite kvalitu spánku
Nedostatok spánku môže zvýšiť hladinu stresových hormónov a chuť na nezdravé jedlá. Dbajte na dostatočný a kvalitný spánok.
10. Buďte k sebe láskaví
Neobviňujte sa za občasné emocionálne jedenie. Prijmite to ako súčasť procesu a sústreďte sa na pozitívne zmeny, ktoré môžete urobiť.
11. Vyhľadajte podporu
Rozhovor s priateľmi, rodinou alebo odborníkom môže poskytnúť potrebnú podporu a nové perspektívy pri zvládaní emocionálneho jedenia.
12. Venujte sa relaxačným technikám
Techniky ako hlboké dýchanie, meditácia alebo joga môžu pomôcť znížiť stres a zlepšiť celkovú pohodu.
Ak emocionálne jedenie pretrváva a negatívne ovplyvňuje váš život, zvážte konzultáciu s odborníkom na výživu alebo psychológom. Profesionálna pomoc môže poskytnúť individuálne stratégie a podporu pri zvládaní tohto správania.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%