Piatok13. jún 2025, meniny má Anton, zajtra Vasil

Fakt NECHUTNÉ: Urobte všetko pre to, aby ste TOTO na chodidlách nemali!

(Zdroj: GettyImages)

Popraskané päty a plesne na chodidlách sú bežnými problémami, ktoré môžu spôsobovať nielen diskomfort, ale aj vážnejšie zdravotné komplikácie, ak sa zanedbajú. Máte predstavu o tom, čo tieto komplikácie spôsobuje, ako im predchádzať a ako problém riešiť, ak už vznikol?

Ako vznikajú popraskané päty a ako ich dať dokopy

Poznajú to mnohí - v lete by sa najradšej vyzuli a behali bosí, no hanbia sa za svoje chodidlá. Popraskané päty naozaj nie sú niečím, na čo by sme boli hrdí, a tak ideálnym spôsobom je predísť tomu, aby prasklinky na koži vôbec vznikli. Najčastejšími príčinami praskania piet sú suchá koža (najčastejšie v zimnom období), nadmerné státie (najmä na tvrdom povrchu), nadváha zapríčiňujúca zvýšený tlak na pätu, nesprávna obuv, ale aj kožné ochorenia (napr. ekzém, psoriáza či cukrovka).

Liečba a starostlivosť

Ak už u vás tento problém prepukol, určite je vhodné začať ho riešiť čím skôr, kým nie je situácia veľmi vážna. Čím skôr začnete so starostlivosťou, tým ľahšie sa vám budú praskliny na pätách dať úspešne vyriešiť. Ako na to?
Pravidelné zmäkčovanie a hydratácia: Používajte krémy s obsahom urey, kyseliny salicylovej alebo lanolínu.
Odstránenie stvrdnutej kože: Jemné pemzovanie po kúpeli pomáha odstrániť odumreté bunky, ale nikdy nebrúste do živej kože.
Ochrana: Noste ponožky z prírodných materiálov a pohodlnú, uzavretú obuv.
Nočné zábaly: Na noc naneste hrubú vrstvu mastného krému (napr. vazelína) a obujte si bavlnené ponožky.
Jazvy: Ak je koža dlhodobo popraskaná a zapálená, môžu sa vytvoriť jazvy. S kvalitnou regeneráciou kože (napr. vitamín E, aloe vera, panthenol) sa však vzhľad môže výrazne zlepšiť.

Druhý problém chodidiel - plesne

Plesne na chodidlách vznikajú z viacerých príčin. Ideálne podmienky na ich rast aj na chodidlách  predstavujú vlhko a teplo. Problémom je nosenie tesnej, neprepúšťajúcej obuvi. Zásadým pravidlom, najmä teraz, keď sa začína kúpacia cestovateľská sezóna, je nechodiť naboso vo verejných sprchách, bazénoch či šatniach. Odborníci varujú tiež pred zdieľaním uterákov či obuvi. Ale pozor, plesne na chodidlách môžu byť zapríčinené aj slabým imunitným systémom.

Čo s nimi?

Ak u vás prepukli plesne na chodidlách, riešenia by mohli byť nasledovné. Môžete skúsiť lokálne animykotické krémy, spreje alebo púdre. Dôležité je udržiavať nohy čisté a v suchu, denne si meniť ponožky a dezinfikovať obuv. Ak vám nepomôže vyššie spomenuté, zrejme sa nevyhnete lekárovi, ktorý vám predpíše antimykotiká.

Nezanedbajte to!

Plesne sú naozaj niečím, čo nechcete zanedbať, ba skôr, s čím ani len nechcete prísť do kontaktu. Ak sa u vás ale nešťastne rozvinú, riešte to hneď. Zanedbanie prináša:
Infekcie: Otvorené trhliny môžu byť vstupnou bránou pre baktérie, ktoré majú za následok zápaly, celulitídu, v horších prípadoch až erysipel (ružienka) alebo sepse.
Chronická bolesť: V pokročilom štádiu môže bolesť znemožniť chôdzu.
Zhoršenie kožných ochorení: Cukrovkári alebo osoby s oslabenou imunitou sú zvlášť ohrozené.
Šírenie plesní: Na nechty (onychomykóza), medzi prsty alebo na ďalších členov domácnosti.

Doprajte svojim chodidlám starostlivosť a pozornosť dostatočnú na to, aby ste si čoskoro mohli vychutnať chôdzu naboso, svoje obľúbené šľapky a sandále. Popraskané päty či pleseň na chodilách, medzi prstami alebo na nechtoch rozhodne nie sú niečím, čím sa chcete v lete vo svojom okolí prezentovať.

Viac o téme: Popraskané pätyPraskliny na pätáchPlesne na chodidláchPleseň na chodidlách
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9