Piatok13. jún 2025, meniny má Anton, zajtra Vasil

ŠOK: Najviac mikroplastov prijímame pri činnosti, ktorú robíme DENNE! V tele ich máme VŠETCI

(Zdroj: GettyImages)

Ešte pred niekoľkými rokmi sa o mikroplastoch hovorilo hlavne v súvislosti so znečistením oceánov a ohrozením morských živočíchov. Dnes je však jasné, že tento problém sa týka každého z nás.

Najnovšie výskumy ukazujú, že mikroplasty sa nachádzajú v našom tele – v krvi, pľúcach, dokonca aj v placente nenarodených detí! A čo je najhoršie, väčšinu z nich prijímame každodennou činnosťou, ktorú si ani neuvedomujeme ako rizikovú.

Vedcov zaskočil rozsah kontaminácie

Výskumný tím z Holandska vedený dr. Heather Leslieovou a dr. Dickom Vethaakom z Vrije Universiteit Amsterdam publikoval v roku 2022 v časopise Environment International štúdiu, ktorá vyvolala silný ohlas. Vedci analyzovali krvné vzorky od bežných ľudí a zistili prítomnosť mikroplastov až v 80 % prípadov. Zistenie bolo natoľko prekvapivé, že ho samotní autori označili za „šokujúce“.
„Vedeli sme, že sa mikroplasty nachádzajú v životnom prostredí, ale že sú až takto rozšírené v našich telách? To sme naozaj nečakali,“ povedal Vethaak pre britský denník The Guardian.

Ako sa mikroplasty dostávajú do nášho tela?

Spočiatku sa predpokladalo, že hlavné riziko pochádza z kontaminovanej vody, rýb a morských plodov. No nové výskumy naznačujú, že ešte nebezpečnejšia cesta je vdychovanie vzduchu, v ktorom sa nachádzajú mikroskopické plastové vlákna.
Tie vznikajú z bežného oblečenia vyrobeného zo syntetických materiálov ako polyester, nylon či akryl. Pri každom pohybe, praní alebo sušení sa z týchto materiálov uvoľňujú drobné čiastočky, ktoré ostávajú vo vzduchu. V uzavretých priestoroch, ako sú byty či kancelárie, ich potom vdychujeme prakticky neustále.

Šaty robia mikroplasty: Denná rutina, ktorá nás ohrozuje

Zamysleli ste sa niekedy, čo všetko nosíte denne na sebe? Tričká z polyesteru, legíny z elastanu, mikiny z akrylu – všetky tieto materiály vypúšťajú do ovzdušia neviditeľné vlákna. Tie sa potom usádzajú v pľúcach alebo vnikajú do krvného obehu. Podľa štúdie z Nature Communications môže človek denne vdýchnuť až niekoľko stoviek mikroplastových častíc – len tým, že sedí v miestnosti s kobercami, záclonami a nábytkom zo syntetických materiálov.

Zvlášť ohrozené sú deti

Najzraniteľnejšími sú malé deti. Trávia veľa času na podlahe, kde sa plastové čiastočky usádzajú najviac, a zároveň dýchajú bližšie pri zemi. WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) už v roku 2022 varovala, že dlhodobá expozícia mikroplastom v ranom veku môže ovplyvniť vývoj imunitného systému, pľúc a dokonca aj hormónov.

Vedci ešte nevedia všetko, ale...

Zatiaľ neexistujú jednoznačné dôkazy o tom, aký presný vplyv majú mikroplasty na ľudské zdravie. No už teraz je známe, že plastové častice môžu na seba viazať toxické látky, pesticídy či baktérie. V tele môžu spôsobovať zápaly, narúšať bunkové štruktúry a ovplyvniť hormonálnu rovnováhu.
Asi najznepokojujúcejším zistením posledných rokov je dôkaz, že mikroplasty sa našli aj v placente tehotných žien. To znamená, že plastové častice sa môžu dostať až k nenarodenému dieťaťu.

Praktické rady, ktoré môže zaviesť každý

Hoci úplne sa mikroplastom nevyhneme, existuje viacero spôsobov, ako znížiť ich množstvo, ktoré denne prijímame:

Uprednostňujte oblečenie z prírodných materiálov – bavlna, vlna, konope alebo ľan.
Používajte filtračné vrecká na mikrovlákna pri praní – existujú špeciálne filtre alebo pracie vaky, ktoré zachytia plastové vlákna.
Pravidelne vetrajte a utierajte prach – mikroplasty sa viažu na domáci prach.
Minimalizujte používanie plastových fliaš a obalov – uprednostňujte sklo a nerez.
Zvážte používanie čističiek vzduchu – najmä ak bývate v meste alebo máte doma veľa syntetického textilu.
Buďte opatrní pri výbere výrobkov pre deti – plastové fľašky, hračky či podložky môžu byť zdrojom mikroplastov.

Každodenné skryté riziko

Mikroplasty sú realitou dnešného sveta. Už nie sú len ekologickým problémom, ale aj otázkou zdravia. A práve to, čo robíme každý deň – nosenie syntetického oblečenia, dýchanie vzduchu v uzatvorených miestnostiach, konzumácia potravín z plastových obalov – sa ukazuje ako hlavný zdroj tejto kontaminácie.
Vedci zostávajú v pozore, ale my ako jednotlivci nemusíme čakať na konečné dôkazy. Už teraz máme možnosť urobiť malé zmeny, ktoré môžu mať veľký vplyv. Pretože kým sa dozvieme všetko, môže byť už neskoro.

Viac o téme: VlnaKonopeĽanBavlnaPolyesterAkrylMikroplastyElastan
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9