Piatok13. jún 2025, meniny má Anton, zajtra Vasil

Palec ako z gumy? POZOR: Neobvyklá ohybnosť v kĺbe môže byť PROBLÉMOM

(Zdroj: GettyImages)

Dajte si palec hore a pozrite sa naň pozornejšie. Ak sa vám jeho koniec zohne dozadu, teda smerom k predlaktiu, v uhle väčšom než 50 stupňov, možno máte tzv. „stopársky palec“. Na pohľad vtipná ohybnosť môže byť len neškodná zvláštnosť, no v niektorých prípadoch môže naznačovať aj niečo viac.

Palec, ktorý sa ohýba viac dozadu než zvyčajne, má dokonca svoju prezývku – hitchhiker’s thumb, teda „stopársky palec“. Jeho odborný názov znie distálna hyperextenzibilita, čo znamená, že väzy v oblasti palca sú mimoriadne pružné. V mnohých prípadoch ide len o neškodnú anatomickú zvláštnosť, ktorú máte danú geneticky. Pre niektorých je to zábavný „trik“, pre iných však môže byť súčasťou širšieho syndrómu.

Ako častý je stopársky palec?

Aj keď sa o tomto jave veľa nehovorí, štúdie ukazujú, že až tretina ľudí môže mať túto ohybnosť palca. Podľa výskumu z roku 2012 mal „stopársky palec“ každý tretí človek z náhodnej vzorky, bez výrazného rozdielu medzi pohlaviami. Objavuje sa naprieč etnikami a je pravdepodobne dedičný.

Je to neškodné, ale nie vždy

Podľa lekárov môže ísť buď o izolovaný jav, teda len zvláštnu ohybnosť palca, alebo o príznak širšej hypermobility – teda zvýšenej pohyblivosti kĺbov. V takom prípade môže byť spojený s diagnózami ako:
Hypermobilita alebo Ehlersov-Danlosov syndróm (hEDS) – genetické poruchy spojivového tkaniva, ktoré môžu spôsobovať chronickú bolesť, únavu, tráviace ťažkosti, problémy s kĺbmi, a dokonca aj kardiovaskulárne komplikácie.
Artritída – extrémna ohybnosť môže viesť k predčasnému opotrebovaniu kĺbov a vzniku zápalu.
Diastrofická dysplázia – zriedkavé genetické ochorenie ovplyvňujúce vývoj kostí a chrupaviek, často spojené s výrazne ohybným palcom.

Čo ak máte „stopársky palec“?

V drvivej väčšine prípadov sa netreba znepokojovať. Ak vás palec nebolí, nelimituje a nijako vás neobmedzuje, ide pravdepodobne len o neškodnú genetickú odchýlku. Problém môže nastať, ak sa u vás vyskytnú:
- bolesti kĺbov,
- časté vyvrtnutia alebo slabý úchop,
- únava a bolesť pri bežných pohyboch,
- iné telesné prejavy, ktoré by mohli naznačovať širší problém.
V takom prípade má zmysel obrátiť sa na odborníka – napríklad reumatológa alebo fyziatra.

Dá sa s tým niečo robiť?

Samotný hitchhiker’s thumb si nevyžaduje liečbu. Ak však spôsobuje nepríjemnosti, pomôcť môže:
- posilňovanie svalov v oblasti palca,
- tréning úchopu a jemnej motoriky,
- ortézy alebo tejping, ktoré stabilizujú kĺb,
- a predovšetkým vyhýbanie sa opakovanej námahe.
V prípade pridružených diagnóz (napr. hEDS) môže byť dôležité aj riešenie bolesti, úprava stravy a životného štýlu, ako aj podpora tráviaceho či kardiovaskulárneho systému.

Nie každý ohnutý palec je problém

Mať palec, ktorý sa ohýba dozadu, nie je ani dôvod na paniku ani na obdiv – je to jednoducho zaujímavá črta tela, ktorá môže (ale nemusí) znamenať niečo viac. Ak vás neobmedzuje, pokojne si ju ponechajte ako „zábavný detail“ pri predstavení. Ak však vaše telo začína vysielať ďalšie signály, dajte mu pozornosť, ktorú si zaslúži.

Viac o téme: ArtritídaBolesť kĺbovHypermobilitaDistálna hyperextenzibilitaDiastrofická dyspláziaOhybnosť kĺbov
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9