Aj obyčajné pohladenie dokáže uzdraviť. Vďaka objatiam sa cítime bezpečne a milovaní, potešia dušu. Môže človek ochorieť, pretože sa mu nedostáva tohto druhu náklonnosti? Odpoveď je áno.
Emocionálna deprivácia je pôvodcom mnohých chorôb. Ľudské bytosti sú totiž sociálne a emocionálne. Všetci potrebujeme väzby a putá, aby sme prežili a dokázali si, že sme súčasťou skupiny. Ak sú naše každodenné interakcie plné sebectva, chladu, klamstva alebo nedôvery, ovplyvňuje to našu sebaúctu. Človek potom ľahko upadne do špirály ničenia a nakoniec o sebe začne pochybovať. Často sa pýta sám seba: „Zaslúžim si vôbec lásku alebo rešpekt iných ľudí?“ Takéto myslenie ho privádza do stavu bezbrannosti, imunitný systém sa oslabuje a hrozivý tieň depresie sa vynára, upozorňuje magazín Step To Health.
Začína sa to v detstve
Počas celého života sa učíme byť silní. Začína sa to v detstve a pokračuje v dospievaní. Existujú však rodiny, ktoré nesprávne chápu pojem emocionálna sila a robia veľa chýb. Preto by mali všetci pamätať na tieto dôležité veci:
- Dieťa sa nestane silným, ak nedostane objatia, bozky alebo náklonnosť. Niektorí to totiž vnímajú ako slabosť.
- Tínedžer sa nestane silným dospelým, ak ho rodičia naučia potláčať svoje emócie.
- Podobne sa nestanú silnými, ak ich budú kritizovať za plač, pretože „plačú len deti“ alebo za to, že byť dospelý znamená riešiť problémy sám bez toho, aby ste niekoho žiadali o pomoc.
Tento typ prístupu je škodlivý aj nebezpečný. Dieťa, ktoré vyrastá bez náklonnosti svojich blízkych, si začne myslieť, že svet je nepriateľské miesto, v ktorom sa musí brániť. Skôr či neskôr sa u neho prejavia problémy s hnevom. Podobne, ak mladí ľudia nezažijú empatiu a blízkosť, skončia odpojením sa od sveta. Postavia si emocionálne steny, aby sa uzamkli vo svojom vlastnom svete. To je mimoriadne škodlivé a problematické. U ľudí, ktorí sa neustále uzatvárajú pred ostatnými, sa vyvinú poruchy príjmu potravy, zneužívanie drog alebo liekov, nevedia uzavrieť priateľstvá.
Problémy prenášané prostredníctvom jazyka
Ak s nami naši blízki komunikujú krikom alebo sú neustále negatívni, zažijeme emocionálnu bolesť, ktorá má následky. Okrem úctivých, pozitívnych a zmysluplných slov potrebujeme mať pocit, že nás počúvajú a že nám rozumejú. Je tiež potrebné, aby ľudia praktizovali aktívne, empatické a konštruktívne počúvanie.
Vzťah bez známok náklonnosti nie je skutočný
Láska, ktorá nezahŕňa každodenné objatia alebo dotyky, ani malé prejavy náklonnosti, postupne chradne. Romantický vzťah neznamená len spolunažívanie a zdieľanie rovnakých priestorov, povinností alebo postele. Musíme venovať pozornosť malým detailom vo vzťahu, aby sme vytvorili skutočné puto. Obdiv, nečakané pohladenie, objatie a hľadanie vzájomnej blízkosti v nás vyvolávajú pocit šťastia a bezpečia.
Emocionálna deprivácia ovplyvňuje zdravie
Môže sa to zdať zvláštne, ale v našich životoch sú chvíle, keď si zvykneme na to, že nás neobjímajú. Naučíme sa žiť s tým, že nedostávame bozky a pozitívne uznanie. Nahovárame si, že sme v poriadku. To však nemusí byť pravda. Zvyknúť si na emocionálne prázdny život v skutočnosti vôbec nie je žitie. Takýto život môže viesť k depresii, pretože sa cítime prázdni, vyčerpaní, osamelí a podhodnotení. Naša duša potrebuje náklonnosť, emocionálne pohladenie a pozitívne slová, aby mohla naplno žiť.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%