Radi pijete kávu pre jej bohatú chuť a povzbudzujúce účinky? Mnoho ľudí ani nevykročí z domu bez šálky tohto horúceho moku. Tvrdia, že ich dokonale nakopne na celý deň. Zaberá však aj na rannú opicu?
Kofeínový nápoj vyrobený z pražených kávových zŕn je obľúbeným ranným nápojom. Rýchlo zvýši bdelosť a nabije energiou. Aj po noci strávenej popíjaním po nej mnohí siahajú, mysliac si, že ich postaví na nohy. Ak sa teda dnes chystáte na piatkový „záťah‟, určite si najprv prečítajte tento článok.
Skôr nepomáha
Kofeín v káve bojuje proti únave a udrží vás v bdelom stave. Stiahne tiež krvné cievy, čo dočasne zmierni bolesti hlavy spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu. Aby ste ho však vyplavili z tela, musíte organizmu dopriať čas na jeho odbúranie. Koľko to bude trvať, závisí od množstva vypitých alkoholických nápojov. Alkohol totiž potláča uvoľňovanie vazopresínu, hormónu, ktorý vysiela signály z mozgu do obličiek na zadržiavanie tekutín. Popíjanie kávy zvyšuje močenie a vedie k dehydratácii. Zhoršuje to príznaky „opice‟, ako sú smäd, únava a bolesť hlavy. Dráždi tiež sliznicu žalúdka a zvyšuje uvoľňovanie kyseliny, čo vedie k nevoľnosti a nepríjemným pocitom v bruchu. „Káva teda nie je najlepším nápojom po konzumácii veľkého množstva alkoholu, ale v malom množstve môže zmierniť niektoré príznaky,“ povedala pre Health Shots odborníčka na výživu Haripriya. N.
Káva je tiež diuretikum, takže môže spôsobiť častejšie močenie a zhoršiť dehydratáciu spôsobenú alkoholom. Dráždi sliznicu žalúdka a niekedy vedie k nevoľnosti alebo refluxu kyseliny. Príliš veľa kofeínu môže zosilniť závraty, nervozitu a bolesti hlavy. „Vyhnite sa preto popíjaniu silného espressa alebo viacerým šálkam kávy,“ radí odborníčka. Tá odporúča spolu s kávou popíjať aj vodu, aby ste predišli dehydratácii. „Najprv si však dajte ľahké jedlo, aby ste si nepodráždili žalúdok,“ radí. Doprajte si toasty a vajíčka, by ste sa vyhli žalúdočným ťažkostiam.
Zdravé nápoje na „opicu‟
Namiesto kávy si radšej doprajte tieto nápoje. Vrátia vás do hry a prestane vás bolieť hlava.
1. Kokosová voda
Tento prírodný nápoj s vysokým obsahom elektrolytov ako sú draslík, sodík a horčík, pomáha rehydratovať telo. „Prírodné cukry, ktoré sa v ňom nachádzajú, stabilizujú hladinu cukru v krvi," konštatovala odborníčka. Hneď ráno vypite 1 pohár kokosovej vody a dajte si ľahké raňajky.
2. Citrónová medová voda
„Citrón neutralizuje hladinu pH tela a pomáha pri žalúdočných ťažkostiach, med obsahuje fruktózu, ktorá zas rýchlejšie odbúrava alkohol,“ vysvetlila. Zmiešajte teplú vodu so šťavou z polovice citróna a 1 lyžičkou medu a potom ju pomaly vypite ráno nalačno.
3. Zázvorový čaj
Zázvorový čaj pomáha zvládnuť príznaky „opice‟. Zázvor zmierňuje nevoľnosť a žalúdočné ťažkosti spôsobené príliš veľkým množstvom alkoholu. Varte malý čerstvý zázvor v šálke vody po dobu 5 minút, pridajte med alebo citrón pre extra výhody, a potom ho popíjajte, kým je teplý.
4. Banánové smoothie
„Banán obnovuje hladiny draslíka strateného v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu," tvrdí odborníčka. Rozmixujte 1 banán s 1 šálkou mandľového mlieka, 1 lyžičkou medu a pol lyžičkou škorice. Doprajte si ho na raňajky alebo ako dopoludňajšie občerstvenie.
5. Paradajková šťava
Ak vás ráno bolí hlava po večernom popíjaní alkoholu, vypite paradajkovú šťavu. „Je bohatá na vitamíny A, C a draslík, posilňuje funkciu pečene a pomáha rýchlejšie odbúravať alkohol z tela,“ vymenovala Haripriya. Čerstvé paradajky rozmixujte so štipkou soli, čiernym korením a niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy. Tento nápoj si dajte ráno s raňajkami.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%