Štvrtok27. marec 2025, meniny má Alena, zajtra Soňa

Pupienky vždy na tom istom mieste? Telo vám zrejme niečo naznačuje

(Zdroj: GettyImages)

Máte vyrážky stále na rovnakých miestach? Možno to nie je náhoda. Podľa teórie tzv. face mappingu môže umiestnenie akné naznačovať jeho príčinu. Aj keď niektoré tvrdenia nemajú silnú vedeckú oporu, dermatológovia sa zhodujú, že určité faktory môžu ovplyvniť výskyt vyrážok na konkrétnych miestach. Pozrite sa, čo vám môže akné na čele, lícach či brade prezradiť o vašej pleti.

Čo je face mapping akné a aký má význam?

Táto metóda pochádza z tradičnej čínskej medicíny, ktorá predpokladá, že jednotlivé oblasti tváre sú prepojené s konkrétnymi orgánmi v tele. Podľa tohto prístupu môže byť akné na čele znakom problémov s trávením, zatiaľ čo vyrážky na brade môžu súvisieť s hormonálnymi zmenami. Moderná dermatológia tento vzťah nepotvrdzuje, no skúsení dermatológovia často venujú pozornosť tomu, kde sa akné objavuje, pretože niektoré vonkajšie faktory môžu ovplyvniť jeho výskyt práve v špecifických oblastiach.

Akné môže byť spôsobené rôznymi faktormi, medzi ktoré patrí nadmerná tvorba kožného mazu, upchaté póry, bakteriálne infekcie, hormonálne výkyvy, stres, strava alebo nesprávna starostlivosť o pleť. Niektoré z týchto faktorov môžu ovplyvniť výskyt akné na konkrétnych miestach, čo môže pomôcť pri hľadaní jeho príčiny a efektívnejšej liečby.

Čo vám môže povedať umiestnenie akné?

Čelo a vlasová línia: Vplyv kozmetiky alebo stresu

Vyrážky na čele alebo v oblasti vlasovej línie môžu byť spôsobené nahromadením nečistôt a zvyškov vlasových prípravkov, ktoré upchávajú póry. Používanie mastných stylingových produktov, časté nosenie čeleniek alebo klobúkov, ale aj nedostatočné umývanie vlasov môžu prispieť k vzniku akné.
Stres môže byť ďalším faktorom, pretože zvyšuje produkciu kožného mazu. Ak sa vám často tvoria vyrážky na čele, skúste minimalizovať kontakt vlasových produktov s pokožkou, pravidelne meniť posteľnú bielizeň a zaradiť do svojej rutiny jemné čistiace prípravky na pleť.

T-zóna (čelo, nos, brada): Nadmerná tvorba mazu

Táto oblasť tváre je náchylná na akné, pretože obsahuje viac mazových žliaz. Nadbytok mazu môže spôsobiť upchávanie pórov a vznik čiernych bodiek alebo zápalových vyrážok.
Ak máte mastnú pleť a akné v T-zóne, môže pomôcť používanie čistiacich gélov s kyselinou salicylovou, retinoidov alebo jemného exfoliačného tonika, ktoré uvoľní póry a zabráni tvorbe nových vyrážok.

Okolie úst a nosa: Dráždivé látky a periorálna dermatitída

Vyrážky v tejto oblasti môžu byť spôsobené kontaktom s dráždivými látkami, ako sú fluoridové zubné pasty, balzamy na pery alebo rúže obsahujúce syntetické zložky. Niekedy môžu byť tieto pupienky prejavom periorálnej dermatitídy, čo je kožné ochorenie podobné akné, spôsobené dlhodobým používaním kortikosteroidných krémov.
Ak vás trápi akné v tejto oblasti, skúste zmeniť kozmetické produkty na jemnejšie a vyhýbajte sa častému dotýkaniu sa tváre rukami.

Líca: Baktérie z mobilov, posteľnej bielizne a rúk

Ak sa vám vyrážky objavujú najmä na lícach, môžu byť spôsobené nečistotami, ktoré sa na pokožku dostávajú z mobilného telefónu, špinavých vankúšov alebo neumytých rúk. Výskumy dokonca naznačujú, že časté používanie telefónu môže byť jednou z príčin zvýšeného výskytu akné na tej strane tváre, na ktorú ho najčastejšie prikladáte.
Riešením je pravidelné čistenie mobilného telefónu dezinfekčnou utierkou, výmena posteľnej bielizne aspoň raz za týždeň a umývanie rúk pred dotýkaním sa tváre.

Brada a čeľusť: Hormonálne zmeny

Akné v oblasti brady a čeľuste býva často spojené s hormonálnymi výkyvmi. U žien sa najčastejšie objavuje pred menštruáciou alebo v období hormonálnych zmien, ako sú tehotenstvo či menopauza. Nadbytok hormónov stimuluje mazové žľazy k vyššej produkcii mazu, čo vedie k upchávaniu pórov a vzniku zápalových vyrážok.
Ak je vaše akné hormonálne, dermatológ môže odporučiť hormonálnu antikoncepciu, spironolaktón alebo liečbu retinoidmi.

Chrbát a ramená: Potenie, oblečenie a baktérie

Akné na chrbte, známe aj ako "bacne", je častým problémom, ktorý môže byť spôsobený nadmerným potením, nosením syntetického oblečenia, ale aj hromadením baktérií na pokožke. Aby ste minimalizovali vznik vyrážok, sprchujte sa po športe, noste priedušné oblečenie a používajte antibakteriálne sprchové gély.

Ako sa efektívne zbaviť akné?

Hoci každé akné je individuálne, niekoľko základných krokov môže pomôcť zlepšiť stav pleti. Pravidelné čistenie pleti jemným prípravkom pomáha odstraňovať nečistoty a nadbytočný maz bez narušenia kožnej bariéry. Dôležité je tiež hydratovať pokožku, pretože aj mastná pleť potrebuje vyváženú starostlivosť.
Ak máte dlhodobé problémy s akné, môžu pomôcť retinoidy, benzoylperoxid alebo kyselina salicylová, ktoré znižujú zápal a podporujú obnovu buniek. Hormonálne akné môže vyžadovať liečbu na predpis. Okrem kozmetiky zohráva úlohu aj životný štýl – vyvážená strava, dostatok spánku a zvládanie stresu môžu mať pozitívny vplyv na stav pokožky.

Viac o téme: PleťAknéTradičná čínska medicínaPupienkyAkné na bradeAkné na chrbteAkné na líchachAkné na noseFace mapping
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9