Pondelok24. marec 2025, meniny má Gabriel, zajtra Marián

Zdravé vlasy, pokožka, trávenie, imunita, svaly, kĺby a žiadne alergie: Žihľava naozaj NIE JE obyčajná

(Zdroj: GettyImages)

Existuje mnoho liečivých rastlín, ktoré môžu byť prospešné pre vaše zdravie. Patria medzi ne bazalka posvätná či ashwagandha, no veľmi prospešnou bylinou je aj pre niekoho „obyčajná‟ žihľava.

Žihľava je dvojdomá je trváca bylina. Väčšina z nás s ňou má nepríjemnú skúsenosť po dotyku s jej pŕhlivými chĺpkami. Áno, stretnutie s ňou nebýva veľmi príjemné. A pritom ide o cenného pomocníka pre zdravie. Je plná živín a vitamínov A, B, C, K, obsahuje chlorofyl, triesloviny a dokonca aj serotonín. Má protizápalové, diuretické a antihistamínové vlastnosti, vďaka čomu pomáha pri liečbe artritídy a alergií.

Aké sú výhody žihľavy?

Vďaka liečivým účinkom má žihľava mnoho benefitov. Takýto vplyv má na ľudské telo. 

1. Poskytuje úľavu od alergie

Na liečebné účely sa používajú listy a aj koreň. Rastlina má totiž antihistamínové vlastnosti, ktoré z nej robia skvelý liek na alergie, akou je senná nádcha. „Znižuje príznaky kýchania a svrbenia očí blokovaním histamínových receptorov v tele," konštatoval pre Health Shots odborník na výživu Anshul Singh.

2. Podporuje zdravie kĺbov a svalov

Je bohatá na flavonoidy, karotenoidy a polyfenoly, ktoré znižujú zápal v kĺboch ​​a svaloch. „Je to prospešné najmä pre ľudí, ktorí trpia artritídou, osteoartritídou a dnou,“  tvrdí odborník. Úľavu od bolesti môže priniesť aj aplikácia výťažkov z listov žihľavy na postihnuté miesta.

3. Reguluje hladinu cukru v krvi

Medzi výhody žihľavy patrí aj riadenie hladiny cukru v krvi, je vhodná pre ľudí trpiacich cukrovkou. Zlúčeniny nachádzajúce sa v tejto rastline stimulujú beta bunky pankreasu, čo vedie k zvýšenej produkcii inzulínu a zlepšenému metabolizmu glukózy.

4. Zlepšuje krvný obeh

„Táto rastlina je bohatá na železo, vitamín C a chlorofyl, pomáha zvyšovať krvný obeh a zvyšuje produkciu červených krviniek," poznamenal Singh. Môže to byť dobré pre ľudí náchylných na anémiu, pretože železo tvorí významnú časť hemoglobínu, ktorý je zodpovedný za príjem kyslíka do celého tela.

5. Zvyšuje funkciu imunitného systému

Žihľava je dobrá aj na posilnenie imunity, pretože má v sebe ukrýva množstvo antioxidantov, vitamínov A a C, ktoré môžu telu uľahčiť boj s infekciami, baktériami a vírusmi.

6. Podporuje zdravie tráviaceho traktu

Je prospešná pre trávenie, pretože obsahuje vlákninu a podporuje črevnú mikroflóru. „Stimuluje produkciu tráviacich enzýmov, čo zlepšuje rozklad a vstrebávanie živín," uviedol Singh. Pôsobí tiež ako mierne preháňadlo, ktoré môže zabrániť zápche.

7. Podporuje zdravie močových ciest

Medzi výhody žihľavy patrí aj zníženie zápalu v močových cestách. Ako diuretikum táto rastlina pomáha pri odstraňovaní toxínov spojených s infekciami močových ciest u žien. Zvyšuje tiež produkciu moču a zbavuje telo toxínov.

8. Zlepšuje zdravie pokožky

Keďže je žihľava bohatá na antioxidanty a vitamíny A, C a K, prospieva pokožke. To môže byť obzvlášť dobré pre ľudí s akné. 

9. Podporuje rast vlasov

Jednou z najlepších výhod žihľavy je, že bojuje proti vypadávaniu vlasov a lupinám. „Posilňuje vlasové folikuly, znižuje podráždenie pokožky hlavy a stimuluje prietok krvi, takže podporuje rast vlasov," hovorí odborník. Na boj proti vypadávaniu vlasov môžete použiť žihľavové oleje alebo šampóny.

Ako užívať žihľavu?

- Jedným z najobľúbenejších spôsobov užívania je pitie žihľavového čaju pripraveného zo sušených listov žihľavy.
- Čerstvé listy žihľavy sa dajú pripraviť ako špenát a pridať do polievok alebo duseného mäsa.
- Prášková forma sa ľahko pridáva do smoothies.
- Kapsuly a extrakty zo žihľavy sú obľúbené ako bylinné doplnky, ktoré sa zvyčajne užívajú na podporu zdravia kĺbov, liečbu alergií a močových problémov.
- Infúzne oleje a krémy sa používajú na kožné problémy, bolesti svalov a artritídu.
- Žihľavové šampóny a oplachy sú zas vhodné na podporu rastu vlasov, udržiavajú zdravú pokožku hlavy.

Aké sú vedľajšie účinky žihľavy?

Aj keď existuje veľa výhod žihľavy, môžu sa vyskytnúť aj vedľajšie účinky.

- Najčastejším vedľajším účinkom je dočasné podráždenie pokožky, začervenanie a svrbenie po dotyku čerstvej rastliny. „Stáva sa to preto, že drobné bodavé chĺpky rastliny obsahujú histamín a kyselinu mravčiu," vysvetlil Singh.
- Pri perorálnom podaní môže spôsobiť nevoľnosť žalúdka a viesť k nevoľnosti alebo hnačke, najmä u jedincov s citlivým trávením.
- Nadmerná konzumácia môže viesť k dehydratácii a nerovnováhe elektrolytov kvôli jeho diuretickým účinkom.
- Žihľava znižuje krvný tlak a hladinu cukru v krvi, čo je nebezpečné pre ľudí užívajúcich lieky na hypertenziu a cukrovku. Môže tiež interagovať s riedidlami krvi, diuretikami a protizápalovými liekmi, čo ovplyvňuje ich účinky.

Viac o téme: ŽihľavaSvalyKĺbyAlergieTráviaci traktHladina cukruMočové cestyImunitný systémKrvný obehRast vlasovAntihistaminikumZdravie pokožky
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9