Olejovanie vlasov v zime je ten najlepší domáci liek na poškodené pramene. Poskytne im hydratáciu, ktorú v tomto ročnom období veľmi potrebujú. Inak im hrozí, že budú suché a krehké.
Koruna krásy potrebuje správnu starostlivosť počas celého roka. No v zime sa vlasom treba venovať o niečo viac. Neustále prechody z mrazu do vykúrených miestností ich poškodzujú. Ani nosenie čapíc im neprospieva. Hlava sa totiž pod nimi potí, čo môže viesť k zvýšenej tvorbe lupín. „Pravidelné olejovanie je jednoduchý, ale účinný spôsob, ako čeliť týmto sezónnym vplyvom,“ konštatovala pre HealthShots dermatologička Shifa Yadavová. Ako podľa nej oleje pomáhajú?
Zabraňujú vysušeniu
Prírodné oleje z vlasovej pokožky sa vplyvom nízkych teplôt odlupujú, čo má za následok suchosť a tvorbu šupín. „Masáž pokožky hlavy kokosovým, arganovým alebo mandľovým olejom v nich udrží vlhkosť,“ tvrdí odborníčka. Vytvára sa lipidová bariéra, ktorá zabraňuje prílišnej strate vody, ktorá sa vyparuje cez pokožku do vonkajšieho prostredia.
Zlepšujú krvný obeh
Masáž pokožky hlavy olejmi zlepšuje mikrocirkuláciu, ktorá zvyšuje prísun kyslíka a živín do vlasového folikulu. „To podporuje jeho rastovú fázu, zvyšuje jeho silu, stimuluje syntézu keratínu, vďaka čomu sú vlasy kvalitnejšie a odolnejšie,“ vysvetlila Yadavová.
Vyživujú vlasové folikuly
Vlasové oleje sú bohaté na mastné kyseliny, vitamíny ako E a D a antioxidanty. Tieto zložky posilňujú folikuly, znižujú lámavosť a zabraňujú štiepeniu končekov.
Chránia vlasy pred poškodením vplyvom prostredia
Chladný vietor a znížená vlhkosť narúšajú štruktúru keratínu vlasov. Oleje pôsobia ako ochranný plášť, ktorý chráni vlasovú kutikulu pred extrémnymi podmienkami prostredia a zároveň znižujú stratu bielkovín.
Zabraňujú infekciám pokožky hlavy
Nedostatočná starostlivosť o pokožku hlavy v zime zvyšuje náchylnosť na mikrobiálne infekcie. Našťastie, oleje majú antimikrobiálnu aktivitu, znižujú riziko folikulitídy, stavu, ktorý sa vyskytuje, keď sa vlasové folikuly zapália.
Zvyšujú lesk
Pravidelné olejovanie vlasov vyhladzuje vlasovú kutikulu, čím sa znižuje ich krepovatenie, dodáva im to aj lesk. „Oleje, ako sú olivový alebo ricínový, obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré zlepšujú elasticitu a dodávajú prameňom jemnú, hodvábnu textúru,“ hovorí odborníčka.
Najlepšie oleje na vlasy
1. Mastné vlasy
Ľudia s mastnými vlasmi sú zvyčajne náchylní na nadmernú tvorbu mazu v dôsledku hyperaktivity mazových žliaz. Najviac im prospieva hroznový a jojobový olej.
2. Suché a lámavé vlasy
Suché pramene majú nedostatok kožného mazu, kutikula je preto krehká a ľahko sa trhá. Na takéto vlasy najlepšie fungujú silnejšie oleje ako kokosový, olivový či arganový.
3. Kučeravé vlasy
Kučeravé vlasy majú nerovnomerné rozloženie prírodných olejov pozdĺž prameňov vďaka svojej jedinečnej štruktúre. Zdravie im dodá ricínový a avokádový olej.
4. Jemné vlasy
Na jemné vlasy stačí použiť ľahké oleje, ako je mandľový a arganový olej.
5. Poškodené alebo farbené vlasy
Chemicky ošetrené alebo poškodené vlasy potrebujú oleje, ktoré sú reparačné. „Prospieva im marulový olej, má totiž zvlhčujúce vlastnosti,“ uviedla Yadavová.
Možné vedľajšie účinky
- Príliš dlhá aplikácia môže spôsobiť uzavretie folikulov, problémy s pokožkou hlavy a prepuknutie bakteriálnych infekcií.
- Prírodné oleje pokožky hlavy v kombinácii s aplikovaným olejom môžu narušiť činnosť mazových žliaz a spôsobiť zápal.
- Ľudia s mastnou alebo citlivou pokožkou hlavy by si nemali olejovať vlasy cez noc, pretože to môže viesť k upchatiu pórov.