Trápia vás popraskané pery a prvé po čom siahnete je peeling? Chyba! Spôsobujete si tak viac škody ako úžitku.
Aj keď sa môže zdať, že odlupovanie popraskanej pokožky na perách je najrýchlejší spôsob, ako ich vyliečiť, v skutočnosti sa to môže vypomstiť. Miesto toho, aby ich peeling vyliečil, zostanú ešte viac podráždené a naruší sa aj ich prirodzená bariéra. Čo ešte hrozí?
1. Narušená kožná bariéra
„Väčšina peelingov na pery obsahuje exfolianty, ktoré sú príliš drsné a spôsobujú drobné mikrotrhliny v jemnej pokožke pier,“ konštatovala pre Live Strong dermatologička Lindsey Marie Zubritskyová. To podľa nej oslabuje prirodzenú bariéru úst a zanecháva ju zraniteľnú voči podráždeniu, suchu a dokonca aj baktériám, ktoré môžu spôsobiť infekcie.
2. Podráždenie
Pery sú citlivé, tenké a ľahko sa podráždia. Použitie peelingu, keď sú už suché alebo popraskané, môže tento problém len znásobiť. Objaviť sa na nich môžu hrčky, pľuzgiere, chrasty, často sú suché, šupinaté, opuchnuté a pália. Ak ich už máte popraskané, nedávajte si na ne nič, čo obsahuje:
- gáfor
- eukalyptus
- príchuť škorice, citrusov či mäty
- lanolín
- mentol
- fenol
- propylgalát
- kyselinu salicylovú
- laurylsulfát sodný
Majself bojuje s Crohnovou chorobou: Neexistuje na ňu liek, on má radu nad zlato!
Bezpečné tipy na vyliečenie suchých pier
Nikto nemá rád suché, popraskané pery. Aby sa čo najrýchlejšie vyliečili, Zubritskyová odporúča trojboj v podobe hydratácie, ochrany a prevencie.
Hydratácia
„Na udržanie vlhkosti používajte produkty so zvlhčovadlami, ako je kyselina hyalurónová,“ radí odborníčka. Popíjať by ste podľa nej mali aj veľa vody, aby ste pery hydratovali aj zvnútra.
Ochrana
Aplikujte upokojujúce, zvlhčujúce zmäkčovadlá ako sú ceramidy a bambucké maslo. Obnovujú totiž kožnú bariéru.
Najlepšia prevencia
Aby ste predišli strate vody, nanášajte si na pery vazelínu. Na popraskané pery tiež zaberajú produkty s nasledujúcimi zložkami:
- ricínový olej
- dimetikon
- olej z konopných semien
- minerálny olej
- balzamy na pery s SPF
Aplikujte ich na ústa tak často, ako je to potrebné. „Čím častejšie, tým lepšie," hovorí Zubritskyová. Pamätajte, že v noci musíte natrieť hrubú vrstvu, pretože kožná bariéra sa stáva priepustnejšou a má tendenciu strácať vlhkosť.
Rada na záver
Neolizujte, nehrýžte si ani si nechtami neškriabte pery, len celú vec zhoršíte. Olizovanie úst sa môže zdať ako skvelá prvá pomoc, no sliny sa rýchlo vyparujú a ústa budú ešte suchšie, ako predtým. „Ak sa potrebujete zbaviť otravných šupín, skúste ich jemne pretrieť teplou handričkou,“ radí Zubritskyová. Je to oveľa šetrnejšie k perám.