Vianočné sviatky by mali byť časom radosti, osláv a pôžitkárstva. Pre mnohých to však môže byť aj náročné emocionálne a stresujúce obdobie. Prejaviť sa to môže zmenou stravovacích návykov. Zvyčajne však nie sú dobré.
Existujú určité potraviny, ktoré máme tendenciu jesť viac, keď sme vystresovaní. Samozrejme, má to negatívny vplyv naše zdravie. A čo viac, výber potravín ovplyvňuje úroveň stresu a spôsobuje, že sa cítime ešte horšie. Ľudia si často spájajú jedenie s negatívnymi emóciami, ako sú hnev, smútok, strach alebo obavy. Stresové jedenie môže zahŕňať prejedanie sa, konzumáciu jedál neskoro v noci bezmyšlienkovité hádzanie pokrmov do seba či výber potravín, ktoré by bežne človek do úst nedal. Ak ide o krátkodobú záležitosť, napríklad počas sviatkov, môže to viesť k príznakom, ako je reflux kyseliny a zlý spánok, najmä, ak sa k tomu pridá aj pitie alkoholu. Z dlhodobého hľadiska však podľa NDTV hrozí priberanie na váhe a obezita, čím sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny, srdcových chorôb a cukrovky.
Potraviny, ktoré zlepšujú náladu
- Omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rybách a ľanových semienkach, sú známe tým, že znižujú zápal a podporujú zdravie mozgu.
- Horčík, ktorý nájdeme v listovej zelenine a orechoch, zas reguluje hladinu kortizolu a stresovú reakciu tela.
- Celé zrná, orechy, semená, strukoviny a živočíšne produkty sú nabité vitamínmi B. O nich je známe, že udržiavajú zdravý nervový systém a energetický metabolizmus, zlepšujú náladu a kognitívny výkon.
Chcete si vychutnať sviatočné jedlá a zároveň sa vyhnúť stresovému jedeniu? Držte sa týchto rád.
Tipy, ako zvládnuť vianočné jedenie
1. Spomaľte
Dávajte pozor na to, ako rýchlo jete. Spomaľte, dobre prežúvajte jedlo a po každom súste odložte príbor.
2. Sledujte hodiny
Aj keď konzumujete viac pokrmov, ako by ste si normálne dopriali, dodržanie stravovacieho harmonogramu vám pomôže udržať reakciu tela na jedlo. Ak zvyčajne máte osemhodinové okno na jedenie, dodržujte ho, aj keď momentálne prijímate viac kalórií.
3. Nevynechávajte denné návyky
Hoci jete počas sviatkov viac jedla, nezabúdajte na svoju dennú rutinu. Spite dostatočne, choďte sa prejsť alebo si zacvičte.
4. Zostaňte hydratovaní
Uistite sa, že pijete dostatok tekutín, najmä vody. Keď mozog dostane správu, že niečo vstúpilo do žalúdka, dočasne to zníži pocit hladu.
5. Neobmedzujte sa
Prílišné obmedzovanie sa v jedle, nie je nikdy dobrý nápad. Môže to viesť k väčšiemu prejedaniu a k zhoršeniu stresu.
6. Myslite pozitívne
Namiesto toho, aby ste obdobie sviatkov považovali za niečo stresujúce, vnímajte ho ako čas, ktorý vás nabije energiou.
7. Buďte láskaví k sebe a ostatným
Prejavte súcit s inými, porozprávajte sa s ľuďmi, ktorých ste dlho nevideli. Objímte svojich blízkych. Tieto akcie stimulujú mozog a zlepšia náladu.
8. Robte niečo príjemné
Venujte sa príjemným aktivitám, akými sú remeselná výroba, prechádzka na čerstvom vzduchu, vyskúšajte dychové cvičenia. Ľubovoľná činnosť, ktorá vás napĺňa, očistí myseľ od zlých myšlienok a vy sa budete cítiť skvele.