Blížiaci sa koniec roka nabáda k zamysleniu, bilancovaniu a očakávaniu, čo prinesie ten nasledujúci. Aj sviatky však môžu priniesť momenty, ktoré si nechceme pripomínať a môžu ohroziť zdravie nás a našich blízkych.
Je dôležité vedieť, ako v danej chvíli zareagovať a v ktorom prípade sa obrátiť na lekára. Farmaceutka z Dr. Max Katarína Birošíková dáva rady pri neočakávaných nástrahách, s ktorými sa môžete počas sviatkov a s príchodom nového roka vo vašej domácnosti stretnúť. Buďte pripravení na neočakávané situácie alebo nehody v domácom prostredí.
Popáleniny
Takmer polovicu prípadov popálenín tvoria deti do 15 rokov. Príprava jedla a vianočné pečenie môžu byť veľmi rizikové. Rovnako aj neodborná manipulácia s pyrotechnikou počas Silvestra. Samozrejme je dôležitá prevencia, ale keď už k popáleniu dôjde, je potrebné okamžite postihnuté miesto chladiť studenou vodou (ľad nepoužívajte, mohli by ste dané miesto podchladiť) najmenej 10 až 15 minút. Dôležité je odstrániť prstene, náramky alebo hodinky (sú zdrojom ďalšieho tepla). Ranu po schladení prekryte sterilným obväzom alebo potravinou fóliou. Nikdy odev neodstraňujte, pokiaľ je prilepený a pľuzgiere neprepichujte. Ak je miesto červené a bez pľuzgierov, môžete použiť masti a krémy s obsahom panthenolu alebo Aloe vera.
Kedy volať rýchlu zdravotnú službu?
- Ak je u dospelého popálených viac ako 10 % plochy a u dieťaťa viac než 5 % (plocha dlane so zavretými prstami určuje cca 1 % povrchu tela).
- Ak ide o popálenie elektrickým prúdom.
- Ak ide o rizikové skupiny (bábätká, starší ľudia s chronickými ochoreniami).
- Ak sa objaví silná bolesť, horúčka, zvracanie, zmätenosť.
Kosť v krku
S Vianocami sa spája príprava tradičných jedál, medzi ktoré neodmysliteľne patrí aj ryba. S jej konzumáciou sú však často spojené „nehody“ v podobe zaseknutej kosti v hrdle. V takej situácii je potrebné zachovať pokoj a dodržať pár zásad. Hlasivková štrbina je u dospelého najužším miestom dýchacích ciest, ale aj napriek tomu aj väčšie kosti (dlhé 5 až 7 cm) ju nedokážu upchať. Kosťou sa teda neudusíme, ide len o nepríjemný pocit v hrdle a krku. „Vo všeobecnosti je dôležité zachovať pokoj, zajesť tuhou stravou (chlieb), na ktorú sa kosť nalepí a posunie ju do žalúdka. Pocit zvyčajne ustúpi do hodiny. Ak budú príznaky pretrvávať dlhšie (ťažké prehĺtanie, dráždivý kašeľ, sťažené dýchanie), vyhľadajte ORL ambulanciu,“ radí Katarína Birošíková.
Tráviace ťažkosti z prejedania
Vianoce sú špecifické množstvom jedla od výmyslu sveta. Často kombinujeme slané so sladkým a kyslým alebo veľmi mastné jedlá s alkoholom. Práve to je dôvodom, prečo sa cez vianočné sviatky častejšie stretávame s bolesťami brucha, nafukovaním či pálením záhy. Farmaceutka z Dr. Max upozorňuje, že základom v stravovaní je striedmosť: „Ak sa napriek dodržiavaniu zásad nevyhneme tráviacim ťažkostiam, je dobré naordinovať si diétu. Osvedčená je sóda bikarbóna, niekomu pomôže glg minerálnej vody alebo bylinkové čaje (zázvor, mäta). V lekárni si viete zakúpiť tablety s obsahom pankreatických enzýmov, ktoré napomáhajú tráveniu po požití ťažkých či mastnejších jedál.“ Pri intenzívnych bolestiach brucha trvajúcich viac hodín, vracaní a zastavení odchodu vetrov je potrebné vyhľadať lekára.
Rezné a tržné rany
Pri rane na koži, ktorá krváca, je prvoradé vytvoriť tlak na ranu. Môžeme tak urobiť prstami ruky alebo celou dlaňou. Tlak na porezané miesto spôsobí, že vznikne krvná zrazenina. Jednou zo super schopností krvi je aj to, že je prirodzeným čističom, a teda baktérie vyplavuje von. „Následne je vhodné ranu prelepiť sterilnou náplasťou alebo obviazať sterilným kompresným obväzom. Ak sa rana otvára, je vhodné ranu uzavrieť pomocou náplastí, tzv. „stripsov“ (tenké pásiky, ktoré sa prelepia cez ranu a pritiahnu okraje rany k sebe), ktoré dostať bežne v lekárni. Obväz však nie je vhodné príliš silno sťahovať, aby sa nezamedzilo prekrveniu ošetreného miesta,“ radí farmaceutka. Rýchlu zdravotnú službu volajte, ak sa vám krvácanie nedarí zastaviť a pridružia sa ďalšie komplikácie.