Fajčíte? Ohrýzate si nechty? Praskáte si kĺby? Ponocujete? Väčšina z nás má nejaký návyk, ktorý nie je príliš zdravý. Zbaviť sa ho nie je jednoduché, pre mnohých dokonca nemožné.
Skoncovať so zlými zlozvykmi nie je ľahké, neexistuje ani žiaden rýchly spôsob, ako to dosiahnuť. Človek často aj s pokusmi začne, no po pár dňoch zlyhá. Nasledujú sebaobviňovanie a frustrácia. A všetko sa začne odznova. Netreba sa však hneď vzdávať. Mozog potrebuje dlhší čas, aby si zvykol na novú situáciu. Ak aj vy trpíte nejakou neresťou a chcete sa jej zbaviť, s týmito radami vám to pôjde jednoduchšie, píše sa na steptohealth.com.
Zistite, či ide o zlozvyk, alebo závislosť
Je dôležité, aby ste boli schopní určiť, či ide o zlozvyk, alebo závislosť. Hlavný rozdiel medzi nimi je v situačnom kontexte, v ktorom sa vyskytuje. Zamyslite sa napríklad, či vykonávate rovnaké zvyky v určitom čase, alebo za určitých okolností. Porozmýšľajte, čo by sa stalo, keby sa situácia zmenila. Dokázali by ste počkať pár hodín bez toho, aby ste sa oddali svojmu zlozvyku, alebo by ste sa nedokázali sústrediť na nič iné? Závislosť má nielen sériu symptómov na fyziologickej úrovni, ale aj na psychologickej a emocionálnej. V tomto prípade je skoncovanie so zvykom oveľa zložitejšie a je lepšie poradiť sa s odborníkom alebo psychológom. Keď ide zlozvyk, viete sa ho zbaviť sami.
Dajte si za cieľ zbaviť sa návyku
Doprajte si čas vedome sa rozhodnúť zbaviť sa zlého návyku. Zadefinujte si dôvody, prečo s ním chcete skončiť. Premýšľajte o negatívnych dôsledkoch a o tom, čo znamenajú. Predstavte si, aký by bol váš každodenný život bez neho. Cieľom je, aby ste našli výhody v tom, prečo je dobré s ním skoncovať. Je dôležité urobiť si zoznam všetkých negatívnych aspektov. Len tak jasne pochopíte, prečo je to pre vás a vašu situáciu dobré.
Stanovte si konečný termín na dosiahnutie svojho cieľa
Majte na pamäti, že akokoľvek veľmi chcete, zlozvyku sa nemôžete zbaviť zo dňa na deň. Keď si to uvedomíte, lepšie sa na zmenu vnútorne pripravíte. Pomôcť môže aj proces rozdelenia dosiahnutia cieľa do niekoľkých etáp. Vaša myseľ sa tak bez stresu prispôsobí postupným zmenám. Napríklad od zajtra prestaňte poobede praktizovať svoj škodlivý zvyk. Nasledujúci týždeň to robte len cez víkendy, potom len raz za mesiac, a potom už vôbec.
Nájdite ľudí, ktorí môžu byť v rovnakej situácii
Prostredníctvom sociálnych sietí si nájdite ľudí, ktorí sa ocitli v rovnakom rozpoložení. Ich príbehy budú inšpiráciou. Môžete sa im zveriť s vašimi obavami, požiadať ich o radu. Sú v podobnej situácii, takže s najväčšou pravdepodobnosťou vás skutočne pochopia a nebudú vás súdiť. Majte na pamäti, že čím viac blízkych ľudí pozná vaše zámery, tým viac sa zníži možnosť zlyhania. Často si to nechceme priznať, no vždy si ceníme názor iných. Nepodliehajte však vplyvu spoločnosti, pokiaľ vám to nepomôže dosiahnuť váš cieľ.
Nebojte sa vrátiť sa k návyku
Z času na čas budete myslieť na to, že sa vrátite k svojmu zlozvyku. Je dôležité nebáť sa toho a neobviňovať sa, ak pocítite momenty slabosti. Ak podľahnete, budete musieť začať odznova. Niekedy sa vec nepodarí dosiahnuť na prvýkrát. Hlavne sa neobviňujte.
Svoj zvyk môžete považovať za prekonaný, ak od vášho cieľového dátumu uplynulo 66 dní a vy ste sa k nemu nevrátili.