Utorok17. september 2024, meniny má Olympia, Melisa, zajtra Eugénia

5 dôvodov, prečo vstávate unavení: Skoncujte s nimi a budete plní energie

(Zdroj: GettyImages)

Idete spať skoro, spíte celú noc, no napriek tomu sa ráno budíte unavení? Tento problém trápi nejedného človeka. Na vine je zvyčajne zlá životospráva, nezdravý životný štýl a zlozvyky, o ktorých ani netušíte, že vám robia zle.

Je zdravé spať 7 až 8 hodín denne. Musí to ale byť plnohodnotný spánok, ktorý človeka osvieži a nakopne energiou. Nie každému je ale dopriaty. Ranná únava má potom negatívny vplyv na chod celého dňa. Keď vstane unavený, je menej produktívny, podráždený a nesústredený. Ak to trvá pár dni po sebe, vie to poriadne znepríjemniť život. Často sa zbavuje malátnosti tým, že vypije liter kávy za deň. „Také množstvo však má väčšinou opačný efekt a spúšťa u neho úzkosť a nervozitu,“ konštatovala pre ndtv.com dietologička Shweta J Panchalová. Hoci niekoho kávový mok naštartuje, nie je to podľa nej dlhodobé riešenie. Zmena by mala nastať niekde inde. Na spánkový cyklus majú vplyv životný štýl a stravovacie návyky. Ak sa aj vy prebúdzate s pocitom únavy častejšie ako zvyčajne, je dôležité určiť hlavnú príčinu. Toto je 5 hlavných dôvodov, prečo sa vám to deje.

1. Používanie telefónu

Väčšina z nás zaspí po tom, ako odloží telefón. Ten však výrazne ovplyvňuje kvalitu spánku. Podľa odborníkov totiž obrazovky vyžarujú modré svetlo, ktoré negatívne ovplyvňuje spánkový hormón melatonín a spôsobuje nekvalitný odpočinok. Pozeranie do telefónu nadmerne stimuluje mozog a tým sa narúša prirodzený spánkový cyklus. Ráno potom človek vstane nesvoj a unavený. „Vyhnite sa preto používaniu telefónov pred spaním, aby ste sa zobudili svieži a energickí,“ radí Panchalová.

2. Dehydratácia

Verte tomu alebo nie, denný príjem vody výrazne ovplyvňuje spánkový cyklus. Podľa dietologičky, ak počas dňa nepijete dostatok tekutín, ovplyvňuje to hladinu aminokyselín v tele. Ak ich má človek nedostatok, naruší  sa proces premeny tryptofánu na serotonín a neskôr na melatonín. Ten je práve potrebný na to, aby bol spánok kvalitný. Keď sa však v tele neuvoľňuje, ráno vstane človek unavený a ospalý.

3. Hormonálna nerovnováha

Ak máte akýkoľvek druh hormonálnej nerovnováhy, najmä vplyvom nefunkčnej štítnej žľazy, má to vplyv na celý metabolizmus. Ovplyvňuje to nielen váhu, ale aj kvalitu spánku. Jeden z príznakov jej ochorenia je práve nevysvetliteľná únava. Ak máte podozrenie, že s ňou niečo nie je v poriadku, navštívte radšej lekára.

4. Nedostatok vitamínov

Nedostatok vitamínov, najmä železa, môže spôsobiť, že sa neustále cítite unavení. Navyše to môže výrazne ovplyvniť aj vašu náladu. Ak je jeho hladina v rovnováhe, prejaví sa to aj na zdraví. Človek je plný energie, cíti sa sviežo po celý deň. Ak pri bežnej prehliadke lekár zistí, že trpíte jeho nedostatkom, pravdepodobne vám odporučí, aby ste začali konzumovať vyváženú stravu bohatú na tento minerál alebo užívali doplnky železa. Na trhu ich je dostatok, stačí si len vybrať.

5. Vysoká hladina stresu

Chronický stres môže ovplyvniť schopnosť človeka, dobre sa vyspať. Zvyšuje totiž produkciu kortizolu, hormónu, ktorý narúša spánkový režim, takže ťažšie v noci zaspáva a často sa prebúdza. Ak máte pocit, že momentálne žijete pod veľkým tlakom, ste preťažení, pokúste sa do svojej dennej rutiny začleniť aktivity ako je meditácia, joga alebo hlboké dýchacie cvičenia. Okrem toho, že to zníži hladinu stresu, zlepší sa aj kvalita vášho spánku.

Ďalšie dôvody nekvalitného spánku

- nevyvážená strava
- nekvalitný matrac a vankúš
- priveľké teplo v spálni
- nevetraná miestnosť
- priveľa alkoholu
- fajčenie
- sedavý spôsob života
- nedostatok pohybu

Viac o téme: UnavaRanna unavaHormonalna nerovnovaha
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9