Možno aj vy patríte k tým, ktorí hľadajú svoje príznaky na internete. A hoci nemáte medicínske vzdelanie, k lekárovi sa vyberiete už s istou diagnózou. Ten je na to pravdepodobne už zvyknutý, no existujú určité veci, ktoré by ste mu nikdy nemali hovoriť.
Medicína sa študuje oveľa dlhšie ako iné špecializácie. Lekári sa musia veľa učiť, aby dokázali zachrániť život či určiť správnu diagnózu. Ich povolanie by ste preto nemali brať na ľahkú váhu. Majú svoju špecializáciu a poznajú všetky kroky, ktoré je potrebné vykonať, aby vedeli diagnostikovať zdravotný problém. To je ich povolanie a aj úloha. Jediná vec, ktorú by ste mali urobiť skôr, ako sa vyberiete k doktorovi, je dohodnúť si termín, píše sa na steptohealth.com. Keď tam už budete, nemusíte si robiť starosti s používaním odborných slov. Váš lekár pochopí, čo vás trápi, veď aj on je len človek. Netreba mu radiť. Sám najlepšie určí, aké vyšetrenia sú potrebné, aby odhalil, aké ochorenie vás ohrozuje. Akým frázam v komunikácii s ním by ste sa mali vyvarovať?
1. Som si istý, že je to...
Žijeme v technologickom svete, ktorý nám uľahčuje vyhľadávanie. Keď nás bolí hlava, utekáme sa opýtať "doktora" Google, čo za tým môže byť. Stačí jedno kliknutie a myslíme si, že vieme všetko. Návštevy u odborníka tak potom aj vyzerajú. Prvé, čo počuje, je: „Som si istý, že je to...“. Mnohí pacienti si už pred návštevou lekára sami stanovia diagnózu. To by nebol problém, keby nebola v drvivej väčšine určená nesprávne. Prestaňte so samodiagnostikou! Lekári veľa študovali, aby získali svoj titul a navyše majú aj reálne skúsenosti. Ak im poviete, že ste príznaky hľadali na internete, budú si o vás myslieť svoje a navyše môžu mať pocit, že neveríte ich odbornosti. Áno, na internete existuje veľa lekárskych článkov napísaných doktormi. Ten váš však jedine pri osobnom stretnutí najlepšie určí, čo vás trápi.
2. Je to kvôli stresu
Výskum naozaj ukazuje, že stres prispieva k vzniku chorôb. Rakovina a srdcové problémy sú toho príkladom. Nemôžete však za to viniť všetky príznaky. Napríklad bolesť hlavy nie je spôsobená len stresom. Keď vás neustále bolí v oblasti čela, mali by ste navštíviť lekára. Môže to byť znak toho, že s vašim zdravím nie je všetko v poriadku a telo vám takto posiela varovnú správu.
3. Myslím, že je to strata času
Je normálne, že sa ľudia obávajú, že budú strácať čas, ak navštívia svojho lekára. Existuje aj ďalšia výhovorka, prečo nenavštíviť odborníka. Je to presvedčenie, že diagnóza, ktorá bude diagnostikovaná, je tá istá, o ktorej si myslí, že ju človek má. Lekári si za svoju prax prechádzajú mnohými školeniami. Majú aj takých pacientov, ktorí sa len sťažujú a nepočúvajú ich. Zhoršujú svoju chorobu tým, že nedodržiavajú ich rady. Nikdy však nikomu nepovedia, že sú len stratou ich času. Namiesto toho sa vrátia k pacientovi, ako keby bol u nich prvýkrát. A týka sa to aj konzultácii a kontrol. Ak máte pocit, že niečo nie je v poriadku, je dobré, ak sa na to pozrie odborník. „Je lepšie ísť na pohotovosť s bolesťou na hrudníku a odísť s liekmi na pálenie záhy, ako zostať doma a dostať infarkt,“ konštatovala pre steptohealth.com kardiologička Suzanne Steinbaumová.
4. Ste si istý, že ste lekár?
Táto fráza je veľmi nepríjemná pre každého špecialistu. Lekári sú tiež len ľudia, nie sú roboty. Majú emócie ako všetci ostatní. Treba si dávať pozor na to, ako sa pred nimi vyjadrujete. Správajte sa k nim s rovnakým rešpektom, aký chcete pre seba. Pozorne počúvajte, čo hovorí váš doktor. Ak ste všetkému nerozumeli, porozprávajte sa s nimi civilizovane. Nie je potrebné ho urážať. To platí aj vtedy, keď máte pocit, že vás v skutočnosti nepočúva. Ak sa tak stane, najlepšie urobíte, ak vyhľadáte iného odborníka.
5. Buďte si vedomí toho, čo mu hovoríte
Vy ste pánom toho, čo pred doktorom skrývate, ale aj toho, čo mu hovoríte. Akonáhle slová opustia vaše ústa, nemáte pod kontrolou, ako ovplyvnia iných ľudí. Majte teda na pamäti, že sú určité veci, ktoré sa lekárom jednoducho nehovoria. Oni sú odborníci a ich úlohou je ľuďom pomáhať a nie škodiť. Robia všetko preto, aby vám pomohli.