Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Bez zápachu aj v horúčavách: TIETO prírodné „deodoranty” vám môžu pomôcť!

(Zdroj: GettyImages)

Leto je v plnom prúde a okrem príjemných zážitkov prináša aj zopár nepríjemností, napríklad nadmerné potenie a telesný zápach. Telesný zápach nemusí vždy znamenať zlú osobnú hygienu. Existuje množstvo prírodných alternatív, ktoré nám môžu pomôcť kontrolovať a znížiť telesný zápach.

Potenie je problém, ktorý môže negatívne ovplyvniť každého z nás. Zatiaľ čo deodoranty a antiperspiranty sú bežnými riešeniami, existuje mnoho domácich liečiv, ktoré môžu byť rovnako účinné. Tieto prírodné metódy nielenže pomáhajú redukovať telesný zápach, ale sú aj šetrnejšie k pokožke a životnému prostrediu.

Čo spôsobuje telesný zápach?

Telesný zápach je spôsobený hlavne baktériami, ktoré rozkladajú proteíny v pote na našej pokožke. K tomuto zápachu môžu prispievať aj genetické predispozície, hormonálne zmeny, zdravotné stavy a konzumácia určitých potravín. Genetické faktory môžu ovplyvniť množstvo apokrinných žliaz, hormonálne zmeny môžu zvýšiť potenie a zdravotné stavy ako diabetes môžu meniť pach potu. Potraviny ako cesnak, cibuľa, brokolica a koreniny môžu tiež prispieť k nepríjemnému telesnému zápachu.

Mätový olej 

Mätový olej môže byť účinný pri redukcii telesného zápachu. Zmiešajte 10 kvapiek mätového oleja, 4 lyžice kukuričného škrobu, 4 lyžice kokosového alebo jojobového oleja, 4 lyžice sódy bikarbóny a vodu. Zmes uchovávajte v chladničke a používajte podľa potreby.

Petržlen 

Táto zelenina je bohatá na látku zvanú chlorofyl, ktorá môže pomôcť v boji proti nepríjemnému zápachu. Stačí variť listy petržlenu vo vode asi päť minút a dopriať si tento zdravý čaj. 

Kukuričný škrob 

Kukuričný škrob má antibakteriálne vlastnosti, vďaka čomu je skvelou alternatívou k deodorantom. Stačí ho poprášiť na podpazušie alebo iné potivé miesta.

Ružová voda

Ružová voda nielenže krásne vonia, ale tiež stiahne póry. Zmiešajte 3 lyžice ružovej vody s 1 lyžicou jablčného octu v rozprašovači a používajte podľa potreby.

Citrónová šťava 

Citrón je kyslý a znižuje pH pokožky, čím zabíja baktérie spôsobujúce zápach. Môžete si trieť polovicu citróna priamo na podpazušie, nechať uschnúť a potom opláchnuť. Pri citlivej pokožke zmiešajte citrónovú šťavu s vodou.

Levanduľový olej 

Zmiešajte 10 kvapiek levanduľového oleja s 3 lyžicami kukuričného škrobu a 2 lyžicami sódy bikarbóny. Zmes uchovávajte na chladnom, tmavom mieste a používajte podľa potreby.

Kokosový olej

Kokosový olej je bohatý na kyselinu laurovú, ktorá môže pomôcť eliminovať baktérie spôsobujúce zápach. Môžete ho nanášať priamo na pokožku alebo zmiešať s 1 lyžicou kyseliny citrónovej a vodou.

Čajovníkový olej

Tento olej má antibakteriálne a antiseptické vlastnosti. Zrieďte 2 čajové lyžičky čajovníkového oleja v 2 lyžiciach vody a naneste na podpazušie alebo iné potivé miesta,

Viac o téme: DeodorantPoteniePrirodny deodorantTelesny zapach
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9