Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Prvú pomoc spálenej tvári dáte vďaka produktom, ktoré máte doma!

(Zdroj: GettyImages)

Zabudli ste sa natrieť a teraz máte spálenú tvár od slnka? Nepodliehajte panike. Siahnite po týchto domácich prostriedkoch, ktoré na túto nepríjemnosť zaberajú.

Hoci sú slnečné lúče pre zdravie človeka dôležité, sila slnka má aj svoju odvrátenú tvár. Bez potrebnej ochrany, najmä v letných mesiacoch, spôsobujú spálenie pokožky, ktoré vie poriadne strpčiť život. Ide o častý problém, ktorý sa objaví hneď, ako začne slnko poriadne hriať. Intenzívne a opakované vystavovanie sa slnečnému žiareniu má za následok nepríjemné popálenie, zvyšuje sa tiež riziko poškodenia kože a vzniku niektorých chorôb. Patria sem:

- suchá a vráskavá pokožka
- tmavé a drsné škvrny
- rakovina kože

Na ošetrenie tváre spálenej od slnka sa dajú použiť prípravky z lekárne, ale aj prírodné prostriedky, ktoré si viete pripraviť aj doma, píše sa na steptohealth.com. Neexistuje však lepšia liečba, ako je prevencia. Ak sa teda chystáte byť vystavení intenzívnemu slnečnému žiareniu, najlepšie ochránite pokožku, ak sa natriete opaľovacím krémom. Netýka sa to len letných mesiacov, keď je slnko najsilnejšie. Kožu treba chrániť aj počas chladných či zamračených dní. UV lúče sú totiž prítomné bez ohľadu na to, aké je počasie.

Účinky slnka na výskyt rakoviny kože

Koža využíva slnečné svetlo na tvorbu vitamínu D, ktorý je dôležitý pre tvorbu kostí. Niekedy však môžu byť ultrafialové lúče škodlivé. Prenikajú totiž do vonkajších vrstiev kože a prechádzajú aj do tých hlbších, kde môžu poškodiť alebo zabiť kožné bunky. Ľudia, ktorí majú málo melanínu a veľmi ľahko sa spália, by sa mali chrániť ešte viac. Okrem toho by mali obmedziť celkovú dobu expozície a vyhýbať sa slnku medzi 10. a 17. hodinou. Časté vystavovanie sa ultrafialovým lúčom počas niekoľkých rokov je hlavnou príčinou rakoviny kože.

Prírodné prostriedky na ošetrenie spálenej tváre od slnka

1. Melón

Ak je už škoda napáchaná a tvár spálená, pomôže vám melón. Stačí použiť jeho šupku. Tá zmierni bolesti vďaka vysokému hydratačnému účinku. Popáleninu najskôr umyte studenou vodou a potom na postihnuté miesto jemne priložte šupku z melóna. Nechajte pôsobiť 15 minút, a potom znova umyte studenou vodou. Pomáha aj melónová dužina. Odstráňte z nej všetky semienka a popučte ju. Gázou rozotrite vzniknutú dužinu na popálené miesto. Po 10 minútach odstráňte a umyte si tvár studenou vodou.

2. Prírodný gél z aloe vera

Gél obsiahnutý v rastline aloe vera je plný vody a základných živín, ktoré stimulujú bunkovú opravu poškodenej pokožky. Upokojí podráždenie spôsobené slnkom. Odrežte list tejto rastliny a extrahujte z neho gél. Potom postihnuté miesto očistite a naneste dostatočné množstvo prípravku.

Počkajte, kým nezaschne, a potom odstráňte všetok prebytok vlhkou handričkou. Ak došlo k popáleniu nedávno, aplikujte tento gél dvakrát alebo trikrát denne.

3. Harmančekový čaj

Harmanček má množstvo upokojujúcich a protizápalových liečivých vlastností. Je preto ideálny na ošetrenie spálenej tváre a zaberá aj na nepríjemné svrbenie. Príprava je veľmi ľahká. Stačí si uvariť čaj a nechať ho vychladnúť. Potom do neho namočte handričku alebo uterák a priložte ich na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť.

Vonkajšie prejavy spálenej pokožky

- horúce miesto na pokožke
- opuch na postihnutom mieste
- vznik pľuzgierov
- bolesť v mieste spálenia
- horúčka, nevoľnosť

Viac o téme: Aloe veraMelonUpalHarmancekSpalenieSpalena pokozkaSpalenie tvare
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9