Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Keď zistíte, že TOTO robí chôdza s mozgom, budete už len chodiť!

(Zdroj: GettyImages)

Chôdza môže byť jednoduchým spôsobom, ako výrazne zvýšiť vašu mozgovú aktivitu a celkové zdravie. Najnovšie štúdie ukazujú, že už 20 minút chôdze stačí na posilnenie mozgovej činnosti, čo prináša reálne výhody, ako zlepšenie riešenia problémov, kreativity a rovnováhy.

Zlepšenie mozgovej aktivity

Výskum ukazuje, že už 20 minút chôdze môže pripraviť mozog na prijímanie a uchovávanie nových informácií. Tento pozitívny efekt sa prejavuje v oblastiach mozgu zodpovedných za rozhodovanie, riadenie stresu a plánovanie našich aktivít. Podľa Daily Mail výskumníci zistili, že chôdza môže zlepšiť našu schopnosť riešiť problémy, byť kreatívnejší a lepšie vyvažovať naše každodenné úlohy.

Kreativita a problémové riešenie

Štúdia z Univerzity v Illinois ukázala, že účastníci, ktorí chodili 20 minút na bežiacom páse, dosahovali lepšie výsledky v čítaní v porovnaní s tými, ktorí len sedeli. Merania mozgových aktivít pomocou elektroencefalografie (EEG) preukázali, že mozgová aktivita bola po krátkej prechádzke výrazne vyššia, pričom tieto zvýšené úrovne trvali takmer 30 minút po ukončení cvičenia. Tento nárast aktivity v mozgu môže pomôcť zlepšiť naše každodenné rozhodovanie a plánovanie.

Chôdza a kreatívne myslenie

Výskumníci zo Stanfordovej univerzity zistili, že dobrovoľníci, ktorí vykonávali test kreatívneho myslenia počas chôdze, dosahovali lepšie výsledky ako tí, ktorí sedeli. Účastníci mali štyri minúty na vymyslenie troch alternatívnych použití pre slovo. Viac ako 80 % účastníkov vykazovalo väčšiu kreativitu počas chôdze v porovnaní s časom, keď sedeli.

Ostatné benefity 

Chôdza je forma cvičenia, ktorá je šetrná k kĺbom, nevyžaduje si žiadne vybavenie a môže byť vykonávané kedykoľvek a kdekoľvek. Výskum z roku 2023 ukázal, že svižná chôdza len 11 minút denne môže znížiť riziko predčasného úmrtia o takmer štvrtinu. To je skvelá správa pre tých, ktorí hľadajú jednoduché spôsoby, ako zlepšiť svoje zdravie bez potreby náročných cvičení.

Zdravotné benefity chôdze po jedle

Krátka prechádzka po jedle môže znížiť hladinu cukru v krvi a znížiť riziko vzniku cukrovky 2. typu. Optimálny čas na prechádzku je 60 až 90 minút po jedle, keď hladina cukru v krvi dosahuje vrchol. Toto jednoduché opatrenie môže mať veľký dopad na vaše dlhodobé zdravie.

Nezáleží na tom, kde sa nachádzate alebo aký máte deň, vždy si môžete nájsť chvíľu na prechádzku. Stačí len 20 minút denne, aby ste získali množstvo zdravotných benefitov. Tak prečo si nedopriať túto jednoduchú, ale mimoriadne dôležitú aktivitu, ktorá môže zlepšiť vaše fyzické aj duševné zdravie? Vyberte sa von a objavte, ako chôdza môže zmeniť váš život k lepšiemu.

 

Viac o téme: KreativitaMozogChodzaKracanieCitanie
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9