Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

6 tipov na úľavu od upchatého nosa: Ide to aj bez sprejov a kvapiek!

Mať upchatý nos počas ľubovoľného ročného obdobia, nie je nič príjemné. Prechladnutie sa môže objaviť kedykoľvek, najmä pri zmenách teplôt alebo počasia. Čuchový orgán uvoľnia kvapky a spreje, ale zaberajú aj tieto triky.

Najnepríjemnejším príznakom prechladnutia je pocit upchatého nosa. Bráni človeku voľne dýchať, spať a celkovo mu znepríjemňuje celý deň. Našťastie existujú spôsoby, ktoré zaberajú. Nos uvoľnia kvapky a spreje, ktoré zmenšia opuch sliznice. Treba si však dať pozor na dávkovanie. Odborníci totiž varujú pred dlhodobým používaním nosových kvapiek, môže to totiž prerásť do závislosti. Podľa portálu steptohealth.com sa ľahšie dýchať človeku podarí aj vďaka týmto trikom.

1. Jedzte korenené jedlá

Korenené jedlá uvoľňujú hlieny a čistia zablokované dutiny. Ak vás trápi upchatý nos, pridajte do svojho jedálnička surovú cibuľu, cesnak, feferónky aj korenie wasabi. Len to s nimi nepreháňajte. Príliš veľa koreneného jedla by mohlo poškodiť váš žalúdok.

2. Masírujte si dutiny

Dutiny sa nachádzajú hneď vedľa nosnej priehradky. Často sa tam nahromadí príliš veľa hlienu. Kruhová masáž ho uvoľní a zároveň zníži tlak. Ako sa robí?

- Končeky ukazováka a prostredníka položte tesne pod očné jamky a pohybujte nimi do kruhu.

- Robte to 20 až 30 sekúnd.

- Dávajte pozor, aby ste tlačili pozdĺž oblastí, ktoré sú najbližšie k nosu a tesne pod očami.

- Nakoniec zatlačte palcami na líca a masírujte ich krúživými pohybmi smerom von.

3. Ovládajte dýchanie

- Zhlboka sa nadýchnite a chyťte si nos. Potom sa snažte vytlačiť trochu vzduchu, až to začne byť nepríjemné.

- Teraz ho pustite a normálne dýchajte.

- Posaďte sa a o pár minút pocítite uvoľnenie.

4. Tradičná kúra zo soľného roztoku

Fyziologický roztok si môžete kúpiť v lekárni alebo si ho vyrobíte sami doma. Stačí prevariť vodu so soľou a nechať vychladnúť. Akonáhle budete mať roztok pripravený, použite injekčnú striekačku do ktorej naberiete tekutinu a vstreknite ju do nosových dierok. Funguje to ako rozpúšťadlo, ktoré  okamžite prečistí upchaté nosové priechody.

5. Mäta je nepriateľom hlienu

Ako viete, mäta sa bežne používa na dýchacie problémy spojené s prechladnutím, pretože obsahuje kyselinu octovú a askorbovú. Tieto zlúčeniny sú také účinné, že už po niekoľkých inhaláciách mentolu alebo použití masti váš problém zmizne za pár minút.

6. Dajte si horúcu sprchu

Vodná para preniká dýchacím systémom spôsobom, ktorý rozbíja všetky blokády a pomáha človeku voľne dýchať. V boji proti upchatiu zaberá aj malé množstvo horúcej vody vstreknuté do nosových priechodov. Nebojte sa, že sprchovanie môže zhoršiť váš stav. Keď skončíte so sprchou, dôkladne sa osušte, aby ste ešte viac neprechladli.

 

Uvoľnenie nosa bez použitia kvapiek

- naparovanie

- infralampa

- biolampa

- teplý suchý obklad

- preplach dutín

- masáž

Viac o téme: PrechladnutieUpchaty nosPlny nos
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9