Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Neminula vás horúčka ani v lete? S týmito domácimi pomôckami ju porazíte

(Zdroj: GettyImages)

Horúčka nemusí vždy znamenať vážny zdravotný problém. Vyskytne sa vtedy, keď imunitný systém zachytí hrozbu, zvyčajne v dôsledku vírusu alebo baktérie.

Podľa doktora Larryho M. Busha, ktorý sa vyjadril pre portál steptohealth.com má človek horúčku, keď jeho teplota prekročí 37,5 °C. Okamžitú pozornosť si to vyžaduje iba vtedy, keď presiahne 40 °C. Liečba však často nie je potrebná, pretože po niekoľkých hodinách zvykne sama klesať. Existujú však aj prírodné prostriedky, ktoré ju dokážu zraziť.

Tipy na prirodzenú kontrolu horúčky

Horúčka sa zvyčajne vyskytuje spolu so zimnicou a malátnosťou, ktoré môžu človeka ohroziť. Preto je dôležité prijať opatrenia na urýchlenie procesu vyliečenia. Čo robiť, keď nebezpečne stúpa?

1. Aplikujte studené obklady

Jedným zo spôsobov, ako znížiť horúčku, je prikladanie studených obkladov na čelo, zadnú časť krku a záhyby v podpazuší, slabinách a za kolenami. Ochladí to telo a človeku sa uľaví.

2. Osprchujte sa

Najlepší spôsob ako zraziť teplotu, je piť veľa tekutín, najlepšie vody, odpočívať a prikladať studené obklady. Pomôže aj sprcha. Neodporúča sa však vystavovať telo náhlym zmenám teploty. Najlepšie je, osprchovať sa teplou alebo vlažnou vodou.

3. Oddychujte

Telo potrebuje extra energiu na boj s infekčnými mikroorganizmami, ktoré ovplyvňujú nástup horúčky. Preto človek najlepšie urobí, keď bude odpočívať, kým sa nebudete cítiť lepšie.

4. Zostaňte hydratovaní

Jedným z vedľajších účinkov horúčky je dehydratácia. Aby ste tomu zabránili, musíte piť veľa vody, džúsov a jesť polievky.

5. Jedzte ľahké jedlá

Keď máte horúčku, nemali by ste jesť ťažké a dráždivé jedlá. Vývar a parená zelenina zaženú hlad, kým sa zotavíte. Okrem toho, že zasýtia, telo aj zhydratujú.

Prírodné prostriedky na zníženie horúčky

Podľa ľudovej múdrosti sa horúčka dá znížiť konzumáciou niektorých prírodných liekov, ktoré podobne ako polievky prispievajú k hydratácii. Ide väčšinou o prírodné nápoje. Ktoré to sú?

Bazalkový čaj

Listy bazalky dodajú tomuto nálevu svieži nádych.

Ingrediencie

- 1 polievková lyžica lístkov bazalky

- 1 šálka vody

Pridajte lístky bazalky do šálky vriacej vody. Čaj prikryte, nechajte 10 minút vychladnúť a  potom sceďte. Môžete ho dosladiť medom a vypiť.

Hrozienková voda

- 2 polievkové lyžice nasekaných hrozienok

- 1 šálka vody

Pridajte hrozienka do šálky vody a dajte variť. Keď sa dostanú do varu, znížte teplotu a nechajte ich postáť ďalších 10 minút, potom čaj sceďte. Pite s mierou.

Jablková voda

Tento osviežujúci nápoj má pod kontrolou návaly tepla, ktoré pociťujete počas horúčky. Jeho minerály zabraňujú nerovnováhe elektrolytov v tele.

Ingrediencie

- 1 zrelé jablko

- pohár vody

- 1 polievková lyžica medu

Nakrájajte jablko a vložte ho do šálky vody. Priveďte ju do varu. Keď je ovocie mäkké, odstavte z ohňa a nechajte vychladnúť. Oslaďte lyžicou medu a potom vypite.

Čaj so senovky gréckej

Popíjanie čaju so senovky gréckej zaberá na horúčku. Jeho vlastnosti znižujú telesnú teplotu a telu dodajú potrebné tekutiny a minerály.

Ingrediencie

- 1 čajová lyžička semien senovky gréckej

- pohár vody

Semená senovky gréckej pridajte do šálky vriacej vody. Nechajte lúhovať 10 minút.

Viac o téme: TeplotaHoruckaZnizenie horucky
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9