Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Zázračné schopnosti KÔRY z pomaranča: Vedeli ste, že sú JEDLÉ?

(Zdroj: GettyImages)

Ceny potravín sa za posledné mesiace vyšplhali k výšinám a i tí, ktorých netrápi prázdnota v peňaženke, si uvedomujú, že plytvanie potravinami je i z tohto pohľadu nezodpovedné. Mnoho “odpadu”, ktorý pri príprave potravín vznikne, sa však dá znova využiť. Čo tak napríklad kôra pomaranča?

Šupy z pomaranča majú nádhernú vôňu a počas zimy si v nejednej domácnosti našli svoje miestočko na radiátore, odkiaľ rozvoniavali príbytok. Nie je to však len aróma, ktorá sa dá na tomto citrusovom plode a “odpade” z neho obdivovať. Ak sa snažíte kde-tu ušetriť a správať sa zodpovedne k svojim financiám, šupky z pomaranča už nevyhodíte.

Uznávaný lekár Karan Raj, ku ktorému na sociálnej sieti vzhľada viac ako 5 miliónov ľudí, sa podelil o nápaditý trik. “Keď jete pomaranč, nevyhadzujte pomarančovú kôru. Pravdepodobne ich nebudete chcieť jesť priamo, ale kôru môžete použiť na získanie ďalších výživných látok,“ objasňuje chirurg, ktorý zdôraznil, že pomarančová kôra je plná živín.

“Samotná pomarančová kôra je bohatá na rozpustnú vlákninu nazývanú pektín. Šupky obsahujú veľké množstvo vitamínu C - niekedy toľko, ak nie viac, ako samotná dužina ovocia.“ Raj tiež poukázal na zdravotné výhody šupiek: “Šupka obsahuje karotenoidy a polyfenoly, ktoré sú protizápalové zlúčeniny. Môžete si ju dať napríklad ako poprašok na zmrzlinu alebo dokonca do koláčov či jogurtu.“

Ako kôru pripraviť?

Kôru z pomaranča môžete vysušiť a následne rozmixovať či podrviť, aby vám vzniklo akési korenie. To potom môžete použiť napríklad do koláčov. Môžete ju aj prevariť s vodou a cukrom, čím vám vznikne džem. Ocenia ju však i milovníci čaju. Horúci nápoj pripravíte podobne ako z hocijakej inej byliny.

Odpad však môžete ušetriť aj pri zelenine, a to najmä pri cibuli a cesnaku. “Šupky možno pridať do polievok, vývarov a dusených pokrmov a pred podávaním ich odstrániť, aby sa z nich získali všetky prospešné živiny, ako napríklad vitamín A a C,“ doplnil lekár.

Viac o téme: PomarancPomarancova koraKora z pomarancaSupky z pomarancaPomarancove supky
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9