Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Ste si istí, že vaše slnečné okuliare chránia váš zrak?

(Zdroj: GettyImages)

Azda nikoho už dnes netreba presviedčať o tom, že nielen počas letných mesiacov sú slnečné okuliare povinnou výbavou. Nielen, že chránia váš zrak či sú dobrým módnym doplnkom, ale vďaka nim možete aj spomaliť tvorbu mimických vrások na vašej tvári. Ak by sme sa ale pozreli iba na ochranu zraku - ste si istí, že si viete vybrať správne slnečné okuliare?

Sú ich plné obchody. Špecializované i všeobecné. Širokú ponuku nájdete nielen v optikách, ale tiež v drogériách či módnych obchodoch. Ak by sme sa ale pozerali na slnečné okuliare ako na produkt ochrany očí pred škodlivým UV žiarením, je potrebné zohľadniť viacero faktorov. Záleží, pri akej príležitosti budeme slnečné okuliare používať,” povedal Martin Slaný, odborný garant očných optík Fokus, “Iné okuliare zvolíme pri vysokohorskej turistike, iné pri prechádzke mestom a iné napríklad pri riadení auta.”

Odborníci v každom prípade radia, že je vhodné pri kúpe poradiť sa s očnými špecialistami a nestaviť iba na svoj laický výber.

Z hľadiska ochrany očí by totiž každé slnečné okuliare mali spĺňať hneď niekoľko predpokladov:

  1. Mali by, samozrejme, chrániť pred škodlivým UV žiarením. Pozor, nie všetky slnečné okuliare v nie špecializovaných obchodoch túto požiadavku spĺňajú a niekedy si namiesto funkčných okuliarí môžete kúpiť iba tmavé sklíčka.
  2. Mali by mať ochranu pred poškriabaním, prípadne aj poskytovať ľahkú údržbu a čistenie.
  3. V závislosti od toho, či a akému športu sa venujete, mali by ste pri kúpe zvážiť aj obsah rozličných filtrov. Ide o filtre alebo úpravy, ktoré zlepšia kontrast alebo zobrazenie určitých farieb. Najznámejším je polarizačný filter, ktorý redukuje jasný slnečný svit, ktorý sa nám môže do očí odrážať od lesklých povrchov, napríklad vodnej hladiny či snehu.
  4. Podľa toho, na akú aktivitu si slnečné okuliare vyberáte, mali by ste brať do úvahy aj priepustnosť žiarenia. Toto sa hodnotí v 5 kategóriách. Kategória 0 predstavuje okuliare bez zafarbenia a kategória 4 prepustí iba 3 - 8 % viditeľného žiarenia. Slnečné okuliare kategórie 4 sú napríklad ideálne na vysokohorskú turistiku, no šoférovať by ste s nimi nemali.

Ak by ste si ale vyberali slnečné okuliare iba ako módny doplnok a zohľadňovali iba ich dizajn, mali by ste dbať aspoň na základné charakteristiky. Okuliare by vás nemali nikde tlačiť, ich tvar by mal byť veľkostne i tvarovo vhodný pre vašu tvár, nemali by vás tlačiť na nose a ich šírka by nemala nijako obmedzovať vaše zorné pole.

Určite si doprajte kvalitné slnečné okuliare, ktoré budú nielen dizajnovo štýlové, ale aj reálne ochránia váš zrak. Ak náhodou ešte žiadne nemáte, možno vás presvedčí aj fakt, že vďaka nim eliminujete tvorbu mimických vrások okolo očí. Budete totiž vďaka nim oveľa menej žmúriť kvôli slnečnému žiareniu.

Viac o téme: OkuliareSlnecne okuliare
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9