Pre psoriatikov je dovolenka požehnaním: Odborníčka prezradila, ktoré more je najliečivejšie

09.08.2019

Morská voda, slnečné lúče a bezstresové obdobie, ktoré letná dovolenka pri mori prináša, pomáhajú väčšine psoriatikov v terapii ich ochorenia. Vplývajú pozitívne na ložiská na koži a zmierňujú prejavy psoriázy.

„Slnečné lúče pôsobia u väčšiny pacientov so psoriázou inhibične a zlepšujú zdravotný stav pacienta rovnako ako pohoda a kúpanie v mori,“ hovorí prednostka Dermatovenerologickej kliniky v Bratislave profesorka Mária Šimaljaková. Aj keď morské podnebie psoriatikom prospieva, je potrebné si užívať slnečné lúče s mierou, aby sa pokožka nespálila. „Slnko na mňa pôsobí veľmi dobre,“ hovorí psoriatička Diana Križanová Radványi z Veľkých Úľan, ktorá obľubuje letné dovolenky pri mori. „V čase, keď som sa neliečila, som si slnko nevedela užiť tak, ako teraz, keď beriem modernú tabletkovú liečbu. Teraz si môžem užívať dovolenku naplno,“ dodáva Diana.

Čítajte viac: Zlyhanie imunity, ktoré si odnesie koža: Seboroická dermatitída pripomína psoriázu

Jedným z najväčších dôvodov prímorskej dovolenky je priamo morská voda. Tá pôsobí priaznivo na pokožku posiatu psoriázou. „Zlú skúsenosť s kúpaním sa v mori nemám, práve naopak, pôsobí na moju kožu veľmi príjemne,“ hovorí psoriatik Pavol Čamek z Lubiny. „Skôr sa stretávam s tým, že sa ma ľudia pýtajú, že čo to mám na nohách, či ma to nebolí a či, keď idem do bazéna, sa to náhodou neprenáša. Ale vždy som každého upozornil, že to nie je prenosné, tak boli v pohode,“ dodal Peter.

Častým spúšťačom je stres

Keďže jedným z hlavných spúšťačov psoriázy je stres, ktorému sa mnohí v bežnom živote nedokážu vyhnúť, o to vzácnejšia je dovolenka, ktorá so sebou prináša obdobie bez stresu. To  pôsobí na psoriatikov veľmi priaznivo až blahodarne. Je potrebné, aby si ho psoriatici vychutnali naplno a v rámci možností minimalizovali všetky možné stresy, ako napr. nespokojnosť s odloženým letom, so službami v hoteli, riešenie rodinných alebo pracovných problémov, ktoré by sa s dovolenkou nemali miešať.

Pri pobyte na slnku sa psoriatici musia natierať opaľovacími krémami. Tie nepôsobia na ložiská psoriázy nepriaznivo, práve naopak, je nevyhnutné ich používať, a to podľa typu pokožky – čím bledšia pokožka, tým je potrebnejší silnejší faktor ochrany kože. Nepoužívajú sa špeciálne opaľovacie krémy, ale štandardné krémy, voľne odstupné v obchodoch i lekárňach. „Neopaľujem sa na priamom slnku, som takmer celý deň pod slnečníkom. Som tmavší typ, takže sa aj takto rýchlo opálim. Každopádne, aj pod slnečníkom používam vysoký faktor, a to faktor 30 až 50 na tvár, na telo mi postačuje aj 20,“ hovorí Diana. „Ale ja sa celkovo krémujem veľmi často, hlavne ruky, aby som si ich chránila.“

Dôležitý je aj výber obuvi

Samostatnou kapitolou u psoriatikov, ktorí majú psoriázu dlaní a chodidiel, je obuv. Odporúčajú sa pre nich topánky z prírodných materiálov, pretože sú šetrnejšie k pokožke v porovnaní so syntetickými látkami, ktoré môžu dráždiť kožu a spôsobiť tak vznik ložiska psoriázy. „Teraz nosím čokoľvek a nemám žiadny problém. Doma chodievam v lete najmä bosá, a to mám psoriázu chodidiel. Tým, že som na novej tabletkovej liečbe, kožu na chodidlách mám bez prejavov psoriázy. Je to neporovnateľné s tým, ako to bolo v minulosti,“ spresňuje Diana. „Kvôli obavám z infekcie som v  období bez liečby mala chodidlá neustále v ponožkách a šľapkách aj na pláži. Cudzí ľudia nechápali, že tu nejde o módu - prvoradé bolo pre mňa moje zdravie,“ hovorí Diana.

Dôležitá je aj pokrývka hlavy, ktorá ju chráni pred úpalom. „Špeciálny dôraz na výber čiapky si musia dať pacienti, ktorí majú psoriázu vlasatej časti hlavy. Pokrývka by im mala tieniť hlavu, zároveň by im však nemala nedráždiť ložiská psoriázy,“ hovorí profesorka Šimaljaková. Na dovolenke nosí klobúky aj Diana: „Nosím slamený klobúk, ale to len na dovolenke pri mori. Inak skoro vôbec klobúky ani čiapky nenosím, chcem, aby pokožka hlavy dýchala.“

Športovci majú v rámci letných dovoleniek radi vodné športy, ako sú napríklad surfovanie, windsurfing, vodné lyžovanie či wakeboarding. „Letné športy neovplyvňujú psoriázu negatívne. Výnimkou je prípad, ak špeciálne športové oblečenie intenzívne mechanicky dráždi kožu, vtedy to môže viesť k vzniku alebo podráždeniu psoriatických ložísk,“ uvádza profesorka Šimaljaková a dodáva, že „v takomto prípade odporúčame vyskúšať iný model alebo strih športového oblečenia. V prípade, že oblečenie naďalej dráždi pokožku, odporúča sa nahradiť šport inou športovou aktivitou.“

Časovo náročnejšia cesta na dovolenku (resp. z dovolenky) autom, autobusom, vlakom či lietadlom nesúvisí so zhoršením ochorenia, rovnako ani klimatizácia v týchto prepravných zariadeniach nevplýva na zhoršenie stavu psoriázy.

Alkohol a fajčenie by mali byť tabu

Pre všetkých psoriatikov platí aj počas dovolenkovania zákaz fajčenia a úplné vylúčenie konzumácie alkoholu. Tie zhoršujú zdravotný stav pacienta vždy, a to aj na dovolenke, ktorá pôsobí pozitívne na zdravie psoriatika. Nezáleží pritom, či je pacient aktuálne na liečbe alebo nie je odborne liečený.

Najlepšie je Mŕtve more

Nie je more ako more, špeciálne u psoriatikov. Najpriaznivejším je Mŕtve more, v ktorom je salinita vody až 33-percentná, čo je až 330 gramov minerálnych solí v jednom litri vody. Prevažujú v ňom horečnaté soli a má vysoký výskyt selénu. A práve síran horečnatý má liečebný efekt na kožu psoriatika. Relevantnou náhradou pobytu pri Mŕtvom mori sú aj kúpele Smrdáky, ktoré majú najvyššiu koncentráciu treťohorného sírovodíka v Európe v hodnote až 680 mg/l.

S dovolenkou môžu pacientom s ťažkou psoriázou pomôcť aj zákonom dané jednorazové alebo opakované peňažné príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (zákon č. 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a zmeny, doplnenia niektorých zákonov). Nepriamo môže s dovolenkou súvisieť kompenzácia zvýšených výdavkov súvisiacich s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi alebo zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečovaním prevádzky osobného motorového vozidla (cesta na dovolenku a späť).

Kampaň Vzopri sa psoriáze

Dovolenku pri mori je potrebné prediskutovať so svojím ošetrujúcim dermatológom, pretože existujú formy ochorenia, ktoré, naopak, reagujú zhoršením stavu pokožky.

Podľa odhadov je na Slovensku približne 140-tisíc neliečených psoriatikov, ktorí by mali navštíviť svojho dermatológa a prešli na odbornú liečbu. V súčasnosti existujú moderné inovatívne liečby psoriázy, ktoré zabezpečia liečenému psoriatikovi prežívať plnohodnotný život. Viac rád pre psoriatikov je k dispozícii na stránke kampane Vzopri sa psoriáze.

Fotogaléria


Tagy:
dovolenka more leto psoriáza

09.08.2019  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: Tlačová správa

Ďalšie články

Diskusia