Najväčší neduh veľkonočných sviatkov: Osudná CHYBA, kvôli ktorej môže opitý človek zomrieť

22.04.2019

Veľkonočnú šibačku sprevádza množstvo veselých zážitkov. Niektoré však môžu skončiť úrazom či zdravotnými ťažkosťami s fatálnymi následkami. Záchranári majú počas najväčšieho kresťanského sviatku plné ruky práce.

Ako sa popasovať s najčastejšími veľkonočnými problémami, a hlave, ako im predchádzať? Radí hlavný inštruktor Falck Academy Miroslav Nagy.

Žalúdočné problémy a podráždený žlčník

Popolcovou stredou začína 40-dňový pôst, ktorý sa končí Veľkým piatkom. Počas tohto obdobia dodržiavajú ľudia pomerne prísny stravovací režim, zdržiavajú sa akýchkoľvek mäsitých jedál a vo všeobecnosti jedia veľmi striedmo. Náš organizmus sa nastaví na takúto „diétu“ a keď nadíde Veľká noc, a my sa konečne môžeme dosýta najesť šuniek, vajec, šalátov a zákuskov, len málokto z nás odolá.

Čítajte viac: Keď štrajkujú obličky: Príznaky môžu pripomínať črevnú koliku, upozorňuje lekár

„Veľkonočné hodovanie dá riadne zabrať našim žalúdkom, najmä, ak dlhú dobu predtým prijímame minimum potravy. Jesť by sme mali uvážene, všetkého veľa škodí,“ hovorí Miroslav Nagy.

Čítajte viac: Pravidlá veľkonočného stola: Šunka do alobalu nepatrí, týchto chýb sa vyvarujte!

Žalúdočné problémy sa prejavujú nevoľnosťou, bolesťami v oblasti žalúdka alebo zvracaním. Vtedy je potrebné začať s diétnou stravou, najlepší je čierny čaj a pečivo. Nevhodná strava môže neraz privolať aj žlčníkový záchvat. Pacient pociťuje pichanie v oblasti pod pravým rebrovým oblúkom a bolesť môže vyžarovať až do chrbta. Tak, ako pri žalúdočných problémoch, aj tu je najlepšou obranou okamžité nasadenie prísnej diéty. Pomôžu i lieky proti bolesti. Pri akýchkoľvek pochybnostiach sa odporúča konzultácia s lekárom na tiesňovej linke alebo následné privolanie odbornej pomoci.

Úrazy pri šibaní a oblievaní

Je potrebné mať na pamäti, že netreba druhým ľuďom robiť to, čo nechceme, aby oni robili nám. Myslieť by na to mali aj šibači a oblievači. Regióny na Slovensku majú rôzne veľkonočné zvyklosti, niektorí oblievači dievčatá oblejú pohárom vody, iní zase chytia dievčinu a hodia ju rovno do vane, či dokonca do potoka. Tieto situácie môžu mať nepekné následky.

Dievčatá sa v snahe uniknúť šibačom môžu pošmyknúť na šmykľavom povrchu, potom končia s odreninami, vyvrtnutým členkom, v horšom prípade i zlomeninou. Ak dôjde k odrenine, dôležité je ranu očistiť, vydezinfikovať a dať na ňu obväz či náplasť.

Vyvrtnutý členok je treba schladiť, obviazať elastickým obväzom a vyložiť na vyvýšené miesto. Na schladenie môžete použiť napríklad mokrý uterák. Výron s krvavou podliatinou natrite aj protizápalovou masťou. Ak sa stav nezlepšuje ani po pár dňoch, alebo v mieste pociťujete pichanie, návštevu lekára neodkladajte. Pri zlomeninách postihnuté miesto znehybnite, zabezpečte protišokové opatrenia a následne transport do nemocnice.

S alkoholom opatrne

Za najväčšieho nepriateľa veľkonočných sviatkov môžeme považovať alkohol. Ten v žiadnom prípade nepatrí do rúk deťom, mladistvým ani vodičom. Počas Veľkej noci sú to ale často mladiství, ktorí to s alkoholom preženú. Neraz až tak, že sa ním otrávia. „Najmä počas chladnejších dní sa zvyknú ľudia riadiť heslom, že alkohol zahreje. Nie je to úplne pravda. Pri požívaní alkoholu sa nám rozťahujú cievy, znižuje sa prah bolesti a človek nedokáže úplne odhadnúť mieru pôsobiaceho chladu, telo následne stráca teplotu a môže dôjsť k podchladeniu či bezvedomiu,“ upozorňuje Miroslav Nagy.

V prípade, že človek upadne do bezvedomia spojeného s nadmerným užitím alkoholu, je dôležité uložiť ho do polohy na boku, aby nehrozilo udusenie zvratkami a zapadnutie jazyka. Ak sa nepreberá a zhoršuje sa mu dýchanie, je potrebný okamžitý prevoz do nemocnice. Pri ľahšej forme opitosti pomôže spánok, dostatok tekutín, studená sprcha a pohyb na čerstvom vzduchu. „Je nesmierne dôležité, aby sme podnapitého človeka v bezvedomí uložili do stabilizovanej polohy nabok. Žiaľ, z praxe viem, že keď človek nepomôže postihnutej osobe uložením do polohy nabok, môže to viesť až k tragickému koncu,“ dodáva hlavný inštruktor Falck Academy.

Podráždené oči a uši

Neraz sa stane, že parfum či voňavka zasiahnu oči, prípadne ucho so zvukovodom. V najhorších prípadoch môže dôjsť až k ich poškodeniu. Zasiahnuté miesto čo najskôr vypláchnite prúdom vlažnej vody, oči si určite nešúchajte holou rukou. Nepodávajte ani žiadne kvapky. Ak pálenie či štípanie neprestáva, vyhľadajte lekára.

Fotogaléria


Tagy:
záchranár prvá pomoc veľkonočné sviatky Veľká noc

22.04.2019  |  Foto: Gettyimages.com, TASR/Andrej Galica  |  Zdroj: Falck

Ďalšie články

Diskusia