Slováci by mohli za lieky platiť oveľa menej: Všímajte si na recepte od lekára túto vec!

11.04.2019

Už takmer 15 rokov píšu lekári na recept pri predpise liekov názov účinnej látky. Znamená to, že pacienti si nemusia kúpiť konkrétny liek, ale liečivo s obsahom danej látky. Mnohí však túto možnosť vo svoj prospech nevyužívajú tak, ako by mohli.

Od zavedenia generickej substitúcie liekov v roku 2005 lekári píšu na recepty názov účinnej látky. „Generický liek alebo generikum je, napriek častým a neopodstatneným obavám pacientov z nižšej kvality, plnohodnotnou alternatívou originálneho lieku. Generiká sú vyrábané ako kópie originálnych liekov, ktorým vypršala patentová ochrana,“ vysvetlila pre TASR prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová.

Čítajte viac: Máte doma tieto druhy antibiotík? Po ich užití hrozia závažné vedľajšie účinky!

Zákonný nárok na liek bez doplatku

Zákon podľa nej jasne hovorí, že pacient má nárok na liek bez doplatku. Štatistiky však ukazujú, že spotreba generík na Slovensku klesá. „Je aj na pacientoch, aby sa u svojho lekára či lekárnika informovali o možnosti lieku bez doplatku,“ povedala Lévyová. Generiká podľa nej musia prejsť povoľovacím procesom, ktorý garantuje ich kvalitu, a často ich vyrábajú aj výrobcovia originálnych liekov. Mýtus, že ide o nekvalitné lieky, neplatí.

Generiká by ušetrili milióny eur

Okrem nižšieho alebo žiadneho doplatku pacienta generiká prinášajú aj úsporu nákladov na lieky vo verejných zdrojoch určených na nákup zdravotnej starostlivosti. „Rádovo sa odhaduje, že potenciál úspor vďaka generikám je v desiatkach miliónov eur, ktoré by sa dali využiť na nákup drahých inovatívnych liekov,“ tvrdí prezidentka AOPP.

V praxi podľa nej stále platí, že lekár väčšinou k účinnej látke pripíše aj názov konkrétneho lieku, čo mu zákon umožňuje. Lekárnik by však mal pacientovi ponúknuť viaceré lieky, ktoré obsahujú predpísanú látku. Pacienti majú možnosť nájsť si generikum aj v rámci elektronických aplikácií jednotlivých poisťovní či na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva SR.

Jediná nevýhoda

Generikum nemusí byť vhodné pre každého pacienta. Aj rovnaká diagnóza u rôznych pacientov môže mať podľa Lévyovej svoje špecifiká, pre ktoré lekár odporučí radšej užívať originálny liek. „Každý pacient reaguje inak na rôzne lieky určené na liečbu rovnakej diagnózy či ide o originálne, alebo generické lieky,“ priblížila. „Lekár má, samozrejme, odporúčať liek, ktorý sa mu najlepšie osvedčil na liečbu konkrétneho pacienta,“ dodala. AOPP podľa nej nemá informácie o tom, že na liečbu niektorej diagnózy neexistuje generikum, avšak pri niektorých, najmä chronických a zriedkavých ochoreniach, to nevylučuje.
 

Fotogaléria


Tagy:
lieky predpis generiká účinná látka

11.04.2019  |  Foto: TASR/Henrich Mišovič  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Diskusia