Čo (NE)robiť pred darovaním krvi: Kávu s mliekom alebo bez?

09.04.2019

Darovanie krvi je jedným z najušľachtilejších prejavov ľudskosti. Nezištnému aktu by však mala predchádzať zodpovedná príprava. Viete, na čo by ste si mali dať pozor pred odberom krvi?

Podľa zdravotníkov z Červeného kríža by ste mali prísť na odber krvi oddýchnutí. Nemali by ste byť vystresovaní ani uponáhľaní - rátajte s tým, že celý proces vrátane samotného odberu môže trvať aj dve hodiny.

Čítajte viac: Ľudia s touto krvnou skupinou majú viac šťastia ako ostatní: Najväčší rozdiel je v mozgu

Dva dni pred darovaním krvi si doprajte prestávku od fyzicky náročných aktivít (patrí sem aj návšteva posilňovne, sauny či pravidelný tréning), upozorňuje Červený kríž na svojej stránke. Fajčiari by mali cigarety odložiť bokom najmenej na osem hodín pred úkonom.

Ako si zostaviť jedálniček?

Na odber by ste nemali prísť hladní ani smädní. Dbajte o to, aby ste pred ním vypili aspoň pol litra tekutín – ak máte chuť na kávu, siahnite po čiernej káve bez mlieka. Abstinencia by pred odberom mala byť samozrejmosťou. Z jedál by ste mali vynechať tučné pokrmy. Uprednostnite ľahšiu stravu s obsahom sacharidov – raňajkovať môžete napríklad pečivo s džemom alebo medom, jogurt, ovocie či zeleninu.

Odber krvi trvá v priemere 5 až 10 minút, počas ktorých darujete 400 až 450 mililitrov životodarnej tekutiny. Pre organizmus toto množstvo zdravotné riziko neznamená, ale krvnú stratu potrebuje vyrovnať. Aj preto zdravotníci neodporúčajú ponáhľať sa domov alebo do práce – zo zákona máte nárok na pracovné voľno. Mali by ste sa v pokoji občerstviť – najesť, napiť a oddýchnuť si.

Fotogaléria


Tagy:
darovanie krvi

09.04.2019  |  Foto: TASR/Henrich Mišovič, Gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/zh

Ďalšie články

Diskusia