Ak máte nohy stále „ako v chladničke“, na vine nemusí byť len nízka teplota v miestnosti. Studené nohy môžu byť symptómom chronického problému, zníženej cirkulácie krvi v cievach, alebo tiež zvýšeného krvného tlaku. Často bývajú aj indikátorom nesprávnej životosprávy.
Podľa odborníkov trápia studené chodidlá väčšinou ženy. Pocit studených nôh vzniká v dôsledku zúženia krvných ciev a horšej cirkulácie krvi v končatinách. Ľudí s týmto problémom často spoznáte podľa hrubých ponožiek. Ako však upozorňuje nemecký magazín Focus.de, hrubé ponožky môžu problém ešte viac zhoršiť – nohy sa v nich viac potia, najmä vtedy, keď trávite dlhé hodiny obutí v topánkach. Výsledkom býva napríklad vysušená pokožka nôh a nielen to.
Čítajte viac: Podobá sa celulitíde, je však oveľa horšie: Ochorenie na FOTO je veľkým postrachom žien
Studeným nohám stiesnené topánky nevyhovujú, pretože potrebujú dobrú cirkuláciu krvi. V rámci životného štýlu by ste mali mať dostatok pohybu, vyhýbať sa fajčeniu a nezdravým potravinám, ktoré obsahujú priveľa cholesterolu. Studené nohy totiž môžu odrážať poškodenie ciev a byť tak napríklad signálom vysokého krvného tlaku.
Pomôže aj striedavá sprcha alebo vodný kúpeľ nôh
Krvný obeh môžete stimulovať pomocou cvičenia, alebo nohy striedavo vystavovať prúdu teplej a studenej vody počas sprchovania. Pomôcť však môže aj masáž nôh alebo teplý vodný kúpeľ. Ak preferujete vodný kúpeľ nôh, vyhýbajte sa horúcej vode a dbajte o to, aby bola teplota vody v lavóre v rozsahu od 30 do 40 stupňov Celzia.
Chronicky studené nohy si vyžadujú komplexné zmeny v životnom štýle. Snažte sa konzumovať dostatok zeleniny a menej tučných jedál. Dlhšie sedenie kompenzujte intenzívnym pohybom a najmä v zimných mesiacoch venujete viac pozornosti kozmetickej starostlivosti o chodidlá, pretože suchá, zrohovatená koža takisto zhoršuje prekrvenie pokožky. Nohy tiež môžete ošetrovať mastným krémom s obsahom látok so zjemňujúcim a protizápalovým účinkom, napríklad s bambuckým maslom, radia odborníci.