Piatok26. apríl 2024, meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

Prvá pomoc podľa lekára: Čo robiť, keď silvestrovská pyrotechnika vybuchne v rukách?

Ilustračné foto: Gettyimages.com Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto: Gettyimages.com (Zdroj: gettyimages.com)

K silvestrovským oslavám neodmysliteľne patrí zábavná pyrotechnika. Ohňostroj však môže priniesť nielen zážitok, ale aj spôsobiť popáleniny, ktoré v najhoršom prípade spôsobia stratu končatiny.

Počas zimných mesiacov lekári Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Šaci zaznamenávajú zvýšený počet úrazov spôsobených popálením. Príčinou sú jednak termické úrazy zapríčinené neopatrnosťou pri sezónnom vykurovaní, príprava typickej vianočnej kapustnice a s ňou spojené obareniny, ale aj omrzliny, ktoré k tomuto typu úrazov radíme.

Čítajte viac: FOTO desivých silvestrovských zranení Slovákov: Zablúdený ohňostroj aj výbuch do tváre

Absolútnym špecifikom sú silvestrovské a novoročné oslavy. „Vysoký počet úrazov cez vianočné a novoročné sviatky je spôsobených manipuláciou s ohňostrojmi. Tie spôsobujú kontaktné popáleniny, popáleniny plameňom od horiaceho šatstva, vlasov, postihnutie očí, až devastačné stratové, amputačné, poranenia s ohrozením života,“ vysvetľuje plastický chirurg Juraj Gajdoš, lekár Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Šaci. „Pri zlyhaní, alebo nesprávne použitej pyrotechnike si úraz odnesie najčastejšie náš najdokonalejší nástroj a tým je ruka,“ opisuje najhorší scenár doktor Gajdoš.

Popáleniny chladíme pod studenou vodou

Podľa skúseností našich lekárov je vysoké percento devastačných poranení pyrotechnikou spojené s užívaním alkoholu. Druhú najčastejšiu skupinu tvoria neplnoletí, ktorí nedodržia pokyny manipulácie s pyrotechnikou. V prípade, že dôjde k popáleniu, je najdôležitejšie postihnuté miesto čo najrýchlejšie zachladiť. „Postihnuté miesto chladíme v prvom kroku studenou tečúcou vodou aspoň pätnásť minút,“ radí Juraj Gajdoš a dodáva, že „chladná voda zabraňuje hlbšiemu poškodeniu tkanív a pôsobí aj proti bolesti. Ak došlo k vzniku pľuzgierov alebo rany, je potrebné túto plochu sterilne prekryť.“ Pri rozsiahlejšom termickom úraze je nevyhnutné ambulantné ošetrenie. To môže skončiť aj hospitalizáciou na špecializovanom pracovisku, Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie.

Foto: Gettyimages.com
Zobraziť galériu (2)
Foto: Gettyimages.com  (Zdroj: gettyimages.com)

Čo s odtrhnutou časťou končatiny?

Pri poranení pyrotechnikou je ale situácia často závažnejšia, pretože môže dôjsť až k strate končatiny. „Ak poranený stratí časť končatiny, je potrebné správne zaistenie a transport amputátu do najbližšieho replantačného centra. Amputát sa zabalí do sterilnej gázy, následne sa vloží do mikroténového vrecka, a ten sa vloží do ďalšieho vrecka so zmesou vody a ľadu v pomere 2:1. Samotná končatina je väčšinou taká spálená, že nekrváca. V prípade krvácania z postihnutej končatiny stačí vyvinúť tlak na postihnuté miesto cez sterilnú gázu,“ zakončuje plastický chirurg.

Pri zábave s pyrotechnikou je najdôležitejšia prevencia. Nevyhnutnosťou je použitie ochranných pomôcok, ako sú pracovný odev u profesionálov, rukavice, okuliare a zdravý sedliacky rozum u laikov. Čistá myseľ bez alkoholu a dozor plnoletej osoby by mali byť samozrejmosťou.

 

 

 

 

 

Viac o téme: PopáleninaPlastický chirurgZábavná pyrotechnika
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame


Zdravie

Výživa

Chudnutie

Kvízy

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Zoznam ambulancií
Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Lifestyle

Článkov: 9