Horšie než omrzliny: Mrazy dávajú zabrať aj srdcu

Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
2018-03-01 06:50:00

Príliš nízke teploty zvyšujú u pacientov s ochorením kardiovaskulárneho systému možnosť upchatia ciev, zvyšujú krvný tlak a spôsobujú poruchy srdcového rytmu, upozorňuje Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH). Podľa hovorkyne ústavu Dobroslavy Krajačičovej – Laukovej by rizikoví pacienti v extrémnych mrazoch nemali vychádzať von a radšej by mali zostať doma.

 

„Ak pacienti musia ísť von, odporúčame len v nevyhnutných prípadoch, napríklad návšteva lekára, mali by sa veľmi dobre obliecť (viacvrstvovo, tzv. cibuľový efekt), nemali by v žiadnom prípade zabudnúť na čiapku, rukavice a šál. Čiapka je základ, od hlavy je najväčšia zima a riziko zúženia ciev je veľké, čo môže spôsobiť až cievnu mozgovú príhodu,“ uvádza sa v tlačovej správe. Dodávajú, že je potrebné vyvarovať sa akejkoľvek zvýšenej fyzickej námahe a nezabudnúť užiť svoju pravidelnú dávku liekov.

Čítajte viac: Kožná lekárka radí, ako v zime používať make-up: Na prvom mieste je výber krému

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb takisto neodporúča, aby pacienti s ochorením srdca a ciev v týchto extrémnych mrazoch lyžovali alebo sa venovali iným zimným športom. Z extrémneho chladu môže dôjsť až k zlyhaniu srdca.

Záchranári upozorňujú, že podchladeného človeka treba dať do tepla, do miestnosti s bežnou izbovou teplotou a ak je to potrebné, vlhké šaty vymeniť za suché. Podchladenému treba dať vypiť sladený vlažný nápoj, nesmie byť však horúci a nesmie to byť alkohol "na zahriatie". Alkohol rozširuje cievy a podchladenému tak uniknú z tela aj posledné zvyšky tepla a zhorší sa mu zdravotný stav. Pri vážnejších stavoch treba okamžite volať linku tiesňového volania 155, na ktorej operátor poradí, ako postupovať a v prípade potreby vyšle záchranárov.

 


Tagy:
srdce mráz

2018-03-01 06:50:00  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: SITA

Ďalšie články

Feminity.sk

Novinky

Gurman.sk

Špuntík

Diskusia