Zorientovať sa v produktoch pestrej ponuky drogérií môže byť náročné. Veľa spotrebiteľov netuší, aký je rozdiel medzi pleťovou vodou, mliekom, tonikom alebo populárnou micelárnou vodou. Na to sme sa spýtali kožnej lekárky Jany Molčanovej.
O pokožku tváre by sme sa mali starať každý deň. Aby bola pekná a zdravá, je potrebné čistiť ju aspoň dvakrát denne - ráno a večer pred spaním, alebo podľa potreby, resp. v závislosti od prostredia a jeho vplyvov aj v priebehu dňa, ozrejmuje dermatovenerologička Jana Molčanová z ambulancie Medoderm vo Vranove nad Topľou.
Čítajte viac: Kožná lekárka radí, ako v zime používať make-up: Na prvom mieste je výber krému
Pleťové vody nie sú pre každú pleť
Na výber máme z niekoľkých prípravkov určených na čistenie pleti. „Pleťová voda zvyčajne obsahuje alkohol v 20 až 30-percentnej koncentrácii, vďaka čomu zvyšuje rozpustnosť tukových nečistôt a súčasne má adstringentný, teda sťahujúci účinok,“ vysvetľuje odborníčka s varovaním, že prípravky s obsahom alkoholu nie sú vhodné na každodennú starostlivosť o pleť. „Odporúčam ich len k príležitostnému ošetreniu, nakoľko prílišné odmasťovanie kožného povrchu nie je žiadúce dokonca ani pri mastnej a problematickej pleti. Nadmerné vysušovanie pokožky vedie, paradoxne, k zvýšenej tvorbe mazu (seborea),“ spresňuje.
Kedy siahnuť po mlieku?
Ani pleťové mlieka nemusia byť najšťastnejšou voľbou pre všetky ženy. „Pleťové mlieka obsahujú tukové zložky a sú skôr vhodné pre ženy so suchou alebo zrelou pleťou. Slúžia k odstráneniu make-upu, potu, prachu a smogu z tváre,“ dopĺňa Jana Molčanová.
Okrem pleťových vôd a mliek sú na trhu aj pleťové toniká, ktoré sú podľa slov lekárky kombináciou vody a ďalších účinných hydratačných látok, ako kyselina hyalurónová, aloe vera, pantenol a podobne.
V móde sú micelárne vody
„Hitom v starostlivosti o pleť sú v súčasnosti micelárne pleťové vody, ktoré ponúkajú všetky významné kozmetické firmy. Odstraňujú make-up a nečistoty bez potreby použitia vody, a preto sú ideálne napríklad na cesty. Obsahujú drobné molekuly - micely, ktoré dokonale prečistia pleť vrátane očí. Sú veľmi dobre tolerované a nedráždia pokožku,“ objasňuje.
Odborníčka odporúča na dôkladné večerné čistenie pleti použiť pleťové mlieko v kombinácii s pleťovým tonikom alebo micelárnou pleťovou vodou. Na ranné čistenie tváre postačí pleťové tonikum alebo micelárna pleťová voda.
Na umytie postačí aj voda z vodovodu
„Raz týždenne je vhodné tvár vyčistiť peelingovým prípravkom, u problematickej pleti odporúčam aplikovať 1-2-krát týždenne prípravky s obsahom 15-percentnej kyseliny glykolovej. Populárne sú aj termálne vody vo forme sprejov, ktoré sú určené na osvieženie pokožky tváre v priebehu dňa, napríklad počas horúcich letných mesiacov,“ dopĺňa. Na osvieženie a umytie pleti však môže stačiť aj obyčajná voda: „Voda z vodovodu nie je škodlivá, ale ľudia ju veľakrát neprávom obviňujú zo vzniku svojich kožných problémov,“ vyvracia rozšírený mýtus.
Na čo si dať pozor?
Niektoré prípravky na čistenie pleti môžu obsahovať látky vyvolávajúce podráždenie pleti, prípadne alergickú reakciu (napr. propylénglykol, parabény), kožná lekárka preto pacientom radí, aby venovali pozornosť presnému zloženiu prípravkov. „Neodporúčam kupovať produkty, na ktorých nie je uvedené ich presné zloženie. Alergikom neodporúčam používať prípravky s obsahom rastlinných extraktov (harmanček, nechtík a iné),“ upozorňuje odborníčka.