Martina (35) vyskúšala klystír, účinky si nevie vynachváliť: Čo na to gastroenterológ?

Ilustračné foto: Gettyimages.com
Zdroj: gettyimages.com
2019-06-11 06:00:00

Prvýkrát jej napadlo použiť klystír pred desiatimi rokmi. Dôvodom boli opakované zápchy a nezdravá strava. Martina z Bratislavy tvrdí, že sa jej vďaka vyplachovaniu čriev pomocou irigátora zlepšil metabolizmus.

„Irigátor som prvýkrát vyskúšala asi pred 10 rokmi. Ešte predtým som pracovala na riečnej lodi ako čašníčka. Moje stravovanie bolo založené na polotovaroch, zhoršil sa mi metabolizmus a začala som priberať. Mala som aj problémy s vyprázdňovaním, a to napriek tomu, že práca na lodi bola veľmi aktívna,“ spomína 35-ročná Martina z Bratislavy.

Čítajte viac: Toto ste o káve netušili! Stačí jedna šálka obľúbeného nápoja a v črevách nastanú zmeny!

Problémy s trávením Martinu prinútili zamyslieť sa nad svojou stravou a motivovali mladú ženu k zmene životosprávy. Kvôli zápche jej vtedy napadlo použiť známy lekársky prostriedok – klystír. Hoci jeho prvé použitie sprevádzali zvláštne pocity, zabral.

Po pár minútach prichádza uvoľnenie

„Klystír používam maximálne dvakrát za rok, aby nedošlo k narušeniu črevnej mikroflóry, ktoré môže viesť k oslabeniu imunity,“ hovorí o svojej skúsenosti Bratislavčanka a opisuje použitie irigátora: „Stačí naliať približne liter a pol filtrovanej vody ohriatej na teplotu tela do nádržky a cez hadičku tekutinu pomaly vypustiť do čreva. Náročné je udržať vodu v črevách aspoň dve minúty. Potom prichádzajú nepríjemné pocity, kŕče, nutkanie na stolicu, ale dá sa to vydržať.“ 

Nebezpečný nezmysel, varuje gastroenterológ

Napriek tomu, že internetom kolujú rôzne informácie o pozitívnych účinkoch črevného výplachu na organizmus, gastroenterológ Tibor Hlavatý používanie klystíru pomocou irigátora v domácich podmienkach neodporúča: „U zdravého pacienta to nemá žiadne pozitívne účinky. Naopak, hrozí mechanické poranenie konečníka pri neobratnej manipulácii, zanesenie infekcie a pri väčších objemoch aj minerálny rozvrat organizmu.“

Podľa profesora Hlavatého však treba rozlišovať podávanie tzv. klyzmy a použitie irigátora. V prípade klyzmy ide o medicínske zavedenie liečivého roztoku cez konečník do čreva. „Medicínske indikácie na použitie klyzmy nie sú veľmi časté. Pomocou klyzmy podávame niektoré lieky pri ochoreniach konečníka. Používa sa aj ako príprava na niektoré brušné operácie a v indikovaných prípadoch pred pôrodom. Niekedy sa tiež používa pri liečbe zápchy, keď zlyhajú všetky ostatné možnosti,“ vysvetľuje.

Ako ďalej dodáva odborník, preplach čreva vodou alebo inou tekutinou pomocou irigátora, často aj opakovane, je hazardom s vlastným zdravím: „Viem že niektoré internetové stránky a nezodpovední zdravotní ,guruoviaʻ odporúčajú irigátor na ,očistuʻ organizmu. Niektorí dokonca ponúkajú za nemalý peniaz ,črevnú sprchuʻ. Toto považujem za medicínsky nezmysel a v domácich podmienkach dokonca za veľmi nezodpovedné a rizikové.“

 

Fotogaléria


Tagy:
zápcha klystír vyprázdňovanie irigátor výplach čriev

2019-06-11 06:00:00  |  Foto: Gettyimages.com  |  Autor: © Zoznam/zh

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Gurman.sk

Špuntík

Diskusia