Janu (49) v cudzine poštípal komár, stalo sa to najhoršie: Po 20 dňoch záhadné príznaky!

09.11.2018

Lekári infekčného oddelenia Sliezskej nemocnice v Opave v českom Moravskosliezskom kraji sú konfrontovaní so zrejme prvým prípadom postmalarického neurologického syndrómu. Týka sa 49-ročnej cestovateľky, ktorá doplatila na svoju ľahostajnosť voči medicínskym odporúčaniam.

 

Pacientka z okolia Bruntálu pri návšteve Ugandy nerešpektovala odporúčania lekárov a neužívala antimalariká. Po návrate do vlasti sa u nej objavili symptómy tropickej malárie, z ktorej ju lekári vyliečili. Teraz však zrejme bojuje s príznakmi postmalarického neurologického syndrómu.

Čítajte viac: Horšie ako štípance, varuje odborník: VIDEO Najotravnejší hmyz vás môže nakaziť aj parazitom

Pacientkin stav sa po dňoch, na ktoré si po hospitalizácii na jednotke intenzívnej starostlivosti z 25. októbra vôbec nepamätá, zlepšuje.

Nedokázala odlíšiť sny od reality

Už pred hospitalizáciou mala civilným povolaním ošetrovateľka cestujúca za klientmi motorovým vozidlom pocit, že za volantom stráca správny odhad a napokon dospela k záveru, že nemôže riadiť automobil. Objavili sa u nej výpadky pamäte a napokon aj halucinácie s neschopnosťou odlíšiť realitu a sny. To už chorú manžel priviezol do nemocnice.

Čítajte viac: Na dovolenku s očkovaním: Brušný týfus môžete chytiť aj na Slovensku, hovorí lekárka

Ako vyplýva z informácií internetového serveru iDNES.cz s odvolaním sa na primára infekčného oddelenia spomínanej nemocnice v Opave Petra Kümpela, ženu sužovali neoprávnené obavy o životy jej blízkych, napokon bola taká paralyzovaná, že nedokázala vstať z postele a najesť sa.

Najťažšia forma malárie

Príčinou útrap sa ukázala byť návšteva dcéry v Ugande, kde začiatkom septembra strávila pacientka desať dní. Aj keď ju zaočkovali proti žltej zimnici a žltačke, lieky na prevenciu malárie neužívala. To sa jej napokon stalo osudným, pretože ju počas jednodňového výletu do džungle poštípali komáre a po návrate do ČR sa u nej prejavila najťažšia forma malárie - malaria tropica - čo je životunebezpečné ochorenie, na ktoré každoročne zomrú zhruba dva milióny ľudí.

Janu po preliečení antimalarikami prepustili domov, a keď sa jej zdravotný stav po 20 dňoch opäť zhoršil, lekári sa najskôr domnievali, že sú to symptómy iného infekčného ochorenia. Po odberoch a testoch, ktoré vylúčili postupne viaceré nákazlivé choroby, sa zistilo, že symptómy by mohli naznačovať aj zriedkavo sa vyskytujúci postmalarický neurologický syndróm. Aj keď sa ešte pracuje na definitívnom vylúčení niektorých iných možností, pravdepodobnosť inej diagnózy je podľa primára spomínaného oddelenia minimálna. Jana sa tak môže považovať za zrejme prvého pacienta so zmienenou diagnózou v ČR.

Fotogaléria


Tagy:
malária komár postmalarický neurologický syndróm

09.11.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

PlniElanu.sk

Diskusia