Nie je to len strava a pohyb! Týchto PÄŤ osobnostných čŕt rozhoduje o dlhovekosti!

25.11.2018

Aj osobnosť môže ovplyvňovať vek, ktorého sa dožijeme. Vedci tvrdia, že povahové rysy môžu už počas dospievania prezrádzať, či má človek potenciál dožiť sa vysokého veku. Máte týchto päť vlastností? Gratulujeme!

Z analýzy výsledkov 15 medzinárodných štúdií vyplýva, že o dlhovekosti nerozhoduje šťastná náhoda. Šancu dožiť sa vysokú veku majú ľudia, ktorí okrem zdravého životného štýlu oplývajú aj „vlastnosťami dlhovekosti“.

Čítajte viac: Vitamíny a minerály, ktoré dokážu oddialiť starnutie: Tieto dva by v tele nemali chýbať!

Viaceré štúdie odhalili, že osobnosť človeka v strednom veku môže byť prediktorom dlhovekosti. Najnovšie sa ale výskumný tím tvorený odborníkmi z viacerých amerických univerzít rozhodol hlbšie preskúmať, aké vlastnosti ľuďom pomáhajú znížiť riziko skoršieho úmrtia už v tínedžerskom veku.

Výskumníci sa zamerali na vek dožitia tisícky absolventov amerických stredných škôl z roku 1960. Zároveň mali k dispozícii údaje o výsledkoch psychologických testov, ktoré v čase štúdia absolvovali. Poznali teda aj záznamy o ich osobnostných črtách.

Päť silných stránok

Vedci sa zamerali na päť kľúčových charakteristík: pohodu, extraverziu, zásadovosť, otvorenosť a neuroticizmus. Zistili, že ľudia, ktorých možno opísať ako pokojnejších, empatickejších, svedomitejších, zdravo zvedavých, ale vyzretých, a tiež menej impulzívnych, mali nižšie skóre predčasného rizika úmrtia než jednotlivci bez týchto vlastností.

Podľa odborníkov síce nájdená súvislosť nevylučuje aj výnimky z pravidla, ale rozvíjanie týchto stránok osobnosti môže viesť k nižším zdravotným rizikám. Hoci sa osobnosť človeka v priebehu života môže meniť, niektoré dominantné osobnostné črty ostávajú. A práve tie môžu ovplyvniť, k akému životnému štýlu sa človek prikloní. Podrpbnosti zverejnil magazín Journal of Research in Personality.

Fotogaléria


Tagy:
dlhovekosť vlastnosti

25.11.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: zh

Ďalšie články

Diskusia