Ľudia by sa mohli dožívať až 140 rokov, tvrdí izraelský vedec: Toto je dôvod

11.12.2017

Inovácie v oblasti odďaľovania následkov starnutia by mohli predĺžiť ľudský život až na 140 rokov. Tvrdí to izraelský vedec Chajim Kohen z Bar-Ilanovej univerzity, ktorého cituje agentúra DPA.

 

„Zatiaľ čo v minulosti zomieralo 70 percent ľudí na infekcie, dnes zomiera 70 percent ľudí na ochorenia zo staroby. Ak dokážeme zregulovať samotný proces starnutia, dokážeme zvýšiť i maximálnu dĺžku života,“ uviedol Kohen.

Čítajte viac: Mohol žiť Matuzalem stovky rokov? Objavili číslo, ktoré ovláda rovnicu ľudskej smrteľnosti

Jeho výskumný tím publikoval v odbornom časopise The Journals of Gerontology štúdiu, v ktorej sa uvádza, že kým priemerná dĺžka ľudského života sa za uplynulé storočie vďaka inováciám v liečbe chorôb výrazne zvýšila, maximálna dĺžka ľudského života desiatich percent najstaršej populácie relatívne stagnuje na približne 115 rokoch.

Tridsať percent ako bonus

Kohen a jeho kolegovia zároveň analyzovali príčiny úmrtia ľudí od roku 1900, pričom zistili, že väčšina úmrtí súvisí s vekom - a nie s infekciami, ako tomu bolo predtým. Izraelskí vedci vykonali stovky pokusov, ktoré boli priamo zamerané na proces starnutia u kvasiniek, červov, múch a hlodavcov, pričom zistili, že ich maximálna dĺžka života sa trvalo zvyšovala.

Výskumný tím tvrdí, že keby sa podobné postupy zmierňovania následkov starnutia aplikovali aj u ľudských jedincov, ich maximálna dĺžka života by sa zvýšila o 30 percent. Kohen dúfa, že jeho výskum povedie k expanzii zdravého života ľudstva. „Naším cieľom je, aby ľudia zostali dlhšie zdraví, a nie iba to, aby žili dlhšie,“ zakončil.


Tagy:
staroba dlhovekosť

11.12.2017  |  Foto: Thinkstock.com  |  Zdroj: TASR

Ďalšie články

Feminity.sk

Špuntík

Diskusia