Veľký TEST pív z plechoviek: Chuťové fiasko, o ktorom spotrebitelia netušia!

21.06.2018

Milovníci zlatého moku sa zhodujú, že pivo chutí najlepšie vtedy, keď je čerstvo načapované. Tím českých odborníkov sa túto teóriu rozhodol preveriť prostredníctvom testu. Viete, prečo chutí pivo z obchodu inak?

Test 14 ležiakov od rôznych značiek zorganizovala MF Dnes. Zaujímalo ich, či sú pivá z plechoviek rovnako kvalitné ako tie zo sklenených fliaš alebo čerstvo načapované. Prekvapivo, pivo z plechovky má jeden markantný nedostatok.

Čítajte viac: TEST pomarančových džúsov absolútne zaskočil: Najväčší omyl spotrebiteľov!

Ako píše portál Idnes.cz, chuť uskladneného piva sa po čase zhoršuje a jeho kvalita klesá aj pri vyšších teplotách. Pivo uzavreté v plechovke časom podlieha oxidácii a starne. Zub času sa podpisuje i na jeho zhoršenej chuti.

Jedenástka ako desiatka

Až 40 percent testovaných vzoriek piva bolo zoxidovaných, a to aj napriek tomu, že ich dátum spotreby sa ani zďaleka neblížil. Podľa slov Pavla Dostálka z Ústavu biotechnológie Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe sa kyslík do nápoja dostáva počas jeho stáčania a uzatvárania do plechovky. „Sklenená fľaša má malý priemer otvoru, ale u plechovky je podstatne väčší, takže vznikne určitá medzera, kadiaľ sa kyslík môže dostať dovnútra,“ spresnil.

Aby malo pivo z plechovky čo najlepšiu chuť, malo by byť čerstvé. Zákazník však na obale väčšinou nenájde informáciu, kedy bolo pivo stočené. Takisto nevie, v akých podmienkach bolo skladované.

Vzorky piva testoval okrem degustátorov aj Výskumný ústav pivovarský a sladársky. Výraznejší nedostatok malo len jedno pivo zo 14, a to Argus 11 Premium zakúpené v Lidli, v ktorom zodpovedalo množstvo extraktu pôvodnej mladiny „desiatke“ a nie „jedenástke“.  Podľa hovorkyne Lidlu Zuzany Holej už reťazec vykonal potrebné opatrenia, aby sa podobná situácia neopakovala a zákazníkom sa ospravedlnil. Pivovar Nymburk, ktorý pre Lidl jedenástku značky Argus vyrába, hovorí o zlyhaní ľudského faktora.  

Fotogaléria


Tagy:
test pivo z plechovky

21.06.2018  |  Foto: Gettyimages.com  |  Zdroj: zh

Ďalšie články

Diskusia